Aloes ma wielką siłę – może odgrywać rolę wielofunkcyjnego kosmetyku i sprawdzi się m.in. w codziennej pielęgnacji twarzy czy włosów. Maseczki z aloesem, kremy, żele o różnym zastosowaniu – podpowiadamy, jak je wykorzystywać, aby wspomóc pielęgnację.
Aloes i prawidłowe funkcjonowanie organizmu
W starożytności aloes określano jako magiczną roślinę i wierzono, że pozytywnie działa nie tylko na ciało, ale też zapewnia nieśmiertelność duszy. Obecnie jest powszechnie wykorzystywany w produkcji różnych kosmetyków – popularne są m.in. maseczki z aloesu, szampony i odżywki do włosów – a także w farmacji i medycynie. Sok i żel zawarte w liściach tej rośliny są źródłem cennych substancji odżywczych, koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Cenne właściwości aloesu
Substancje zawarte w aloesie dobrze się wchłaniają, nawet w głębokie warstwy skóry, dzięki czemu mogą skutecznie i aktywnie działać. Roślina ta zawiera między innymi tzw. lignin, które wiążą wodę wewnątrz naskórka. To właśnie w nich tkwi sekret idealnego nawadniania – robią to nawet 10-krotnie skuteczniej niż woda. Zawiera aż około 200 substancji aktywnych i ma cenne właściwości pielęgnacyjne oraz lecznicze.
Aloes na twarz
Aloes jest jednym z najczęściej wykorzystywanych składników w produkcji kosmetyków naturalnych. Wyróżnia się wieloma właściwościami – nawilża, koi skórę, łagodzi podrażnienia i skutecznie wspomaga procesy regeneracyjne. Jest często wykorzystywany w pielęgnacji każdego rodzaju skóry – stosuje się m.in. maseczki z aloesu, żele aloesowe, kremy wzbogacone o ten składnik.
Aloes na twarz ma cenne właściwości, które korzystnie wpływają na skórę – zawiera witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe, aminokwasy i enzymy. Miąższ pozyskiwany z aloesu ma właściwości kojące, łagodzące, nawilżające i przeciwzapalne.
Kiedy warto zastosować aloes na twarz?
Aloes powinien być systematycznie stosowany w pielęgnacji skóry twarzy przez osoby zmagające się między innymi z trądzikiem, podrażnieniami, przebarwieniami, przesuszoną skórą lub zaczerwieniem. Zdecydowanie pomoże też w regeneracji naskórka i złagodzi reakcje alergiczne, a także sprawi, że skóra będzie wyglądać na bardziej wypoczętą. Kosmetyki zawierające ten cenny miąższ, takie jak maseczki z aloesu, wykazują wiele korzystnych działań.
Cenne właściwości żelu aloesowego i maseczek
Miąższ z aloesu to składnik wielu cennych kosmetyków, między innymi żelu czy maseczek na twarz. Działają one nie tylko nawilżająco i odżywiająco, ale też łagodzą podrażnienia, poparzenia słoneczne, stany zapalne przy trądziku czy skaleczenia, rozjaśniają przebarwienia i blizny, łagodzą świąd i zaczerwienienia, zmniejszają opuchliznę pod oczami, wspierają procesy regeneracyjne naskórka, działają przeciwzapalnie, niwelują uczucie szorstkości skóry. Żel aloesowy może też posłużyć jako krem pod oczy.
Aloes na włosy
Aloes sprzyja też poprawie kondycji włosów i skóry głowy – skutecznie je nawilża, a ponadto może być używany jako podkład przed zabiegiem olejowania. Łagodzi swędzenie i podrażnienia skóry głowy, likwiduje suchy łupież, odżywia cebulki, wzmacnia i ułatwia rozczesywanie oraz przywraca odpowiednie pH skórze głowy.
Aloes na włosy stosowany jest często w formie żelu – dobrej jakości żel z aloesu zawiera minimum 98-99% czystego żelu z aloesu. Warto sięgać po preparat zawierający żel pozyskiwany metodą na zimno. Aloes ma cenne właściwości przyciągania i zatrzymywania wilgoci we włosach, dzięki czemu mniej się wysuszają i pozostają idealnie nawilżone. Aloes odżywia cebulki, pobudza wzrost włosów, nabłyszcza i wzmacnia zniszczone kosmyki.