Strona główna » Biegunka u dziecka – jak sobie z nią radzić?

Biegunka u dziecka – jak sobie z nią radzić?

przez Redakcja
biegunka u dziecka

Biegunka u dziecka jest najczęściej występującą dolegliwością po antybiotykoterapii, infekcji wirusowej i bakteryjnej. Nie wolno jej lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do znacznego osłabienia i odwodnienia organizmu malucha. Jak należy postępować w przypadku wystąpienia biegunki u dziecka?

Najczęstsze przyczyny powstawania biegunki u dziecka

Ta przykra dolegliwość może pojawić się na przykład na skutek kuracji antybiotykowej, kiedy dojdzie do zaburzenia mikroflory bakteryjnej. Antybiotyki nie tylko zabijają drobnoustroje chorobotwórcze, ale również naturalnie występujące bakterie w układzie pokarmowym. Ważne jest wówczas przyjmowanie probiotyków wraz z pożywieniem lub w postaci suplementów diety – najbardziej skuteczny szczep bakterii probiotycznych to Lactobacillus rhamnosus GG.

Biegunkę mogą powodować także infekcje wirusowe, gdy dziecko zarazi się rotawirusem. Bardzo trudno uchronić przed nimi malucha, ponieważ łatwo rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Oprócz biegunki mogą w takim przypadku wystąpić bóle brzucha, wymioty i nudności.

Przyczyną powstawania dolegliwości może być również infekcja bakteryjna, spowodowana głównie salmonellą. Biegunka może pojawić się też na skutek chorób infekcyjnych – anginy, zapalenia płuc czy zapalenia ucha.

Walka z odwodnieniem organizmu dziecka

Podczas choroby warto podawać dziecku probiotyki, jednak nie zawsze możemy dostarczyć je w odpowiedniej ilości. Wówczas może dojść do odwodnienia, które jest szczególnie groźne dla niemowlaków. Po czym poznać odwodnienie? Maluch przede wszystkim oddaje mało moczu lub nie oddaje go wcale, ma suche usta i język, skóra jest mało elastyczna. Walkę z odwodnieniem należy rozpocząć od podawania dziecku płynu – najlepiej 1-2 łyżeczki co kilka minut. Może to być lekko osolona woda uzupełniająca elektrolity lub słaba herbatka bez cukru. Należy pamiętać, że płyny powinny być chłodne, ponieważ ciepłe i gorące dodatkowo wzmagają odruch wymiotny.

Dieta bogata w probiotyki

Nie należy oczywiście zapominać o odpowiedniej diecie, dzięki której można dostarczyć dziecku niezbędne probiotyki regulujące mikroflorę bakteryjną. Jadłospis powinien być uzależniony od wieku. Starsze dzieci mogą przyjmować jogurty, maślanki, kefiry, ogórki kiszone lub kapustę kiszoną. Najmłodszym poleca się podawać startą gotowaną marchewkę, kleik ryżowy, kisiel bez cukru. Dieta w trakcie trwania biegunki powinna być lekkostrawna. Nie należy podawać dziecku chleba, ponieważ gluten może podrażnić jelita. Często zdarza się, że podczas trwania biegunki dziecko nie ma apetytu. W takiej sytuacji warto zadbać o odpowiednią suplementację organizmu, podając probiotyk w wygodnej formie kropel.

Jak wybierać suplementy diety?

Probiotyki nie tylko korzystnie wpływają na odporność dziecka, ale również są w stanie szybko odbudować florę bakteryjną jelit. Wobec tego lepiej wybrać naturalne probiotyki występujące w żywności czy suplementy diety? Okazuje się, że lepszym rozwiązaniem są preparaty probiotyczne z apteki. Te naturalnie występujące w kiszonkach lub produktach mlecznych nie są przebadane, więc nie można stwierdzić, jak działają i ile należy ich przyjmować. Jednym z preparatów na rynku jest probiotyk Active Flora zawierający przebadany laboratoryjnie szczep bakterii Lactobacillus rhamnosus GG. Występuje on naturalnie w ludzkim organizmie i jest całkowicie bezpieczny dla dzieci od pierwszych dni życia. Występuje w wygodnej formie kropel, dzięki czemu nawet niemowlęta otrzymają optymalną dawkę dobroczynnego probiotyku.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej