Strona główna » Jak przeciwdziałać kaszlowi palacza?

Jak przeciwdziałać kaszlowi palacza?

przez Redakcja
kaszel palacza

Chociaż szkodliwość palenia tytoniu jest od lat doskonale znana, wiele osób nie potrafi zrezygnować z nałogu i musi zmagać się z jego skutkami. Jednym z mniej przyjemnych jest kaszel palacza, często niesłusznie bagatelizowany. Dlaczego warto się nim zająć? Jak mu przeciwdziałać, stosując tabletki na kaszel palacza i codzienne dobre praktyki?

Na czym polega kaszel palacza?

Za ochronę naszego gardła odpowiada błona śluzowa narażona na wiele szkodliwych czynników, do których zalicza się również dym tytoniowy. Gdy błona śluzowa zostaje naruszona, mamy do czynienia z objawami takimi jak uczucie suchości, drapanie, swędzenie i oczywiście kaszel. Toksyczne substancje zgromadzone w dymie tytoniowym regularnie podrażniają błonę śluzową. W normalnych warunkach nabłonek śluzowy usuwa nadmiar wydzieliny z gardła wraz z zanieczyszczeniami. U palaczy rzęski pracują słabiej, natomiast gruczoły śluzowe działają w sposób wzmożony. W drogach śluzowych zbiera się więc nadmiar gęstej wydzieliny, która prowadzi do produktywnego kaszlu. Niestety kaszel palacza jest bardzo dokuczliwy, ponieważ wydzielina ma bardzo gęstą konsystencję i trudno ją odkrztusić. Kaszel nasila się szczególnie rano tuż po przebudzeniu. Wydzielina może mieć charakter śluzowy lub śluzowo-ropny, a w skrajnych przypadkach zawierać ślady krwi.

Dlaczego kaszlu palacza nie wolno bagatelizować?

Nałogowi palacze często bagatelizują regularny kaszel i po prostu się do niego przyzwyczajają. Z kilku względów takie podejście jest błędne. Po pierwsze osłabiona błona śluzowa nie spełnia swojej funkcji ochronnej, przez co palacze częściej zapadają na wirusowe i bakteryjne infekcje gardła. Poza tym przewlekły kaszel może prowadzić do wielu poważnych schorzeń. Należą do nich astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli, rozedma płuc i gruźlica. Najlepszą metodą na rozwiązanie tego problemu jest rzucenie palenia. Jednak nikotyna uzależnia nas bardzo silnie, dlatego znaczna część palaczy nie jest w stanie poradzić sobie z nałogiem. Wówczas należy przynajmniej szczególną troską otoczyć gardło i błonę śluzową.

W jaki sposób palacze powinni dbać o gardło?

Niezwykle ważne jest regularne nawilżanie gardła poprzez spożywanie dużej ilości płynów. Nawodnienie znacznie ułatwia odkrztuszanie i zmniejsza intensywność kaszlu. Dodatkowo paląc nikotynę najlepiej unikać pozostałych czynników podrażniających gardło, w tym długotrwałego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, suchego powietrza, nagłych zmian temperatury czy nadużywania głosu. Oprócz tego warto na bieżąco monitorować objawy kaszlu. Zwiększenie ich intensywności może bowiem oznaczać początek jednej ze wspomnianych chorób, a nawet stanowić symptom nowotworu.

Czy istnieją skuteczne tabletki na kaszel palacza?

Dostępne w aptekach preparaty świetnie sprawdzają się jako tabletki na kaszel palacza. Jednym z nich jest Cevitt regenerujący błonę śluzową gardła. Te tabletki na kaszel palacza zawierają między innymi hialuronian sodu, który potrafi wiązać wodę o tysiąckrotnie większej masie, co zapewnia doskonałe nawilżenie. Poza tym kwas hialuronowy wykazuje właściwości przeciwzapalne. W składzie znajdziemy również karbomer zagęszczający wodę i ksantan, który tworzy z nią kleiste roztwory. Regeneracja podrażnionej błony śluzowej gardła odpowiadającej za ochronę oraz usuwanie nadmiaru wydzieliny to ważny krok w zwalczaniu kaszlu palacza i utrzymaniu zdrowej kondycji układu oddechowego.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej