Strona główna » Ból głowy – jakie domowe rozwiązania pomogą złagodzić tę dolegliwość?

Ból głowy – jakie domowe rozwiązania pomogą złagodzić tę dolegliwość?

przez Redakcja
Ból głowy

Ból głowy to jedna z najczęściej doświadczanych przypadłości. Za jego powstanie odpowiadać może wiele czynników, a nierzadko nie udaje się ustalić podłoża dolegliwości. Najbardziej znanym sposobem na zwalczenie bólu głowy jest farmakoterapia – środki przeciwbólowe. Poza specjalistycznymi metodami w łagodzeniu dolegliwości mogą okazać się pomocne domowe sposoby. Niżej prezentujemy kilak skutecznych rozwiązań.

Zimne okłady na ból głowy

Jednym z domowych sposobów na ból głowy są zimne okłady. Przygotować je można z zamarzniętego wkładu do lodówki turystycznej, który owija się w czystą, bawełnianą ściereczkę. Podobnie można zrobić z kostkami lodu lub mrożonkami. W aptekach oferowane są specjalne hydrożelowe plastry chłodzące z mentolem. Są gotowe do użytku od razu po wyciągnięciu z folii. Plastry chłodzące są jednorazowego użytku, a średni czas ich działania to 8 godzin. Na rynku farmaceutycznym spotkać można też okłady żelowe, które przed użyciem należy przez określony przez producenta czas schłodzić. Możliwe jest ich wielokrotne wykorzystanie. Na bóle głowy leczenie zimnem przeprowadzić można też w ośrodkach fizjoterapeutycznych w specjalnych kriokomorach.

Nawadnianie organizmu podczas bólu głowy

O nawadnianiu organizmu należy pamiętać na co dzień. Spożywanie średnio 2 litrów płynów dziennie to ważny element zdrowego sposobu odżywiania się. Osoby doświadczające bólu głowy powinny sięgnąć po ziołowe herbaty – napar z mięty pieprzowej, melisy zwyczajnej, kozłka lekarskiego. W sposób szczególny wskazane są one przy tzw. napięciowych bólach głowy, gdyż ograniczają stres i zmniejszają napięcie mięśni. Przy bólu głowy warto spożywać miksturę sporządzoną z cytryny, wody i szczypty soli morskiej. W przypadku gdy ból głowy związany jest ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym, niektórym osobom pomaga wypicie filiżanki kawy.

Odpowiednie warunki do odpoczynku

Kiedy pojawia się ból głowy, konieczny jest odpoczynek. Samo położenie się nie wystarczy. Należy zadbać o odpowiednie warunki. Z uwagi na to, że osoby doświadczające bólu głowy są wrażliwsze na różne bodźce, trzeba odpoczywać w zaciemnionym pomieszczeniu i w ciszy. Ważne jest też zapewnienie dostępu do świeżego powietrza. Kiedy ból zelżeje, warto wyjść na dwór i pospacerować, aby jeszcze bardziej dotlenić organizm. W ten sposób będzie on sprawniej funkcjonował. Przez spokojne, głębokie wdechy można się pozbyć też stresu i wyciszyć.

Masaż i ćwiczenia rozluźniające

Kolejnym domowym sposobem na ból głowy jest masaż. W sprzedaży spotkamy masażery, ale można też masować się dłońmi. Podczas masażu warto wykorzystać olejki eteryczne z lawendy, mięty pieprzowej, majeranku czy geranium. Użyte mogą zostać również do aromaterapii w kominku czy atomizerze.

Na ból głowy pomaga akupresura. Powinno się uciskać przez 30–60 sekund punkty He Gu, zlokalizowane między kciukiem a palcem wskazującym. Na ból głowy warto też wykonywać ćwiczenia rozluźniające mięśnie karku i szyi. Jedno z prostszych ćwiczeń wygląda następująco – siedząc prosto, zbliżamy głowę na zmianę do jednego i do drugiego ramienia albo zataczamy nią koła.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej