Strona główna » Choroby paznokci i ich objawy

Choroby paznokci i ich objawy

przez Redakcja

Często słyszymy, że zadbane dłonie to nasza wizytówka, a pewny uścisk ręki świadczy o charakterze człowieka. Zdarza się jednak, że nawet staranny manicure może skrywać dolegliwości, które nie tylko są nieprzyjemne i uciążliwe dla nas samych – niektóre z nich mogą również stanowić zagrożenie dla innych osób. Jakie choroby mogą zaatakować paznokcie u rąk?

Niepokojące zmiany

Zmiany pojawiające się na paznokciach mogą niekiedy sygnalizować inne choroby nękające nasz organizm. Jeżeli brzeg paznokcia zawija się na zewnątrz, a jego środek jest wklęsły, może to świadczyć o niedoborze żelaza lub zaburzeniach hormonalnych. Natomiast nadmiernie uwypuklone i zaokrąglone paznokcie mogą być oznaką wad serca lub przewlekłych chorób płuc czy wątroby. Ale dla samych paznokci i ich estetyki najbardziej dokuczliwym i wstydliwym schorzeniem jest grzybica.

Skąd się bierze grzybica na dłoniach?

Bezpośrednią przyczyną grzybicy są dermatofity – grzyby chorobotwórcze, które niszczą białko będące jednym z budulców płytki paznokciowej. Grzyb przenosi się dość łatwo i chętnie się rozprzestrzenia – można zarazić się nim w przypadku bezpośredniej styczności z zakażonymi osobami lub z przedmiotami. Warto również uważać podczas wykonywania manicure’u, ponieważ niewielkie urazy, skaleczenie lub zbyt krótko obcięte paznokcie również mogą sprzyjać zagnieżdżeniu się grzybów. Do osłabienia paznokci, a co za tym idzie – do zwiększenia ich podatności na grzybicę – może przyczyniać się także częste stosowanie akryli i lakierów.

Objawy grzybicy paznokci

Na początku zazwyczaj pojawiają się niepozorne białe plamki – nie należy ich lekceważyć, ponieważ są wyraźnym znakiem, że grzyb wnika coraz głębiej w płytkę paznokciową, drążąc w niej swego rodzaju tunele. Z czasem paznokieć zaczyna powoli tracić przejrzystość, matowieć i stopniowo zmieniać barwę na szarożółty odcień. W zależności od rodzaju grzybicy może występować także stan zapalny i rogowacenie łożyska pod paznokciowego.

Jak walczyć z grzybicą?

Nieleczona lub niewłaściwie leczona grzybica może trwać latami – pamiętajmy, że grzyby chorobotwórcze mają skłonność do nawracania, dlatego nawet po zlikwidowaniu objawów należy przez dłuższy czas stosować środki lecznicze lub profilaktyczne. Walkę z grzybicą najlepiej rozpocząć od wizyty u dermatologa, który oceni jej stadium i wybierze najwłaściwszą metodę leczenia. Do dyspozycji mamy antybiotyki przeciwgrzybicze, usunięcie płytek przy pomocy maści lub chirurgicznie, albo lecznicze lakiery do paznokci.

Tę ostatnią metodę możemy także zastosować sami – lakiery i zestawy przeciwgrzybicze są dostępne bez recepty w aptekach i na stronach internetowych, na których możemy również znaleźć wskazówki dotyczące profilaktyki grzybicy, np. http://undofen.pl/grzybica-paznokci/. Po leczniczy lakier warto sięgnąć już w momencie, kiedy dostrzeżemy pierwsze niepokojące sygnały, mogące świadczyć o pojawieniu się grzybów chorobotwórczych – im wcześniej zaczniemy działać, tym szybciej i skuteczniej pozbędziemy się nieproszonych gości z naszych dłoni, a paznokcie odzyskają zdrowy wygląd.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej