Strona główna » Co to jest karboksyterapia?

Co to jest karboksyterapia?

przez Redakcja
karboksyterapia

Karboksyterapia jest zabiegiem estetycznym z wykorzystaniem dwutlenku węgla wstrzykiwanego pod skórę. Metoda ta działa poprzez regulację przepływu krwi, rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz lepsze dotlenienie i odżywienie komórek. Karboksyterapia może być przeprowadzana na różnych częściach ciała, gdzie występuje problem cellulitu, rozstępów, blizn, zmarszczek oraz innych defektów skórnych.

Jak wykonuje się karboksyterapię?

Karboksyterapię wykonuje się przy użyciu specjalnego urządzenia medycznego. Reguluje ono przepływ dwutlenku węgla, jego ilość wprowadzaną do organizmu oraz temperaturę. Głębokość, na jaką wprowadza się igłę jest różna w każdym przypadku. W leczeniu cellulitu igłę umieszcza się między skórą a tłuszczem, podczas gdy w leczeniu rozstępów dwutlenek węgla nanosi się na bliznę.

Do czego służy karboksyterapia?

Dwutlenek węgla działa poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, sprzyjając lepszemu krążeniu krwi, co skutkuje lepszym dotlenieniem i odżywieniem komórek oraz stymulacją komórek do odnowy. W konsekwencji wygląd skóry ulega znacznej poprawie. Dwutlenek węgla działa również na komórki tłuszczowe w tkance podskórnej, powodując ich rozpad. Badania pokazują, że dwutlenek węgla sprzyja także wytwarzaniu kolagenu i elastyny, co wpływa korzystnie na kondycję skóry.

W jakich przypadkach wskazana jest karboksyterapia?

Zabieg karboksyterapii zaleca przede wszystkim w leczeniu cellulitu. Rozwój cellulitu podlega trzem czynnikom: obrzękowi, tłuszczowi i zwłóknieniu. Karboksyterapia jest jedynym zabiegiem, który działa na tych trzech poziomach. Problem obrzęku rozwiązuje się poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i optymalizację mikrokrążenia, zwłóknienie jest eliminowane przez wstrzyknięcie gazu, a tłuszcz jest łatwiej spalany przez zwiększony przepływ krwi występujący po wykonaniu zabiegu. Jest to najbardziej kompleksowe leczenie w porównaniu do innych metod.

Karboksyterapia polecana jest także w przypadku rozstępów. Dwutlenek węgla działa poprzez rozszerzenie tkanki bliznowatej. Podczas zabiegu wypełnia się ona dwutlenkiem węgla i stymuluje tworzenie kolagenu w tym obszarze. Korzyści są znacznie bardziej widoczne w przypadku świeżych, czerwonawych rozstępów. Białe smugi są starsze, a elastyczne włókna, które są już zerwane, trudniej się regenerują. W ten sam sposób karboksyterapia działa w leczeniu blizn. Karboksyterapia jest także wykorzystywana w zwalczaniu wielu innych problemów skórnych, np. cieni pod oczami, które są zwykle spowodowane stresem i zmęczeniem.

Wprowadzenie dwutlenku węgla pod skórę poprawia krążenie, w efekcie czego zmniejsza się zaciemnienie pod oczami. Ponadto kolagen, który jest również stymulowany przez terapię, pomaga zmniejszyć oznaki zmęczenia. Zmarszczki – pojawienie się zmarszczek na skórze związane jest z redukcją włókien kolagenu i elastyny, które pogarszają elastyczność tkanki skórnej. Karboksyterapia zwiększa krążenie i optymalizuje produkcję kolagenu. Ponadto stymulacja włókien sprzyja utrzymaniu elastyczności skóry, unikając tym samym miejscowego zwiotczenia. Zwiotczenie skóry – wiotkość występuje z powodu braku kolagenu i elastyny, białek, które nadają skórze jędrność. Gdy brakuje ich w ciele, skóra staje się wrażliwa, cienka i nieelastyczna.

Dzięki karboksyterapii tkanka jest stymulowana poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, co poprawia ukrwienie, odżywia i dotlenia komórki. To z kolei nadaje większą gęstość tkance skóry właściwej, pozostawiając ją odporną, elastyczną i bardziej nawodnioną. Możliwe jest też zastosowanie karboksyterapii w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Oprócz poprawy krążenia i spalania tłuszczu, zabieg wpływa na lipolizę, czyli rozpad komórek tłuszczowych poprzez stymulację ich receptorów beta-adrenergicznych.

Kto może wykonywać karboksyterapię?

Ponieważ jest to zabieg inwazyjny, polegający na przebiciu skóry przez igłę i wstrzyknięcie gazu, karboksyterapię mogą wykonywać wyłącznie profesjonaliści specjalizujący się w zabiegach medycyny estetycznej, tacy jak chirurdzy plastyczni i dermatolodzy. Zabieg powinien być wykonany w profesjonalnym gabinecie przy użyciu specjalistycznego, certyfikowanego sprzętu.

Liczba sesji karboksyterapii i jej efekty

Wyniki pojawiają się stopniowo i w zależności od przypadku i rodzaju leczenia, najczęściej stają się widoczne między pięcioma a dziesięcioma sesjami karboksyterapii. Zasadniczo leczenie cellulitu można wykonywać co drugi dzień, a karboksyterapię rozstępów i blizn należy wykonywać raz w tygodniu. W ciągu około 20 minut dwutlenek węgla jest wchłaniany przez organizm, więc nie gromadzi się go w skórze. Możliwe jest leczenie więcej niż jednego obszaru ciała w ciągu sesji, zgodnie z kryteriami medycznymi.

Karboksyterapia jest w stanie zwalczyć niemal każdy problemem skórny. Najlepsze rezultaty osiąga się jednak w leczeniu rozstępów, cieni pod oczami i cellulitu. Wyniki są wyraźne dla początkowych stopni cellulitu, w zaawansowanych przypadkach terapia przynosi bardziej dyskretne efekty. Efekty zabiegu mogą pozostać na czas nieokreślony, w zależności od stylu życia danej osoby. Pacjenci pamiętający o zdrowych nawykach, którzy regularnie ćwiczą, stosują zbilansowaną dietę i posiadają normalną wagę, zwykle nie mają nawrotu problemu. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że kobiety z powodu hormonów żeńskich częściej narażone są na cellulit, dlatego mogą być bardziej podatne na jego ponowne pojawienie się. W takich przypadkach zaleca się sesje kontrolne w celu utrzymania efektów karboksyterapii.

Czy karboksyterapia boli?

Karboksyterapia jest zabiegiem inwazyjnym, który może wiązać się z bólem, ale zwykle jest on niewielki. Ból pojawia się w wyniku wstrzyknięcia gazu i rozszerzenia tkanek. Ponieważ metoda ta jest wykonywana za pomocą igły, po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienia, krwiaki i małe siniaki. Warto pamiętać, aby tuż po karboksyterapii zachować środki ostrożności – nie stosować na skórę żadnych kosmetyków, nie opalać się i nie korzystać z basenu.

Dobry sprzęt do karboksyterapii znajdziesz tutaj: https://medikapoland.pl/pl/16-karboksyterapia-urzadzenia

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej