Labioplastyka jest zabiegiem ginekologii estetycznej polegającym na korekcji warg sromowych. Przerost czy też asymetria warg sromowych może powodować problem w utrzymaniu higieny osobistej, dyskomfort podczas stosunku seksualnego. Przed przeprowadzeniem zabiegu niezbędna jest konsultacja z chirurgiem plastycznym, aby uzyskać niezbędne informacje na temat zabiegu. Niezwykle istotne jest, aby ustalić termin zabiegu na krótki czas po zakończeniu menstruacji.
Przyczyny przerostu warg sromowych i labioplastyka laserowa
O przeroście warg sromowych mowa jest, kiedy to ich długość od podstawy wynosi więcej aniżeli 5 cm. Źródło problemu można upatrywać w uwarunkowaniach genetycznych kobiety. Może być to również skutek masturbacji czy innych praktyk seksualnych, podczas których dochodzi do samoistnego rozciągnięcia warg sromowych. Przewlekłe przebyte infekcje intymne, wykonany intymny piercing, poród siłami natury – to kolejne prawdopodobne przyczyny przerostu warg sromowych.
Terapia hormonalna z zastosowaniem estrogenów i androgenów również znacząco wpływa na zmianę kształtu i długości warg sromowych. Kiedy przerost warg sromowych mniejszych uniemożliwia lub znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie kobiecie to możliwe jest pokrycie kosztów zabiegu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Labioplastyka laserowa to perfekcyjna alternatywa dla zabiegów chirurgicznych z użyciem skalpela. Medycyna estetyczna to nie tylko inwazyjne operacje chirurgiczne. Wiele kobiet wybiera laser z obawy przed możliwymi bliznami czy komplikacjami wiążącymi się z chirurgią. Laser ogranicza uszkodzenie tkanek do minimum i stymuluje produkcję nowego kolagenu, co skutkuje większą elastycznością tkanek.
Charakterystyka zabiegu labioplastyki chirurgicznej
Labioplastyka przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, a nacięcia chirurgiczne wykonywane są precyzyjnie aby nie doprowadzić do powstania blizn. Zabieg labioplastyki zakłada użycie szwów rozpuszczalnych lub nierozpuszczalnych – rodzaj szwów które zostaną użyte do zabiegu zależy od decyzji lekarza. Nierozpuszczalne szwy powinny zostać w późniejszym czasie całkowicie usunięte. Powrót do aktywności seksualnej możliwy jest po upływie minimum 4 tygodni od przeprowadzenia zabiegu.
Przygotowanie do labioplastyki obejmuje wykonanie odpowiednich badań takich jak: morfologia, badanie moczu, EKG po ukończeniu 40 roku życia oraz poziom cukru. Zakazane jest przyjmowanie aspiryny, leków na kaszel, leków na grypę, witaminy E na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem. Natomiast 3 dni przed labioplastyką należy zaprzestać palenia. Okres gojenia ran po operacji wynosi od 4 do 6 tygodni. Przeciwwskazaniami do zabiegu są infekcje w okolicy sromu i pochwy, choroby nowotworowe, ciąża, zaburzenia krzepnięcia krwi, a także cukrzyca.