Podróż do Włoch kojarzy się nam zapewne ze zwiedzaniem Rzymu, Mediolanu, Florencji i innych znanych tamtejszych miast pełnych zabytków i atrakcji. Są też wspaniałe plaże nad Adriatykiem, mnóstwo urokliwych wysp i wysepek, a na nich czekają włoskie kawiarenki, pizzerie i lodziarnie. A gdyby tak… zamiast hotelowego pokoju wynająć jacht i pływać po tamtejszych wodach. Połączyć zwiedzanie Italii z niezapomnianą przygodą na małym statku. Co Wy na to?
Dlaczego warto wybrać się na jachty do Włoch?
Jednym z wielu powodów, dla których polecamy czarter jachtów we Włoszech jest piękna pogoda, która tam zdarza się zdecydowanie częściej niż w Polsce. Pływanie po jeziorach mazurskich albo Morzu Bałtyckim też ma swoje uroki pod warunkiem, że świeci słońce, a fale nie stwarzają zagrożenia dla bezpieczeństwa. Na włoskim wybrzeżu słońce świeci przez wiele miesięcy w roku nawet kiedy u nas jest jeszcze wczesna wiosna albo już późna zima. Przy okazji podpowiadamy, że właśnie wiosną i jesienią jest najprzyjemniej bo nie grożą śródziemnomorskie upały.
Widoki we Włoszech zapierają dech w piersiach. Może dzięki temu, że w wielu miejscach tuż ponad brzegiem morza wznoszą się wysokie klify, na których pobudowane są urokliwe małe miasteczka. Niewysokie domy z pewnej odległości od strony wody wydają się jakby były budowane dla filmowej scenerii. No i ta zieleń…
Wbrew pozorom podróż jachtem może kosztować niewiele więcej (a może nawet niej) niż wynajęcie pokoju w hotelu. Najtańsze kilkudniowe oferty dla czterech osób zaczynają się od kwoty 500 euro. Na łodzi można spać. We włoskich marinach czekają na Was tawerny, prysznice i sklepy z potrzebnymi artykułami. Możecie być codziennie gdzieś indziej, zobaczycie i zwiedzicie znacznie więcej. No a w dobie pandemii znacznie rzadziej będziecie narażeni na bliskie spotkania z licznymi obcymi osobami co dla zdrowia też nie jest bez znaczenia.
Gdzie i jak wypożyczyć łódź?
Wynajem łodzi we Włoszech nie jest trudny. Nawet jeżeli macie problemy z obcym językiem. W Internecie jest wiele stron polskojęzycznych, które pośredniczą pomiędzy klientami, a właścicielami jachtów, katamaranów, barek i innych jednostek pływających. Ceny są różne. Zależą od możliwości finansowych konkretnego klienta, wymagań, liczby osób, czasu wypożyczenia itp. Jeżeli potraficie posługiwać się stronami rezerwacyjnymi do wynajmu pokojów w hotelach to z wypożyczalnią jachtów też nie będziecie mieć kłopotów.
Wśród wielu różnych propozycji zainteresowała nas oferta firmy GlobeSailor. Dają możliwość wypożyczenia z wielu różnych miejsc. Do wyboru są Sycylia, Sardynia, Kampania, Toskania, Liguria, Lazio i Wenecja Eugejska. W każdej z nich wiele portów i wiele różnego rodzaju statków.
A co jeśli nie umiemy pływać?
Jeżeli nie macie patentu żeglarza ani patentu sternika możecie wynająć jacht razem ze skipperem, który pomoże Wam bezpiecznie dotrzeć do celu, a jednocześnie przydać się może jako lokalny przewodnik. Oczywiście kosztuje to trochę więcej, ale wyżywienie dodatkowo jednej osoby na statku raczej nie będzie ceną ponad Wasze możliwości.