Strona główna » Czas na odnowienie kanapy? Poznaj rodzaje wytrzymałych i modnych tkanin obiciowych

Czas na odnowienie kanapy? Poznaj rodzaje wytrzymałych i modnych tkanin obiciowych

przez Redakcja
Tkaniny obiciowe

Welur, nubuk, Lars, ekoskóra – tkaniny obiciowe to szeroka grupa produktów. Podpowiadamy, jaki materiał na kanapę czy fotel wybrać, aby wykonać od podstaw lub odnowić mebel. Oprócz samego wzoru i faktury liczą się też właściwości użytkowe, takie jak plamoodporność czy łatwość w czyszczeniu. Zobacz przegląd tkanin obiciowych na meble tapicerowane.

Tkanina Hugo podobna do struktury lnu

Pierwsza propozycja to materiał Hugo, który ma gęsto tkany splot z włókien syntetycznych. To sprawia, że świetnie nadaje się jako tkanina obiciowa na codziennie używane meble, na przykład na kanapę w salonie – jest wytrzymała. Imituje lnianą strukturę, dlatego dobrze prezentują się na sofie w stylu skandynawskim czy nowoczesnym. Tkaniny obiciowe Hugo są dostępne w wielu stonowanych kolorach ziemi – brązach, szarościach, beżach.

Welur – wyjątkowo przytulna tkanina obiciowa

Welurowe i welwetowe tkaniny to hit dekoracji wnętrz. Są bardzo miłe dla skóry i sprawiają, że fotel, sofa czy kanapa wyglądają przytulnie. Obiciowa tkanina welur może być gładka lub prążkowana. Wiele rodzajów nadaje się również na poduszki ozdobne, zasłony czy zagłówki łóżka w sypialni. Welur tapicerski dostępny jest w wielu różnych kolorach. Modne są odcienie kamieni szlachetnych – szmaragd albo rubin, a także głębokie odcienie zieleni lasu. Tkanina Welur też pięknie wygląda w czerni, srebrze i złocie – aksamitny połysk materiału wzmacnia głębie koloru. Możesz wybrać też wersje plamoodporne.

Tkanina obiciowa Lars – efekt melanżu

Wciąż na topie są tkaniny obiciowe, które łączą dwa odcienie, co pozwala uzyskać efekt melanżu. Przykładem jest materiał o nazwie Lars. Jest odmianą tkanin strukturalnych, który może być dobrym rozwiązaniem jako tapicerka do wnętrz o charakterze klasycznym. Jest bardzo wytrzymała, a jej dodatkowym plusem jest to, że sierść zwierząt nie wyróżnia się na niej. To dobra wiadomość dla właścicieli czworonogów, którzy szukają trwałej tkaniny obiciowej.

Ekoskóra – popularny materiał tapicerski

Kolejną propozycją na tapicerkę jest ekoskóra. Jest tańszą alternatywą dla drogiej naturalnej skóry. Wyróżnia się m.in. elastycznością, dlatego jest znacznie łatwiejsza w obróbce. Ekoskóra obiciowa jest materiałem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zaginanie czy rozrywanie. Jest nieprzemakalna i można ją dostać w wielu kolorach do wyboru. Wszystko to sprawia, że bez problemu dobierzesz ją do swojego wnętrza – glamour, retro czy modern.

Wyjątkowo popularna jest ekoskóra pikowana – wygląda stylowo i wpisze się w wiele aranżacji. Na topie jest skóra ekologiczna czarna, brązowa, beżowa czy w odcieniach szarych. Sprawdzi się m.in. na narożniki, sofy, krzesła, pufy czy fotele.

Nubuk – materiał obiciowy o wspaniałej fakturze

Nubuk to tkanina tapicerka, która przypomina naturalny zamsz. Jest jednak miększa i łatwiejsza w pielęgnacji. Wykorzystywana jest najczęściej w przemyśle odzieżowych, ale równie dobrze sprawdza się do obijania puf, leżanek, sof czy foteli. Materiał jest bardzo przyjemny w dotyku – gdy przegładzisz go palcami, ukazuje piękną fakturę.

Mikrofibra – materiał obiciowy, który „oddycha”

Jeśli chcesz jednej tkaniny użyć do obijania poduszek, możesz sięgnąć po mikrofibrę. Ten materiał wyróżnia się właściwością przepuszczania powietrza, dlatego świetnie sprawdza się na pościele, koce, poduszki. Mikrofibra jest niezwykle cienka, a zarazem bardzo wytrzymała. Składa się z mieszanki włókiem poliestrowych i poliamidowych. Jest odporna na gniecenie się, przyjemna w dotyku i antyalergiczna – jej struktura stanowi barierę dla kurzu i roztoczy.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej