Chirurgia plastyczna, wraz ze swoją młodszą siostrą: medycyną estetyczną, staje się coraz popularniejsza. Dlaczego tak się dzieje, które zabiegi są najpopularniejsze i czy każda kobieta może poddać się tego typu zabiegom – o tym przeczytasz w tym artykule!
Coraz więcej pacjentek
Coraz większa dostępność klinik zajmujących się chirurgią plastyczną sprawia, że stale wzrasta liczba kobiet, które decydują się poddać tego typu zabiegom. Nie da się ukryć, że możliwość poprawienia niedostatków natury wydaje się bardzo kusząca dla praktycznie każdej pani przykładającej wagę do swojego wyglądu. Często zdarza się również, że różnoraka medycyna estetyczna jest niezbędna po to, by odwrócić zmiany, jakie uniemożliwiają posiadaczce danego ciała osiągnięcie psychicznego komfortu.
Mniejsze tabu, więcej możliwości
Więcej przeprowadzanych zabiegów oznacza też zmniejszenie zasięgu oddziaływania tabu, jakim jeszcze kilkanaście lat temu były obwarowane tego typu operacje. Chociaż może to wydawać się niesprawiedliwe czy też zwyczajnie niesłuszne, operacje medycyny estetycznej skazywały niegdyś osoby, które się im poddawały, na swego rodzaju ostracyzm. Na szczęście społeczeństwo jest dziś w o wiele większym stopniu dojrzałe, dzięki czemu prywatne dążenie do fizycznego piękna nie jest cechą, której należy się wstydzić. Ostatnim czynnikiem, który wpływa na wciąż wzrastającą popularność chirurgii estetycznej, jest wzrost zarobków przy jednoczesnym obniżaniu cen, jakie zapłacić trzeba za zabieg. Sprawia to, że na „plastykę” po prostu stać coraz więcej z nas.
Tutaj dodać, tam odjąć
Jakie są zatem główne oczekiwania kobiet zainteresowanych chirurgicznym poprawianiem natury? Kobiety, które decydują się na wizytę w klinice medycyny estetycznej, zainteresowane są przede wszystkim redukcją objętości ciała tam, gdzie jest go za dużo. Działa to oczywiście i w drugą stronę, czyli operowanym zależy także na powiększaniu gabarytów w miejscach, gdzie są one – zdaniem ich posiadaczek – zbyt skromne.
Powszechne są również operacje korekty wyglądu piersi czy pośladków. Bardzo wielu kobietom zależy przede wszystkim na poprawie wyglądu swojego ciała, co następnie wydatnie wpływa na komfort psychiczny. Często zdarza się bowiem, że np. po porodzie ciało nie jest w stanie wrócić do dawnej formy, nawet mimo intensywnej diety czy ćwiczeń. Wtedy specjaliści są w stanie zaoferować skuteczną pomoc.
Zabiegi nieinwazyjne – coraz popularniejsze
Zmiany w wyglądzie, które są następstwem ciąży i porodu, to najpopularniejsze, ale nie jedyne przesłanki do przeprowadzenia zabiegu chirurgii plastycznej. Możliwości jest bardzo dużo, a dzięki ciągłemu postępowi technologicznemu wiele efektów, których osiągnięcie jeszcze 15 lat temu wymagało zastosowania inwazyjnych, operacyjnych metod, dziś jest możliwych do przeprowadzenia w zwykłym gabinecie zabiegowym i wymaga niewielkiego nakładu czasu i środków. Można do nich zaliczyć na przykład zabiegi korygujące kształt i objętość ust, które dzięki użyciu kwasu hialuronowego przeprowadza się praktycznie w ciągu kilku godzin.
Chirurgia dla każdego?
Przy tym warto jednak wiedzieć, że nie każdą kobietę można zakwalifikować jako potencjalnego pacjenta gabinetu chirurgii plastycznej. Każda pacjentka powinna być objęta opieką psychologa działającego bezpośrednio przy placówce. Jeśli specjalista podczas wywiadu wykryje nieprawidłowe przesłanki psychologiczne, które pchają kobietę w kierunku przeprowadzenia zabiegu, wtedy jest on zobowiązany poinformować o tym innych lekarzy. Chirurgia plastyczna nie jest leczeniem bezinwazyjnym, dlatego też należy wziąć odpowiedzialność również za przyszły stan psychiczny naszych pacjentek.