Strona główna » Czy wiesz jak korzystać z kalkulatora dni płodnych?

Czy wiesz jak korzystać z kalkulatora dni płodnych?

przez Redakcja

Kiedy wypadają moje dni płodne, a kiedy – niepłodne? Aby się tego dowiedzieć, wystarczy podać datę swojej ostatniej menstruacji oraz średnią długość cyklu. Pomoże kalkulator dni płodnych.

Wiedza o dniach płodnych niezbędna jest zarówno w przypadku planowania rozszerzenia rodziny, jak i niedopuszczenia do zajścia w ciążę. Szczególnie istotne jest to, kiedy one występują oraz jak się je oblicza.

Najpierw – cykl menstruacyjny

Dni płodne wynikają z kolejności cyklu menstruacyjnego. O nim mówić możemy w przypadku tych kobiet, które osiągnęły dojrzałość płciową, czyli są już po pokwitaniu, ale jeszcze przed przekwitaniem. To więc czas między 15. a 45-50. rokiem życia. Okres płodności rozpoczyna się wraz z pierwszą miesiączką, występującą zazwyczaj w wieku dwunastu – piętnastu lat, a swój maksymalny poziom osiąga pomiędzy 20. a 30. rokiem życia kobiety. Obniża się po skończeniu przez nią 35 lat, zbliżając się do zera około 50. roku życia, w okresie menopauzy.

Na cykl składa się kilka faz: krwawienie, okres niepłodności względnej, owulacja oraz okres niepłodności bezwzględnej. Każda z tych faz ma swoje oznaki, jak np. obniżona lub podwyższona temperatura ciała, wygląd śluzu czy dolegliwości bólowe.

Kiedy w cyklu dni są płodne?

Dni płodne wiążą się z owulacją, czyli czasem, w którym komórka jajowa uwalniania jest z jajowodów. Wcześniej, w wyniku krwawienia, doszło do usunięcia przerośniętej śluzówki macicy, co wynikało z usuwania z organizmu niezapłodnionej komórki. Po nie zawsze występującym okresie niepłodności przedowulacyjnej, wyselekcjonowany został jeden pęcherzyk Graffa, w którego wnętrzu znalazła się kolejna komórka jajowa. Pęcherzyk rósł w jajniku, przygotowując się do pęknięcia oraz uwolnienia znajdującej się w nim komórki; przygotowywała się również szyjka macicy, stopniowo się rozwierając oraz intensywniej produkując śluz.

Moment kulminacyjny – czyli owulację – rozpoznać można po podniesionej temperaturze ciała, kłuciu w podbrzuszu, tkliwości piersi, plamieniach oraz wzroście libido. Jednak największa płodność pojawia się już na 2-3 dni przed uwolnieniem komórki jajowej. Wtedy też istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Mimo że komórka jajowa żyje tylko ok. 24 godziny, to plemnik po ejakulacji jest w stanie przetrwać w kobiecym organizmie od 48 do 72 godzin.

Jak obliczyć dni płodne?

Jest to więc czas szczególnie ważny tak dla osób planujących powiększenie rodziny, jak i dla osób takich planów nie posiadających. Warto więc wiedzieć, jak swoje dni płodne wyliczyć.

Otóż: od czasu trwania najkrótszego cyklu należy odjąć 18 – uzyskamy w ten sposób pierwszy dzień dni płodnych. Natomiast ostatni ich dzień obliczamy, odejmując od czasu trwania najdłuższego cyklu 11. Przykład: przy 28-dniowym cyklu, pierwszym dniem płodnym jest jego 10. dzień (dni od 1. do 9. uznajemy za bezpłodne). Najdłuższy cykl trwał 35 dni, więc ostatnim dniem płodnym będzie jego dzień 24.

Aby dokonać tych obliczeń, można skorzystać również z kalkulatora dni płodnych. Pamiętać jednak trzeba, że długość każdego cyklu menstruacyjnego może się różnic (np. ze względu na silny stres lub infekcje) i wyliczenie dni płodnych nie może stanowić metody zabezpieczającej przed zajściem w ciążę.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej