Strona główna » Czym zajmuje się kosmetologia upiększająca?

Czym zajmuje się kosmetologia upiększająca?

przez Redakcja

Obecnie na całym świecie panuje kult piękna. Dążymy do tego, aby wyglądać w każdej sytuacji jak najlepiej. Istnieje wiele zawodów, w których liczy się przede wszystkim młody wygląd. Można o niego zadbać w kompleksowy sposób w gabinetach kosmetycznych, w których wykonywane są zabiegi upiększające.

Praca kosmetologa

W dziedzinie kosmetologii, w tym kosmetologii upiększającej, specjalizuje się technik usług kosmetycznych. Taki zawód może zdobyć osoba po szkole policealnej, np. w Bydgoszczy. Kształcenie trwa dwa lata, a może je podjąć uczeń z wykształceniem średnim. Po odbyciu programu przewidzianego na kierunku technik usług kosmetycznych absolwenci zdają egzamin zewnętrzny i mogą spełniać się w swoim zawodzie.

Profesja ta ma charakter higieniczno-estetyczny. Osoba na stanowisku technika usług kosmetycznych diagnozuje pacjenta pod kątem problemów kosmetycznych, ale nie tylko. Dobiera i wykonuje zabiegi profilaktyczne i lecznicze na twarz i całe ciało. W kręgu zainteresowań kosmetologa leży także kosmetologia upiększająca, w skład której wchodzą zabiegi stylizacyjne, wizaż i wszelkie inne metody pozwalające zachować młody wygląd i będące w stanie przywrócić skórze pacjenta odpowiednie odżywienie i nawilżenie.

Podstawy kosmetologii upiększającej

Podczas dwuletniego kształcenia w szkole policealnej m.in. w Bydgoszczy uczniowie poznają różne aspekty kosmetologii, w tym podstawy anatomiczno-dermatologiczne w kosmetyce, kosmetykę pielęgnacyjną i upiększającą dłonie, stopy, ciało, twarz, szyję i dekolt itp.

Ważnym elementem nauki na kierunku kosmetologia upiększająca są zajęcia praktyczne, podczas których można nauczyć się m.in. wykonywania zabiegów:

  • zapobiegających i zmniejszających otyłość,
  • wspomagających leczenie cellulitu, czyli tzw. skórki pomarańczowej,
  • zapobiegających i zmniejszających rozstępy skórne,
  • stosowanych w przypadkach głębokiego złuszczania naskórka,
  • stosowanych przy występowaniu blizn potrądzikowych, przebarwień itp.

Kosmetolog powinien wiedzieć, jak modelować twarz za pomocą kosmetyków kolorowych, w tym podkładu i pudru, w jaki sposób wykonać makijaż podstawowy i korekcyjny. Wykwalifikowany technik usług kosmetycznych posiada umiejętności i kompetencje w zakresie przeprowadzania analizy kolorystycznej, planowania rodzaju zabiegów kosmetycznych, stosowania odpowiednich kosmetyków skutecznie upiększających. Będzie również wiedział, jakie są wskazania i przeciwwskazania do ich zastosowania.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej