Czy możliwe jest usunięcie owłosienia ze skóry tak, by już nigdy nie odrosło? Przyjrzyjmy się bliżej depilacji laserowej i temu, jak działa. Z biegiem lat i zmianami w trendach pozbywamy się z naszego ciała coraz większej ilości owłosienia. Gładka skóra jest modna, estetyczna, wygodniej się ją pielęgnuje. Kobiety pozbywają się więc włosków z nóg, okolic bikini, a nawet stref intymnych, rąk oraz znad górnej wargi. Depilacji poddają się także coraz częściej panowie. Likwidują owłosienie z pleców, torsu, twarzy, głowy, a nierzadko również i nóg oraz stref intymnych.
Depilacja laserowa – jak wygląda taki zabieg i na czym polega?
Cała procedura powinna być poprzedzona wywiadem, podczas którego specjalista ustali, czy stan zdrowia klienta pozwala na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Udzieli wówczas również wszelkich wskazówek dotyczących przygotowania i postępowania po depilacji.
Sam zabieg przeprowadzany laserem diodowym polega na nakierowywaniu wiązki światła w miejsce, w którym ma zadziałać. Głowica urządzenia przytknięta zostaje do skóry, a strzały przenikają przez nią i trafiają w mieszek włosowy. Dzięki temu ulega on zniszczeniu i niemożliwe jest, by odrastały z niego kolejne włoski. Skóra jednak nie zostaje wówczas podrażniona. To bardzo ważne, cały zabieg bowiem przebiega bezboleśnie, szczególnie jeśli urządzenie wyposażone jest w specjalną głowicę chłodzącą. W innym wypadku może być odczuwalne ciepło. Wiązka lasera pochłaniana jest przez barwnik – melaninę dlatego im ciemniejszy włos, tym łatwiej jest się go pozbyć.
Czy depilacja laserowa jest dla każdego?
Choć depilacji można poddać niemal każdą owłosioną partię ciała, nie wszyscy mogą cieszyć się z zalet tego zabiegu, a niektórzy powinni skonsultować go ze swoim lekarzem. Depilacja laserowa nie jest wskazana dla kobiet w ciąży, matek karmiących, osób chorujących na bielactwo, łuszczycę, padaczkę, nowotwory, cukrzycę, niektóre choroby psychiczne, aktywne infekcje skóry, otwarte rany, owrzodzenia, skłonność do bliznowców. Zabiegu nie można wykonać osobie z metalowym implantem, stymulatorem serca lub wszczepionym defibrylatorem.
Przeciwwskazaniem jest także zażywanie światło uczulających leków, antybiotyków oraz ziół (np. dziurawiec, nagietek), leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
W dobrym, profesjonalnym gabinecie kosmetycznym pomogą Ci ustalić, czy kwalifikuje się do zabiegu lub zasugerują zdobycie pozwolenia od lekarza specjalisty. Przeprowadzony zostanie również test. Dzięki temu możesz mieć pewność, że depilacja laserowa będzie dla Ciebie całkowicie bezpieczna.
Ile zabiegów należy wykonać, by cieszyć się gładką skórą?
Niestety nie ma takiej możliwości, by pozbyć się niechcianego owłosienia przy jednej wizycie w gabinecie kosmetycznym. Konieczne jest przejście serii zabiegów depilacji laserowej konkretnej partii ciała, by uzyskać zadowalający efekt. Najczęściej jest to od 6 do 8, a w niektórych przypadkach 10 wizyt. Powinny się one odbywać w określonych odstępach czasu. Ważne jest także, by powtórzyć zabieg po około roku. Wynika to z nierównomiernego wzrostu włosów i po dłuższym czasie mogą się pojawić nowe, wymagające usunięcia.
Potem jednak możesz zapomnieć już o maszynkach do golenia, bolesnym depilatorze i plastrach z woskiem. Twoje ciało będzie gotowe na sezon bikini przez cały rok.