Strona główna » Jak dobierać produkty na trądzik?

Jak dobierać produkty na trądzik?

przez Redakcja
Pielęgnacja cery trądzikowej

Walka z trądzikiem może być niezwykle uciążliwa i wymagająca, szczególnie jeśli nie wiemy, jak dobrać odpowiednie kosmetyki. Istotne jest, aby wybierać produkty, które pomogą ograniczyć produkcję sebum i łagodzić stany zapalne skóry. Warto zastanowić się, jakie składniki powinny zawierać kosmetyki na trądzik oraz jakie kroki należy podjąć w codziennej pielęgnacji, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Przedstawiamy więc najlepsze sposoby na dobór produktów, które pomogą Ci w walce z trądzikiem.

Pielęgnacja cery trądzikowej bywa bardzo wymagająca. Jej głównym zadaniem jest ograniczenie produkcji sebum, które jest odpowiedzialne za powstawanie zmian trądzikowych. Bardzo istotną rolę odgrywają tu kosmetyki, które powinny być idealnie dopasowane do potrzeb skóry trądzikowej oraz ukierunkowane na łagodzenie stanów zapalnych i przywrócenie cerze prawidłowego funkcjonowania. Sprawdźmy, jakie są najlepsze produkty na trądzik i jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja!

Prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej. Co warto o niej wiedzieć?

Jeszcze kilkanaście lat temu sądzono, że trądzik powoduje wyłącznie nadmierna tłustość skóry. W efekcie, większość dostępnych na rynku kosmetyków miała intensywne działanie wysuszające i matujące. Dziś wiemy, że trądzik jest złożoną jednostką chorobową, której wyeliminowanie wymaga wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji, dedykowanej cerze trądzikowej.

Traktowanie cery agresywnymi kosmetykami, zawierającymi w składzie alkohol i inne wysuszające substancje wywołuje bowiem zupełnie odwrotny efekt – nie tylko narusza barierę ochronną skóry, powodując jej zwiększoną reaktywność i uwrażliwienie, ale także wywołuje jeszcze intensywniejszą produkcję sebum, co w konsekwencji wzmaga nasilenie zmian trądzikowych.

Cera trądzikowa rozwija się w konsekwencji zaburzeń w funkcjonowaniu gruczołów łojowych. W przypadku tej choroby, łój jest wydzielany w nadmiernych ilościach, przez co skóra zmienia swój odczyn pH, a złuszczanie naskórka zostaje zaburzone. Martwe komórki gromadzą się u ujścia gruczołów łojowych, powodując ich zatykanie, a w konsekwencji, rozwój stanu zapalnego.

Trądzik objawia się nie tylko wypryskami, ale także rozszerzonymi porami, zaskórnikami, grudkami, krostkami, a także ropnymi, bolesnymi torbielami, które mogą pozostawiać po sobie trwałe blizny. Co istotne, jest to choroba, która dotyczy nie tylko nastolatków, ale także dotyka wiele osób dorosłych, u których diagnozowany jest trądzik wieku dorosłego.

Jak na co dzień pielęgnować cerę trądzikową?

Osoby borykające się z trądzikiem powinny sięgać po produkty przeznaczone do pielęgnacji cery trądzikowej. Najlepsze produkty na trądzik to delikatne kosmetyki, których zadaniem jest unormowanie wydzielania sebum, poprawa ukrwienia skóry, a także wyciszenia istniejących stanów zapalnych. Do mycia skóry trądzikowej dobrze sprawdzają się antybakteryjne, delikatne preparaty, które nie zawierają w składzie alkoholu ani innych, drażniących substancji. Po myciu zleca się użycie normalizującego toniku, który przywróci cerze prawidłowe pH.

Ważnym elementem pielęgnacji cery trądzikowej jest także nawilżanie – kremy nawilżające powinny być w miarę możliwości pozbawione substancji zapachowych, lekkie, ale przy tym bogate w substancje nawilżające i łagodzące. Warto szukać kosmetyków m. in. z pantenolem, kwasem hialuronowym, mocznikiem, probiotykami oraz naturalnymi wyciągami roślinnymi. Przed kremem można także nałożyć lekkie serum – świetnie sprawdzą się preparaty z witaminą B5, cynkiem, kwasem hialuronowym i naturalnymi ekstraktami roślinnymi.

Oprócz tego, raz w tygodniu można wykonać delikatny peeling przeznaczony do cery trądzikowej, który odblokuje gruczoły łojowe oraz oczyści cerę. Dobrze sprawdzą się tu zarówno peelingi enzymatyczne, jak i te oparte na kwasach AHA i BHA. Należy natomiast wystrzegać się stosowania peelingów ziarnistych, które mogą podrażniać cerę, a także powodować rozprzestrzenianie się zmian trądzikowych na inne jej obszary.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej