W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. W pierwszych tygodniach ciało przygotowuje się do pełnienia nowej funkcji, a w kolejnych zapewnia dziecku komfortowe warunki do rozwoju. Większość przyszłych mam skarży się w ciąży na obrzęki, bóle kręgosłupa, drętwienie nóg czy zgagę. Jak sobie z nimi radzić?
Dolegliwości nóg w ciąży
Dolegliwości nóg w ciąży są szczególnie nieprzyjemne, ponieważ często pojawiają się w nocy, utrudniając spokojny sen. Większość kobiet skarży się na ból i obrzęki w ciąży obejmujące przede wszystkim stopy. Ich powodem są zaburzenia krążenia i ucisk powiększającej się macicy na nerw kulszowy.
Wiele kobiet skarży się także na bolesne skurcze nóg w ciąży. Ich przyczyna nie jest do końca ustalona, jak się przypuszcza, jest to reakcja zmęczonych i obciążonych dodatkowym ciężarem mięśni. Powodem skurczów nóg jest także nacisk macicy na naczynia krwionośne, które odpowiadają za transport krwi od tułowia do nóg i z nóg do serca.
Kiedy ból jest bardzo dotkliwy, lekarz zaleca gorące lub zimne okłady na obolałe miejsca, a także leki przeciwbólowe, które może zażywać ciężarna. By złagodzić skurcze, zaleca się, by ciężarne unikały krzyżowania nóg przy siedzeniu i jak najmniej stały.
Rozstępy – co zrobić, by się nie pojawiły?
Rozstępy, czyli czerwone i sine pasma na skórze powstałe na skutek pękania znajdujących się pod skórą włókien kolagenowych i elastynowych, to dla wielu ciężarnych przykry i niechciany defekt. Są skutkiem zmian hormonalnych związanych z ciążą i gwałtownie rosnącej wagi.
Choć ich pojawienie się na ciele nie świadczy o problemach zdrowotnych, a jest jedynie defektem kosmetycznym, wiele kobiet chciałoby eliminować rozstępy w ciąży. Jak zapobiegać zmianom?
- Masaże na rozstępy
Przy rozstępach sprawdzają się masaże suchą rękawicą. Regularnie wykonywany masaż uelastycznia skórę i sprawia, że łatwiej będzie się rozciągać w kolejnych miesiącach przybierania na wadze. Masujemy ręce, nogi, bardzo delikatnymi ruchami możemy też masować piersi i brzuch, omijając jego górną część.
- Kosmetyki na rozstępy
W aptekach i drogeriach kupimy kosmetyki pomagające zapobiegać rozstępom. Możemy także wykorzystywać dobrej jakości oleje jadalne, a nawet oliwkę dla niemowląt.
- Dieta na rozstępy
Przy skłonności do rozstępów dobrze sprawdzi się dieta bogata w warzywa, owoce, kasze i ryby. Posiłki powinny uwzględniać zwiększone zapotrzebowanie na witaminy, w szczególności witaminę E, która ma wpływ na jakość skóry. Warto także spożywać więcej cynku.
Zgaga w ciąży
Zgaga w ciąży to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości ciążowych. Jak się szacuje, może dotyczyć nawet 70 proc. ciężarnych. U większości kobiet pojawia się już w pierwszych tygodniach ciąży. Nasila się także w ostatnich tygodniach przed porodem, kiedy dziecko jest już tak duże i silne, że swoimi kopnięciami i przeciąganiem się podrażnia jelita i żołądek.
Wygodne pozycje na bóle kręgosłupa w ciąży
Rosnący brzuch przenosi środek ciężkości ciała do przodu. Wygięta dolna część pleców i nieuniknione w związku z tym napięcie mięśni sprawiają, że prawie każda przyszła mama skarży się na ból kręgosłupa.
Do najważniejszych zaleceń należą:
- unikanie przybierania zbyt wielu kilogramów w ciąży,
- unikanie chodzenia na wysokich obcasach,
- częste zmienianie pozycji (wstawanie co godzinę, kiedy siedzimy przy pracy, siadanie, kiedy za długo stoimy),
- spanie na twardym materacu, który utrzymuje kręgosłup w pozycji fizjologicznej;
- siedzenie ze stabilnym oparciem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.
Najlepiej wprowadzić zmiany jak najszybciej, by wraz z rosnącym w kolejnych miesiącach brzuchem bóle kręgosłupa w ciąży były jak najmniej dotkliwe.