Strona główna » Infekcje intymne – jak sobie z nimi radzić

Infekcje intymne – jak sobie z nimi radzić

przez Redakcja
infekcje intymne

Infekcje intymne to temat niezręczny, jednak powszechny – nabawić się ich nietrudno. Wcale nie musi chodzić o zaniedbywanie higieny. Wystarczy osłabienie organizmu, kuracja antybiotykowa czy nawet miesiączka, aby zaburzyć równowagę i stać się podatnym na ataki bakterii lub grzybów. Jak rozpoznać infekcję intymną i jak sobie z nią radzić?

Jakie są objawy infekcji intymnych?

Dobra wiadomość jest taka, że infekcje intymne można wyleczyć wysokiej jakości preparatami dostępnymi bez recepty. Zalecamy, aby w doborze specyfiku kierować się rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP).

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z infekcją? Przede wszystkim będzie to dyskomfort: swędzenie lub pieczenie okolic intymnych, uczucie suchości w pochwie, jak również ból podczas stosunku lub oddawania moczu. Inne objawy to pojawienie się upławów, zmiana wyglądu wydzieliny i pojawienie się zaczerwienienia.

Przyczyny infekcji intymnych

Możliwych przyczyn występowania tego typu infekcji jest mnóstwo. Niektóre osoby mogą być na nie bardziej podatne z natury lub może mieć to związek z lekami, jakie przyjmują. Wpływ na zaburzanie równowagi w okolicach intymnych mogą mieć też nieprawidłowe nawyki: zaniedbywanie higieny albo wręcz przeciwnie – nadmierna higiena. Występowaniu infekcji może sprzyjać bielizna ze sztucznych materiałów, ponieważ nie pozwala ona na swobodne oddychanie skóry, a wilgoć i wysoka temperatura to dogodne warunki dla rozwoju niepożądanych bakterii i grzybów.

Bardziej narażone na infekcje będą też osoby po przebytej antybiotykoterapii, borykające się z cukrzycą, osoby z zaburzeniami hormonalnymi oraz kobiety w ciąży.

W tym miejscu należy podkreślić, że istotnym czynnikiem wzmagającym ryzyko infekcji intymnych jest… stres. Nadmiar stresu negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, w tym na układ odpornościowy, przez co organizm jest bardziej narażony i podatny na przykre dolegliwości.

Jak radzić sobie z infekcjami intymnymi?

Infekcje okolic intymnych mogą być pochodzenia bakteryjnego, grzybiczego lub mieszanego. Na rynku istnieją skuteczne preparaty, które pomogą opanować sytuację, niezależnie od tego, z którym patogenem mamy do czynienia. Mogą mieć postać dopochwowych globulek lub tabletek doustnych. Ich zadaniem jest odtworzenie prawidłowego poziomu pH w pochwie oraz zahamowanie rozwoju nieprawidłowej mikroflory. Działają też kojąco i przyspieszają gojenie.

Aby zmniejszyć ryzyko występowania infekcji intymnych, warto stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim należy o siebie dbać – zdrowa dieta, higieniczny tryb życia i praca nad umiejętnością radzenia sobie ze stresem to podstawa. W trakcie antybiotykoterapii należy wspomagać się probiotykami. Bielizna powinna być przewiewna i wykonana z naturalnych materiałów (np. bawełna).

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej