Endoproteza stawu kolanowego jest coraz bardziej popularna wśród osób, u których funkcjonowanie między innymi z powodu zwyrodnienia stawów jest znacząco utrudnione. Dzięki takiemu zabiegowi można wrócić do niemalże pełnej aktywności. Jest to oczywiście zależne od ogólnego stanu zdrowia. Czym właściwie jest endoproteza stawu kolanowego i co wiąże się z takim zabiegiem?
Czym jest endoproteza stawu kolanowego?
Endoproteza stawu kolanowego to nic innego jak operacja, której celem jest częściowa lub całkowita wymiana stawu kolanowego z naturalnego na sztuczny. Obecnie – wraz z rozwojem technologii medycznych – na rynku dostępne są bardzo wysokiej jakości endoprotezy, które mogą znacznie poprawić komfort życia pacjenta, który dotychczas borykał się np. ze zwyrodnieniem stawów. To właśnie choroba zwyrodnieniowa stawów skłania nas do tego rodzaju zabiegów. Pacjenci kierowani do alloplastyki stawu kolanowego to przede wszystkim osoby, które zmagają się ze znacznym upośledzeniem funkcjonowania oraz dużymi dolegliwościami bólowymi. Sporą grupą pacjentów są ludzie starsi, choć coraz częściej zdarza się, że operacje alloplastyczne przeprowadzane są u osób młodych. Czasem też wykonuje się u określonych pacjentów rekonstrukcję więzadła krzyżowego, który to zabieg jest mniej inwazyjny niż alloplastyka stawu.
“Endoprotezoplastyka stawu kolanowego jest zabiegiem operacyjnym, który przeprowadza się u pacjentów w przypadkach, gdy dochodzi do zniekształcenia stawu kolanowego z towarzyszącym bólem, prowadzącym do konieczności ograniczenia codziennych czynności. Zwykle oprócz samego zabiegu wskazane jest leczenie chorób podstawowych, w tym szczególnie redukcja masy ciała oraz odpowiednia rehabilitacja.” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl.
Rodzaje endoprotez stawu kolanowego
Endoprotezy stawu kolanowego dzielą się na kilka rodzajów. Wybór odpowiedniego typu protezy uzależniony jest od różnych czynników. Pierwszym z nich są indywidualne predyspozycje pacjenta, a więc wiek, masa ciała, podejmowana aktywność i ogólny stan zdrowia. Kolejne czynniki to koszty określonej protezy, a także oczekiwania co do komfortu życia z endoprotezą stawu kolanowego.
Wśród rodzajów endoprotez znajdują się takie, jak endoprotezy z tylną stabilizacją, endoprotezy z zachowany więzadłem krzyżowym oraz implanty jednoprzedziałowe. Ponadto wymienia się protezy typu fixed-bearing oraz mobile-bearing. Protezy stawu kolanowego dzielą się również ze względu na materiał z jakiego są wykonane. W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma rodzajami endoprotez: implanty cementowe i bezcementowe. Ostatnim rodzajem endoprotez stawu kolanowego jest proteza rewizyjna.
Endoproteza stawu kolanowego – powikłania
Powikłania związane z alloplastyką stawu kolanowego wiążą się z powikłaniami występującymi w czasie operacji oraz po operacji. Najważniejszymi powikłaniami w czasie operacji są: utrata znacznej ilości krwi, nieprawidłowe osadzenie endoprotezy, wydłużenie lub skrócenie operowanej kończyny, powikłania neurologiczne, zatorowość płucna oraz uszkodzenie dużych naczyń tętniczych i żylnych. Z kolei do powikłań pooperacyjnych należą przede wszystkim: krwawienie z rany pooperacyjnej, martwica tkanek w okolicy rany, zakażenie głębokie kości wokół wszczepionej endoprotezy, zakrzepica żylna, aseptyczne obluzowanie implantu, odczyny uczuleniowe. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że endoprotezoplastyka stawu kolanowego wymaga dość długiego okresu rekonwalescencji i rehabilitacji.