Strona główna » Estetyczne usuwanie pieprzyków – czy zostaje blizna?

Estetyczne usuwanie pieprzyków – czy zostaje blizna?

przez Redakcja
Usuwanie pieprzyków

Każdy z nas ma na swoim ciele nieokreśloną ilość przebarwień i znamion skórnych. Niektóre są naszymi znakami szczególnymi, inne dodają uroku, a jeszcze inne stanowią powód dyskomfortu i przyczynę wstydu. Na szczęście w obecnych czasach pacjenci nie muszą borykać się ze zmianami skórnymi, których nie chcą widywać na swojej skórze. Lekarze zalecają profilaktyczne pozbycie się wszystkich tych, które wzbudzają niepokój diagnostyczny. Można usunąć również te, które uważamy po prostu za brzydkie i szpecące. Najczęstszą metodą walki z niechcianymi znamionami skórnymi jest usuwanie pieprzyków. W Katowicach usługa ta dostępna jest niemal dla każdego w Centrum Medycznym Galmedic.

Usuwanie pieprzyków w Katowicach odbywa się przy użyciu przynajmniej kilku z dostępnych lekarzom i pacjentom metod. Jedna z najczęściej wybieranych to: laseroterapia, kriochirurgia, chirurgia, mezoterapia. Niektóre znamiona skórne można ponadto zniwelować nawet działając powierzchownie i objawowo. Jeżeli nie mają one charakteru chorobowego, a ich lokalizacja nie wzbudza większego dyskomfortu pacjenta, można zastosować w stosunku do nich preparaty o działaniu wybielającym i wyrównującym koloryt skóry. Zleca je jednak wyłącznie lekarz, po wcześniejszym zbadaniu pacjenta.

Medycyna estetyczna w dermatologii

Dermatologia estetyczna rozwija się obecnie w niezwykle żywiołowy sposób. Również ze względu na rosnące zainteresowanie pacjentów, którzy co rusz zastanawiają się, gdzie dostępne jest usuwanie pieprzyków w Katowicach. Niektórzy z nich obawiają się korzystania z opieki placówek, które nie specjalizują się w usługach chirurgii estetycznej. Warto jednak pamiętać o tym, że chirurg wykonujący zabieg usuwania znamion dba o jak najatrakcyjniejszy wygląd rany i późniejszej blizny. Nie wykonuje operacji jedynie w celu wycięcia znamienia, ale również poprawy ogólnego wyglądu i kondycji skóry.

Estetyka w dermatologii wymaga zastosowania w praktyce rozległej wiedzy operatora i jego doświadczenia oraz specjalistycznych narzędzi. Dla specjalistów ważna jest również profilaktyka. Odpowiednia dbałość o stan skóry, stosowanie wysokiej jakości filtrów UV, ograniczenie czynników środowiskowych, wpływających na przyspieszenie procesu starzenia się skóry – te wszystkie działania mogą znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia na skórze nieefektownych zmian.

Są nimi zazwyczaj przebarwienia, pieprzyki, wypukłe brodawki, które pozostawione same sobie mogą przeobrazić się w niebezpieczną chorobę. Mowa tu o czerniaku, czyli złośliwym nowotworze skóry. Jego rozwojowi zapobiega samokontrola i obserwacja własnego ciała oraz odpowiednio szybkie podjęcie specjalistycznych działań. W przypadku zauważenia na skórze atypowych cech znamion, należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Usuwanie znamion może zatem niektórym pacjentom uratować zdrowie i życie.

Estetyczne usuwanie pieprzyków w Katowicach

Nie wszystkie zmiany skórne wymagają natychmiastowego usunięcia. O konieczności podejmowania określonego leczenia decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem. Dokonuje tego na podstawie wykonanego wcześniej badania podmiotowego oraz zebranego wywiadu lekarskiego. Znając niepokojące objawy, jakie odczuwa pacjent ze strony danego znamienia oraz skrupulatnie je obserwując, specjalista jest w stanie choć przypuszczalnie ocenić jego charakter. Często bywa jednak i tak, że szczegółowa diagnoza może być postawiona jedynie na podstawie przeprowadzonej biopsji. W tym celu zaleca się wykonanie chirurgicznego usuwania znamion, które umożliwia pobranie chorobowo zmienionych tkanek wraz z marginesem zdrowej skóry.

Estetyczne usuwanie pieprzyków w Katowicach możliwe jest zatem ze względów kosmetycznych i zdrowotnych. Bez względu jednak na przyczynę postępowania zabiegowego, wycięcie zmian w obu przypadkach wygląda i przebiega niemal identycznie. W Centrum Medycznym Galmedic pacjent kwalifikowany jest do zabiegu w planowanym dniu jego przeprowadzenia. Po stwierdzeniu wskazań do wycięcia oraz zniwelowaniu ryzyka wystąpienia powikłań, dokonuje się znieczulenia miejscowego kuracjusza. Następnie lekarz przystępuje do cięcia za pomocą skalpela.

Zwykle okrąża on narzędziem wycinane znamię i usuwa je w całości, umożliwiając dokładne zbadanie wycinka przez analityków w laboratorium. Cięcie prowadzi zgodnie z liniami kosmetycznymi i mimicznymi, obecnymi już na skórze pacjenta. W każdym przypadku chirurg stara się, by powstała po zabiegu blizna była mniejsza, bledsza i mniej rzucająca się w oczy niż wcześniejsze znamię. Ranę zaszywa się wobec tego z użyciem nici chirurgicznych, które są rozpuszczalne lub nie. Dzięki ich zastosowaniu blizna powstaje szybciej, łatwiej się zasklepia, a w jej wyglądzie unika się poszarpanych i nieregularnych brzegów.

Zobacz, jak estetycznie usunąć pieprzyki w Centrum Medycznym Galmedic: https://katowice.galmedic.pl/uslugi/usuwanie-znamion/.

Wybór metody

Usuwanie pieprzyków w Katowicach możliwe jest jednak nie tylko przy użyciu skalpela. W wybranych placówkach pacjenci mogą również skorzystać z innych metod leczenia. Należy jednak pamiętać o tym, że są one dostępne wyłącznie dla tych osób, u których nie stwierdza się ryzyka chorobowego charakteru zmian skórnych. Przy laseroterapii, mezoterapii, kriochirurgii i innych metodach znamię zostaje bowiem zniszczone, a nie wycięte. Komórki ulegają degradacji, co przyspiesza proces gojenia się i regeneracji zdrowego naskórka i tkanek skóry właściwej. W związku z tym, że jedynie metoda chirurgiczna stwarza możliwość do pobrania tkanki w formie nienaruszonej i w całości, jest ona wybierana przez większość pacjentów i lekarzy.

Usuwanie pieprzyków w Katowicach – ceny

Od wyboru metody uzależniona jest również cena wykonania zabiegu. Chirurgiczne usuwanie znamion kosztuje w katowickim Centrum Medycznym Galmedic 500 zł. Jeżeli dotyczy jednej zmiany, cena ta jest stała. Usunięcie każdego kolejnego znamienia kosztuje od 350 zł. O ilości znamion usuwanych podczas jednorazowego zabiegu zadecydować może jedynie lekarz. Bierze on pod uwagę ogólny stan pacjenta, lokalizację znamion, ich rozległość i strukturę. Nie zawsze może usunąć tyle znamion równocześnie, ile życzyłby sobie pacjent. Musi bowiem brać pod uwagę również estetyczny wygląd i kształt powstającej po zabiegu bliny. Droższe jest usuwanie znamion ze skóry twarzy. Głównie ze względu na większy poziom precyzji, wymagany od lekarza oraz mniej dogodnych lokalizacji. Stałą cenę ma badanie histopatologiczne (60 zł) oraz dodatkowa konsultacja z chirurgiem (100 zł).

Zalecenia po zabiegu

Gojenie rany po wycięciu znamienia trwa 7-14 dni. Po tym czasie na skórze uwidacznia się blizna. Należy odpowiednio o nią dbać, by móc ograniczyć jej widoczność już w pierwszych dobach po zabiegu. Pacjent nie powinien narażać operowanego obszaru skóry na nadmierne przeciążenia, naciąganie, moczenie, ekspozycję na promieniowanie UV. Musi zatem powstrzymywać się od opalania, wizyt na basenach, w saunach, gorących kąpieli. Lekarze wskazują, by w okresie rekonwalescencji korzystać wyłącznie z prysznica, codziennie zmieniać opatrunek na jałowy a ranę przemywać delikatnym środkiem o działaniu antyseptycznym (dezynfekującym). Można również zasięgnąć opinii fizjoterapeuty, który podpowie, jak aktywnie pracować z blizną i przyczynić się do jej dobrego stanu.

Materiał Partnera

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej