Strona główna » Herbatka koperkowa – nieoceniona pomoc przy problemach trawiennych u dzieci

Herbatka koperkowa – nieoceniona pomoc przy problemach trawiennych u dzieci

przez Redakcja

Herbatka koperkowa ze względu na swoje właściwości prozdrowotne, znane od pokoleń, zalicza się do środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Jest idealnym wyborem dla rodziców, którzy chcą wspomóc prawidłowy rozwój swoich pociech i zmniejszyć dolegliwości wieku dziecięcego w całkowicie naturalny sposób. Sprawdź, w jakich sytuacjach można stosować herbatkę koperkową u dzieci i jak wybrać odpowiedni rodzaj naparu.

Kiedy sięgnąć po herbatkę koperkową?

Stosowanie herbatki koperkowej może zalecić pediatra, do którego zwrócimy się po pomoc w przypadku dokuczliwych problemów trawiennych u naszego maluszka. Napar z kopru włoskiego ma łagodne działanie rozkurczowe, eliminuje wzdęcia i nudności, łagodzi skurcze i bóle brzucha. Od lekarza dowiemy się, w jakich sytuacjach wspomagać się herbatką koperkową i jak ją stosować w diecie naszego dziecka. Warto zaznaczyć, że napar z kopru włoskiego może być podawany dopiero po ukończeniu przez niemowlę czwartego miesiąca, nie zaś od pierwszego tygodnia życia, jak uważano do niedawna. Ma to związek z zaklasyfikowaniem herbat dla niemowląt do grupy produktów określanych mianem żywności uzupełniającej. Tradycja podawania dzieciom herbatki koperkowej na wszelkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jest bardzo silnie zakorzeniona w społeczeństwie polskim. Pod żadnym pozorem nie wolno jednak przekraczać zalecanej przez lekarza dziennej dawki naparu z fenkułu. Może się bowiem zdarzyć, że nadmierna ilość herbatki koperkowej w diecie dziecka nasili objawy kolki niemowlęcej i problemów trawiennych, zamiast skutecznie im przeciwdziałać.

Herbatka koperkowa – z dodatkowymi składnikami czy bez?

Współczesne herbatki koperkowe proponowane przez producentów żywności dla niemowląt i dzieci często posiadają w składzie dodatkowe składniki. Jednym z nich jest kminek, który ma działanie podobne do kopru włoskiego. Kminek poza stymulowaniem pracy układu trawiennego, działa moczopędnie i przeciwzapalnie. Warto wybierać takie herbaty dla niemowląt, które wyposażone są w naturalne składniki, bez zawartości konserwantów, substancji wzmacniających smak i zapach. Jeśli nasze dziecko nie zmaga się z nietolerancją laktozy, nie musimy się obawiać dodatku w postaci cukru mlekowego, obecnie często występującego w składzie herbatek dla niemowląt. Podsumowując, nie należy się obawiać dodatkowych składników w herbacie z kopru włoskiego, o ile ich obecność może przynieść korzyści dla prawidłowego rozwoju malucha, np. wspomniany wyciąg z kminku. Bezwzględnie należy jednak omijać wszelkie produkty obfitujące w sztuczne dodatki, których maluch w swojej diecie nie potrzebuje.

Włączenie herbatki koperkowej do grupy produktów specjalnego przeznaczenia żywieniowego, sugeruje większą ostrożność przy podawaniu jej niemowlętom i małym dzieciom. Coraz większa świadomość rodziców, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta maluchów, sprawia, że coraz rzadziej odnotowuje się przypadki przedwczesnego rozszerzania diety w pierwszym półroczu życia dziecka. Częściej też korzystamy z porad ekspertów, pediatrów i dietetyków, zamiast samodzielnie decydować o spożywaniu jakichkolwiek, innych niż mleko, pokarmów i napojów. Nie inaczej jest w przypadku podawania niemowlętom herbatki koperkowej. Do niedawna przygotowywana maluszkom już od pierwszego tygodnia życia, obecnie, z dużą ostrożnością, stosuje się ją dopiero po ukończeniu przez niemowlę czwartego miesiąca życia.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej