Strona główna » Czy warto suplementować witaminę D również latem?

Czy warto suplementować witaminę D również latem?

przez Redakcja

Powszechnie jest to wiadome, że witamina D jest bardzo ważna dla każdego organizmu, a zwłaszcza dla dzieci. Powszechnie jest również wiadome, że jednym z podstawowych źródeł owej witaminy jest słonce, że ono wpływa na wydzielanie pod naszą skórą owej witaminy.

Adekwatny poziom witaminy D3

Zanim przejdziemy dalej, na pewno bardzo ważnym pytaniem jest to, po co nam potrzebna jest owa witamina D? Jej rola jest bardzo rozbudowana i jej obecność tym samym jest bardzo istotna. Mówiąc o tejże witaminie będziemy wskazywali na to, iż:

 • pobudza wchłanianie wapnia oraz fosforu,
 • zapobiega wydalaniu tych pierwiastków wraz z moczem,
 • wpływa na prawidłowe kształtowanie układu kostnego u osób dorosłych jak również u dzieci,
 • wpływa na prawidłowe kształtowanie zębów u dzieci,
 • wpływa korzystnie na system nerwowy,
 • wpływa na prawidłową pracę naszego serca,

Jak więc widać, jest ona nam bardzo potrzebna do normalnego funkcjonowania, do zachowania naszego zdrowia w bardzo dobrym stanie.

Niedobór witaminy D warto uzupełnić

To bardzo ważne pytanie, które musimy w tym miejscu zadać. Skoro bardzo dobrym źródłem witaminy D jest przebywanie na słońcu, to czy warto ją dodatkowo jeszcze suplementować? Bardzo ważne pytanie, a zwłaszcza w odniesieniu do okresu letniego, gdzie mamy do czynienia ze zwiększoną jego ilością. Jasno musimy powiedzieć, że według wielu badan, mamy powszechnie obserwowany niedobór witaminy D. Z czego to wynika? Mówiąc o okresie letnim, wskażemy na to, że bardzo często przed spacerem stosujemy różnego rodzaju kremy, olejki ze specjalnymi filtrami, które wpływają na zmniejszenie syntezy witaminy D pod skórą. To powoduje, że owej witaminy mamy nieco mniej. Na rynku jest obecne specjalna witamina D dla dzieci i tym samym jeśli chodzi o podawanie tejże witaminy dzieciom, to powinniśmy sięgnąć właśnie po ten jej rodzaj.

Witamina D dla dzieci i dorosłych

Witaminę D powinniśmy podawać dzieciom i dorosłym nie tylko w postaci jakichś suplementów diety, nie tylko powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość czasu spędzanego na słońcu Tutaj jak najbardziej powinniśmy bowiem wskazać również na naszą dietę, która na pewno jest jednym z kluczowych elementów. Na jakie produkty warto wskazać? Przede wszystkim chodzi o:

 • masło,
 • jaja,
 • mleko,
 • ryby – sardynki, makrele, tuńczyk, śledzie,
 • margaryna z dodatkiem witaminy D.

Nie tylko brak witaminy

Warto także wspomnieć, że nie tylko brak witaminy D, ale także jej nadmiar może być dla nas bardzo szkodliwy i może tym samym wiązać się z różnymi skutkami ubocznymi. Między innymi możemy w tym miejscu wskazać na nudności, wymioty, bóle głowy, bóle oczu, brak apetytu, nadmiar wapnia odkładający się w tętnicach czy też w nerkach, zwiększone ryzyko wystąpienia miażdżycy czy też również groźnego zawału serca. Tym samym można tutaj mówić o bardzo groźnych dla zdrowia konsekwencjach zaniedbań w tym względzie.

Witamina D3

Witamina D to nie tylko jeden jej rodzaj. W odniesieniu do dzieci, chociaż nie tylko do nich, bardzo istotny jest poziom witaminy D3. Tym samym mówiąc o suplementach zawierających tę witaminę w sposób szczególny będziemy wskazywali właśnie na ten jej rodzaj. Sama obecność owej witaminy w diecie to oczywiście nie wszystko, ponieważ równocześnie też bardzo istotnym elementem jest witamina D3 dawkowanie. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jej przedawkowanie i jej zbyt mała ilość mogą doprowadzić do wystąpienia różnych skutków ubocznych. Jedno jest pewne, suplementowanie się witaminą D to bardzo ważny aspekt, o którym należy bezwzględnie pamiętać.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej