Strona główna » Kłopoty ze skórą stóp

Kłopoty ze skórą stóp

przez Redakcja

Problemy ze skórą stóp to jedno z najbardziej nieprzyjemnych doświadczeń. Stopy stanowią podstawę naszego ciała, a odciski, otarcia i zgrubienia sprawiają dyskomfort chodzenia, ból i pieczenie. W chwili gdy zauważymy na skórze zmiany, które mogą prowadzić do męczących kłopotów ze skórą stóp ważna jest szybka reakcja.

Odciski to jedne z najczęstszych dolegliwości stóp. Wyróżnia się dwa rodzaje odcisków twarde i miękkie. Obydwa rodzaje są bolesne a przyczyną ich powstawania jest ściśnięcie skóry pomiędzy kośćmi stopy a obuwiem lub też ocieranie się o siebie palców stopy. Podstawą zdrowych stóp są więc wygodne buty.

Wśród odcisków najczęściej pojawiającym się rodzajem są nagniotki, czyli rodzaj odcisków posiadających centralnie ułożony rdzeń, którego podstawa znajduje się w skórze unaczynionej, co powoduje ból podczas chodzenia. Aby pozbyć się tego dolegliwego miejsca należy zastosować odpowiednie preparaty. Istnieje wiele form tego typu preparatów np. płyny, maści plastry, które za pomocą min. kwasu salicylowego rozpuszczają twarde masy kreatyny. Godnymi polecenia są: Compeed plastry, Abe płyn, Acerin płyn, maść na odciski, Polski Lek plastry, Scholl palce na odciski i płyn. Po kilku dniach stosowania odcisk powoli będzie można usunąć.

Tego typu preparaty dostępne są również na pęcherze oraz otarcia. Posiadają one właściwości przyśpieszające regenerację naskórka, a dzięki substancjom przeciwbólowym zmniejszają ból.

Obok odcisków kłopotliwe są pęknięcia skóry stóp. Pęknięcia powstają najczęściej w miejscach, gdzie skóra jest napięta np. pięty, podeszwie, na dużych palcach. Przyczyny pojawienia się takich dolegliwości mogą być różne, od odwodnienia, niedostatecznego odżywienia naskórka po nadwagę, niewygodne obuwie i choroby skóry np. łuszczyca. Aby zapobiec lub ulżyć stopom w przypadku gdy pęknięcia się już pojawią potrzebna jest odpowiednie pielęgnacja. Należy pamiętać przede wszystkim o stosowaniu regularnie kremów odżywczych i natłuszczających, które przyśpieszają regenerację naskórka, zmiękczają zrogowaciałą i złuszczają warstwę skóry oraz nawilżają (Kermuren z mocznikiem, La Roche-Posay Podologes, Scholl, Krem na pękające pięty, Vichy Podexine, Nivelazione). Istnieją również specjalistyczne maści i kremy na pęknięcia (Acerin krem, Dernilan, maść witaminowa i gojąca, Tormentiol).

Aby zawsze cieszyć się pięknymi stopami należy odpowiednio dobierać preparaty do ich pielęgnacji. Obok stosowania kremów nawilżających i regenerujących do stóp ważne jest systematyczne peelingowanie stóp, które złuszczy martwy naskórek, zapobiegnie rogowaceniu naskórka oraz da sygnał skórze do regeneracji. Obok pielęgnacji ważne jest wygodne obuwie, które nie może być za ciasne, stawiajmy na wygodę.

Autor: Anna Herda konsultant ds. dermokosmetyków w sklepie internetowym dermolab.pl

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej