Chociaż wielu z nas szczotkuje zęby według zaleceń lekarzy, czyli dwa razy dziennie po dwie minuty na jedno szczotkowanie, tak bardzo często zapominamy o przestrzeniach międzyzębowych. Do tych części naszej jamy ustnej nie dostanie się zwykła szczoteczka, zaś przyrządy pokroju szczoteczki sonicznej lub irygatora są dla wielu zbyt dużym wydatkiem. Z pomocą przychodzą płyny do płukania ust, których szeroka gama pomaga w wyborze takiego preparatu, który będzie nam idealnie służyć, bez względu na rodzaj naszego uzębienia.
Płukanki do ust charakteryzują się ogólnodostępnością oraz niską ceną, co czyni je bardzo dobrym wyborem dla każdego z nas. Jest to o tyle ważna kwestia, że za ich pomocą jesteśmy w stanie usunąć resztę bakterii, które wciąż zalegają w naszej jamie ustnej po zakończeniu szczotkowania. Gwarantuje to mniejsze prawdopodobieństwo powstawania próchnicy, a co za tym idzie – mniejsze wydatki na kosztowne leczenie u stomatologa. W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam temat płukanek do ust. Mamy nadzieję, że przekona Was on do wypróbowania takiego płynu i zapewnienia sobie zdrowszych, czystszych zębów.
Czy takim płynem możemy zastąpić pastę do zębów?
Na początek podstawowa kwestia – pomimo swojej skuteczności, płukanki w dalszym ciągu stanowią jedynie suplement szczotkowania, po który sięgamy po umyciu zębów. Co prawda w przyszłości może uda nam się wynaleźć preparat, który usunie osad z zębów wraz z bakteriami, lecz na ten moment nie ma mowy o zapomnieniu o szczoteczce i paście. Niemniej, na rynku znaleźć możemy płyny pokroju Colgate Max Fresh with Mouthwash Bead lub Vademecum 2w1, które łączą w sobie płyn i pastę. Pozwala to na wykorzystanie takiego płynu ze szczoteczką, kiedy nie mamy pod ręką tubki z pastą. Przydatne informacje na temat płynów znajdziemy też na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/czym-jest-plyn-do-plukania-jamy-ustnej/
Rola płukanek
Płyny te mają sporo ról do odegrania w higienie jamy ustnej. Należą do nich:
- Przywrócenie właściwego poziomu pH w jamie ustnej
- Odświeżenie oddechu
- Likwidacja drobnoustrojów i stanów zapalnych
- Ochrona przed chorobami przyzębia poprzez spowolnienie odkładania się płytki nazębnej, odpowiedzialnej za powstawanie kamienia nazębnego
- Wzmocnienie szkliwa i tkanek miękkich
- Usuwanie przebarwień i wybielanie
- Przyspieszenie regeneracji uszkodzeń przyzębia, języka i śluzówki jamy ustnej
- Wykorzystane przed szczotkowaniem, zmiękczają nalot na zębach, ułatwiając szczoteczce usunięcie go
- Wspomagają implantację
- Warto pamiętać, że skuteczność płynu możemy zwiększyć poprzez wykorzystywanie ich wespół z pastami z tej samej serii lub o takim samym działaniu. Przykładowo, płukanka remineralizująca sprawdzi się idealnie wraz z pastą przeciw erozji zębów.
Rodzaje płynów do płukania jamy ustnej
Remineralizujące – wzmacniają zęby, pomagają przy nadwrażliwościach zębiny, a także chronią szkliwo przed mikrouszkodzeniami i odbudowują je. W ich skład wchodzą związki fluoru, a czasem także związki wapnia, fosforu i innych pierwiastków. Na uwagę zasługują tu produkty Biorepair, w skład których wchodzi chlorheksydyna, będąca naturalnym budulcem zęba.
O działaniu antyseptycznym i bakteriostatycznym – odkażają i leczą stany zapalne, likwidują bakterie w kieszonkach dziąsłowych powstałych wskutek chorób, odświeżają oddech, oraz hamują krwawienie dziąseł i przeciwdziałają mu. Domowe płukanki z ziół lub napary z szałwii także przynależą do tej kategorii. Jeśli zaś chodzi o produkty dostępne w sklepach warte polecenia są KIN Gingival MouthRinse do profilaktyki chorób przyzębia lub Corsodyl 0,1% chlorheksydyny.
Wybielające – stosuje się je jako uzupełnienie past wybielających lub profesjonalnego wybielania w gabinecie. Usuwają powierzchowne przebarwienia i nalot, co pozwala na wydłużenie efektów wybielających. Regenerują też śluzówkę, podrażnioną przez zabieg wybielania. GUM Butler Original White jest jedną ze skuteczniejszych płukanek tego typu.
Odświeżające oddech – dzięki aromatycznym wyciągom roślinnym i olejkom, a także jonom cynku i syntetycznym składnikom antyseptycznym, są w stanie zredukować lub kompletnie zlikwidować nieświeży oddech. Płyny tego typu mogą skupiać się jedynie na samym pozbyciu się nieświeżego oddechu lub, jak w przypadku Listerine 6w1, dodatkowo odkażać, wybielać i remineralizować szkliwo.
Znoszące suchość jamy ustnej – zalecane w przypadkach niedoboru śliny, przez który nasza śluzówka może paść ofiarą uszkodzeń i bakterii. Zapobiegają też próchnicy. Płukanki te tworzą warstwę ochronną wokół śluzówki jamy ustnej, łagodząc ból, pieczenie oraz podrażnienia. Do najpopularniejszych płynów tego typu należą Saliva Rex z sokiem aloesowym lub Xerostom Mouthwash.
Likwidujące nadwrażliwość zębów – dzięki składnikom pokroju jonów potasu, są w stanie zamknąć otwarte ujścia kanalików zębinowych. Chronią też odsłonięte szyjki zębowe przed próchnicą i remineralizują szkliwo. Produktami wartymi odnotowania w tej kategorii są Elmex Sensitive Plus lub SensiKIN Mouth Rinse.
Redukujące nalot i kamień nazębny – zmniejszają ryzyko rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Dzięki specjalnym składnikom pokroju polisorbatu-20 (płukanka Innova) lub fluroku cynawy (płyn Meridol), utrudniają płytce nazębnej odkładanie się na naszych zębach poprzez utworzenie warstwy ochronnej na powierzchni tkanek miękkich i szkliwa.
Płyny do płukania klasyfikujemy też patrząc na:
Sposób wytwarzania:
Płukanki przygotowywane w domu – do tej grupy należą wszystkie płyny, które przygotowujemy samodzielnie. Mogą to być na przykład napary ziołowe, roztwory kilku kropli olejków eterycznych lub wody, roztwory wody utlenionej, roztwory sody oczyszczonej, roztwory fizjologiczne soli kuchennej lub 0,1% roztworu nadmanganianu potasu.
Płukanki fabryczne – są to wszystkie płyny, które możemy zakupić w sklepach i aptekach.
Wiek użytkownika:
Płukanki dla dzieci – na ogół są adresowane do dzieci do szóstego roku życia. Są całkowicie bezalkoholowe, zaś ich skład jest delikatniejszy, niż w płukankach dla dorosłych. Płyny tego typu skupiają się przede wszystkim na wzmocnieniu szkliwa, zaś do płukania zachęcają owocowe smaki.
Płukanki dla dorosłych i młodzieży – są to już prawidłowe płyny do płukania ust.
Zawartość alkoholu:
Płukanki bezalkoholowe – przeznaczone dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W tym ostatnim wypadku chodzi głównie o kobiety w ciąży, osoby wychodzące z nałogu lub tych, dla których płyn z alkoholem jest zwyczajnie zbyt mocny.
Płukanki z alkoholem – alkohol ma działanie konserwujące i odkażające. Płyny tego typu są przeznaczone jedynie dla dorosłych i starszej młodzieży.
Skład:
Płukanki naturalne – są to płyny domowej roboty, wykonane z naparów i olejków, oraz płukanki oparte wyłącznie na naturalnych składnikach. Płyny tego typu mogą być wykorzystywane zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo. Do popularnych preparatów dostępnych w sklepach zaliczamy L’Angelica, BLUEM lub Dentosept.
Płukanki homeopatyczne – mogą być wykorzystywane przez każdą grupę wiekową. Dobrym wyborem jest tu Bilka Homeopathy o smaku grejpfrutowym. Nie zawiera ona fluoru i mentolu.
Płukanki o składzie mieszanym – zawierają składniki zarówno naturalne, jak i syntetyczne. Jest to największa grupa płukanek. Popularnym wyborem są tu Eludril Classic lub Elgydium Anti-Plaque.
Moment zastosowania:
Płukanki stosowane przed szczotkowaniem zębów – zmiękczają płytkę nazębną, pozwalając na prostsze oderwanie jej od szkliwa przez szczoteczkę. Do tej grupy należą też specjalne płukanki dla dzieci, które barwią osad nazębny na niebiesko, dając dziecku znak, że powinno lepiej umyć zęby.
Płukanki stosowane po szczotkowaniu zębów lub między szczotkowaniami – do tej grupy należy każdy inny płyn. Jest to zarazem najliczniejsza grupa takich preparatów.