Strona główna » Pękające naczynka i pajączki na nogach – przyczyny powstawania

Pękające naczynka i pajączki na nogach – przyczyny powstawania

przez Redakcja
pękające naczynka

Pękające naczynka na twarzy oraz na nogach są bardzo powszechnym problemem kosmetycznym. Na twarzy najczęściej występują jako pojedyncze czerwone „nitki” lub całe ich skupiska, natomiast na nogach przybierają kolor siny lub sinogranatowy i niestety również lubią występować w grupach, przez co skutecznie zniechęcają nas do odsłaniania nóg. Jakie są przyczyny powstawania pajączków na nogach i twarzy? W jaki sposób możemy im zapobiec?

Pękające naczynka na nogach i twarzy – przyczyny powstawania

Z jakiej przyczyny powstają pajączki na nogach i pękające naczynka na twarzy? Czy jest to problem tylko kosmetyczny, czy również zdrowotny? I wreszcie – czy jeśli zauważymy na nogach pajączki, to należy spodziewać się, że niedługo pojawią się również żylaki? – Powstawanie pękających naczynek na nogach i twarzy zazwyczaj nie wynika tylko z jednej przyczyny. Na wystąpienie tego problemu duży wpływ mają predyspozycje genetyczne, ale także hormony, przede wszystkim estrogen. To właśnie ten hormon osłabia naczynia włosowate, przez co tracą one swoją sprężystość i poszerzają się. Jeśli dodamy do tych czynników jeszcze nadwagę lub otyłość i długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, to znajdziemy najczęstsze przyczyny powstawania poszerzonych naczynek na nogach. To, czy za jakiś czas pojawią się również żylaki w dużym stopniu zależy od tego, czy zmienimy nasze nawyki na lepsze, ponieważ występowanie poszerzonych naczyń już wskazuje nam na problemy związane z zaburzeniami krążenia – mówi dr Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Jeśli natomiast chodzi o przyczyny pękających naczynek na twarzy, to w tym wypadku do czynników determinujących ich powstawanie zalicza się m.in. długotrwałą ekspozycję na słońce czy częste korzystanie z solarium i wahania temperatur, które zaburzają pracę naczyń krwionośnych.

Pękające naczynka, pajączki i ich pierwsze sygnały

Popękane naczynka na twarzy, które przybierają czerwony kolor, to teleangiektazje – poszerzone tętniczki lub naczynia włosowate. Natomiast pajączki występujące na nogach swoją barwę zawdzięczają naczyniom żylnym, dużo mniejszym niż te, na których tworzą się żylaki. Poszerzone naczynia na nogach potocznie nazywamy pajączkami, natomiast ich medyczna nazwa to wenektazje. Pajączki najczęściej pojawiają się na udach, goleniach, pod kolanami oraz w okolicach kostki. Nawet najmniejsze poszerzone naczynka informują nas o tym, że w układzie krwionośnym występują jakieś nieprawidłowości i problemy z wydolnością.

Pękające naczynka na twarzy i nogach posiadają ten sam mechanizm powstawania. Gdy z jakiegoś powodu naczynko staje się kruche, a zatem traci sprężystość swoich ścianek, to pod wpływem ciśnienia, z jakim przepływa przez nie krew, dochodzi do poszerzania się naczynka. Fakt ten uwidacznia się w postaci prześwitujących przez skórę czerwonych lub niebieskich nitek. Czy jeszcze przed pojawieniem się popękanych naczynek możemy zauważyć, że mamy predyspozycje do ich powstawania?

– Pierwszymi objawami, które powinny nas zaniepokoić w przypadku twarzy jest rumień, który utrzymuje się przez kilka lub kilkanaście minut. Jeśli na naszej twarzy łatwo pojawiają się rumieńce, choćby po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu, to najlepiej już wtedy zadbać o profilaktykę. Natomiast problemy z wydolnością żylną w obrębie nóg najczęściej sygnalizowane są poprzez zmęczenie nóg, uczucie „ciężkości”, opuchliznę pojawiającą się pod koniec dnia, mrowienie i pulsowanie w kończynach, a także częste kurcze łydek. To pierwsze objawy, które powinny skłonić nas do wprowadzenia zmian i zniwelowania czynników nasilających powstawanie pajączków – tłumaczy dr Wojciech Rybak z kliniki Ars Estetica.

Jak zapobiegać pękającym naczynkom i pajączkom?

Jeśli zauważymy pierwsze sygnały niewydolności układu krążenia lub już po usunięciu poszerzonych naczynek, powinniśmy zadbać o profilaktykę. Oczywiście wielu czynników, jak choćby uwarunkowań genetycznych, działania hormonów czy typu cery nie jesteśmy w stanie zmienić, ale możemy wyeliminować te czynniki, które sprzyjają powstawaniu problemów z układem krwionośnym.

Przede wszystkim unikajmy nadmiernej ekspozycji na słońce i zawsze używajmy kremów z wysokimi filtrami UVA i UVB. Wizyty w solarium najlepiej całkowicie skreślić. Chrońmy skórę przed silnym wiatrem, dużymi wahaniami temperatur i dużą wilgotnością. Niestety osobom z predyspozycjami do poszerzania się naczynek nie są zalecane ani wizyty w saunie, ani gorące kąpiele.

W przypadku pajączków na nogach największym i najczęstszym grzechem jest siedzenie z „nogą założoną na nogę”. Noszenie wysokich obcasów oraz obcisłych spodni również ma duży wpływ na to, w jakim stanie są nasze naczynia krwionośne. Jeśli posiadamy pracę wymagającą stania przez wiele godzin, to zadbajmy o to, by zapewnić naszym nogom codzienny relaks.

Doustne środki antykoncepcyjne oraz długotrwałe stosowanie steroidów na twarz, szyję lub dekolt to kolejne czynniki sprzyjające powstawaniu poszerzonych naczynek. Ostatnią częścią profilaktyki jest zadbanie o dietę – utrzymujmy naszą wagę na właściwym poziomie, ograniczmy spożywanie alkoholu oraz kawy, a także ostrych i gorących potraw. Jeśli palimy papierosy, to koniecznie pożegnajmy się z nałogiem. Takie działania nie tylko ograniczą ryzyko wystąpienia nieestetycznych defektów kosmetycznych, ale również poważnych problemów układu krążenia.

Gdy popękane naczynka pojawią się już na naszej twarzy i nogach, to możemy skorzystać z bezbolesnych metod usuwania tego problemu. Zarówno na twarzy, jak i nogach pękające naczynka usuwane są za pomocą lasera, a pajączki występujące na łydkach czy udach możemy również usunąć poprzez skleroterapię.

Zobacz także

1 - komentarzy

Aleksandra Clinica Cosmetologica 23 sierpnia 2018 - 14:43

Przypadłość ta stanowi defekt estetyczny, który dość trudno usunąć domowymi sposobami. Nawet jedno pęknięte naczynko na twarzy potrafi stanowić spory problem i przyczynę kompleksów. Rozszerzone naczynka na twarzy można jednak zlikwidować przy pomocy zabiegów dermatologicznych jak i profesjonalnej kosmetologii.

Reply

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej