Strona główna » Pielęgnacja okolic intymnych

Pielęgnacja okolic intymnych

przez Redakcja

Zbliża się lato ? czas, w którym ważnym aspektem troski o zdrowie jest również właściwa higiena miejsc intymnych. Długie podróże, kąpiele w morzu, jeziorze czy basenie sprzyjają podrażnieniom i stanom zapalnym, które potrafią nie tylko zepsuć wakacyjny wyjazd, ale również długoterminowo wpłynąć na stan zdrowia.

W kolejnym artykule Laboratorium Naukowego Lirene, dr n. biol. Karolina Bazela przygląda się bliżej temu zagadnieniu doradzając, w jaki sposób zadbać o pielęgnację miejsc intymnych.

Okiem Biologa…

Prawidłowa flora bakteryjna okolic intymnych tworzy barierę ochronną przed kolonizacją przez mikroorganizmy patogenne. W naturalnej mikroflorze dominują pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus sp., które produkują kwas mlekowy odpowiadający za utrzymanie kwaśnego odczynu środowiska pochwy. To właśnie dzięki pałeczkom kwasu mlekowego i produktom ich metabolizmu, większość mikroorganizmów niebezpiecznych dla zdrowia intymnego kobiety nie jest w stanie przetrwać i namnażać się w tak kwaśnym i niesprzyjającym dla nich środowisku.

W przypadku, gdy pałeczki kwasu mlekowego przestają być florą dominującą, odczyn pochwy wzrasta w kierunku wartości zasadowych, co sprzyja namnażaniu się mikroorganizmów patogennych.

Podstawowe zasady pielęgnacji

Zbyt częste zabiegi higieniczne, szczególnie przy użyciu nieodpowiednich preparatów, mogą spowodować zniszczenie naturalnej flory bakteryjnej, co podwyższa ryzyko podrażnień i infekcji. W pielęgnacji sfer intymnych zdecydowanie niewskazane są mydła używane do mycia rąk czy przeznaczone do mycia całego ciała. Nie poleca się również codziennych kąpieli w pachnących piankach czy płynach. Najdelikatniejsze obszary kobiecego ciała wymagają wyjątkowo subtelnej i łagodnej pielęgnacji przy użyciu kosmetyków stworzonych specjalnie do pielęgnacji okolic intymnych.

Pielęgnacja miejsc intymnych

Specjalistyczne kosmetyki

Do codziennej pielęgnacji okolic intymnych powinno się używać specjalnie przeznaczonych do tego celu kosmetyków, które oprócz higieny, pomogą utrzymać fizjologiczne pH miejsc intymnych, zapobiegać podrażnieniom i stanom zapalnym delikatnego naskórka, a także przyspieszać gojenie mikrouszkodzeń.

Ryzyko wystąpienia podrażnień skóry dla receptur produktów do higieny intymnej powinno być ograniczone do minimum. Receptury te nie powinny zawierać barwników i silnych detergentów oraz zapachu zawierającego alergeny. Ważnym, niezwykle delikatnym dla skóry środkiem myjącym jest naturalna betaina uzyskiwana z buraków cukrowych. Związek ten posiada dobre właściwości myjące i pianotwórcze, a jednocześnie nie podrażnia i pomaga chronić wrażliwą skórę.

Regulację pH i utrzymanie go na odpowiednio niskim, fizjologicznym poziomie (pH 5,5) zapewnia obecny w produktach do higieny intymnej kwas mlekowy. Dzięki swoim właściwościom ten cenny składnik chroni sfery intymne kobiety przed podrażnieniami i zaczerwienieniami.

Cennymi składnikami aktywnymi preparatów do higieny intymnej są też składniki, które pomagają utrzymać naturalną barierę ochronną skóry, dzięki czemu nie jest ona narażona na podrażnienia i zaczerwienienia. Tak działają na przykład proteiny ryżowe czy kwas hialuronowy. Ponadto, w produktach do higieny intymnej wykorzystywane są wyciągi roślinne o właściwościach łagodzących i kojących, takie jak wyciąg z lukrecji czy aloes .

Czy wiesz, że??

  • W pochwie kobiety występuje ponad 100 gatunków bakterii tlenowych i beztlenowych oraz wiele gatunków drożdżaków.
  • Odpowiednia dieta wpływa na prawidłowe zakwaszenie moczu, co przekłada się na stan pH okolic intymnych. Dlatego w okresie letnim, nie tylko ze względu na dbałość o sylwetkę, ale również o zdrowie, warto zrezygnować z czekolady na rzecz jogurtów.

dr n. biol. Karolina Bazela
Kierownik Laboratorium Naukowego Lirene

Lirene.pl

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej