Strona główna » Pielęgnacja skóry wrażliwej

Pielęgnacja skóry wrażliwej

przez Redakcja

Drugi artykuł z cyklu ?Laboratorium Naukowe Lirene o?? poświęcony został tematowi pielęgnacji skóry wrażliwej ? twarzy ciała oraz ochrony słonecznej. Dr n. biol. Karolina Bazela ? Kierownik Laboratorium Naukowego Lirene, w krótkim artykule odpowiada na pytania, skąd bierze się nadwrażliwość, czym charakteryzuje się skóra wrażliwa oraz jak ją pielęgnować.

WRAŻLIWOŚĆ SKÓRY ? POWSZECHNE ZJAWISKO

Według badań przeprowadzanych przez ekspertów Laboratorium Naukowego Lirene, problem nadwrażliwości skóry może dotyczyć 25-50% populacji. Skłonność do wrażliwej skóry możemy odziedziczyć, ale też nasza skóra może stać się wrażliwa pod wpływem działania pewnych bodźców. Słońce, wiatr, mróz, dym tytoniowy, stres a nawet niewłaściwie dobrane kosmetyki mogą spowodować podrażnienie, suchość i szorstkość skóry.  Przejściowo, problem wrażliwości skóry może pojawić się u osób z każdym typem skóry, nawet w przypadku cery tłustej i trądzikowej.

Mechanizmy powstawania i rozwoju nadwrażliwości skóry są złożone i nie do końca poznane. Jednym z głównych elementów jest nieprawidłowe funkcjonowanie bariery skórnej. Osłabienie funkcji ochronnej skóry ułatwia alergenom przenikanie w głąb skóry, co przyczynia się do powstania podrażnienia skóry i wystąpienia świądu oraz rozwoju stanu zapalnego.

Skóra wrażliwa jest cienka, na ogół dość jasna lub prześwitują przez nią naczynia krwionośne nadając jej lekko zaróżowiony kolor. Charakteryzują ją matowość oraz tak silne napięcie, że każde dodatkowe podrażnienie, np. przez wodę, powoduje silne uczucie ściągnięcia. Charakterystyczne reakcje skóry wrażliwej na bodźce to rumień, suchość, szorstkość i łuszczenie się. Objawami subiektywnymi mogą być: odczucie kłucia, ściągnięcia czy gorąca, długotrwałe, nawracające pieczenie oraz świąd.

PIELĘGNACJA SKÓRY WRAŻLIWEJ

Niezwykle ważnym elementem życia codziennego osób ze skórą wrażliwą jest odpowiednia pielęgnacja skóry, zarówno twarzy jak i ciała. Podstawową zasadą jest stosowanie kosmetyków stworzonych z myślą o skórze wrażliwej, dostosowanych do jej potrzeb. Produkty te pozbawione są barwników i zapachu, a ich bezpieczeństwo i skuteczność została przetestowana na grupie osób ze skłonnością do alergii. Warto stosować produkty jednej serii, które kompleksowo pielęgnują skórę, wzajemnie się uzupełniając.

Kluczowe w pielęgnacji skóry wrażliwej jest odbudowanie i utrzymanie na odpowiednim poziomie funkcji barierowych naskórka. Dlatego też w recepturach kosmetyków powinny znaleźć się substancje aktywne, które uzupełnią ubytki w płaszczu hydrolipidowym skóry, takie jak np. masło Shea, wosk z oliwek czy oleje roślinne. Cenne dla skóry wrażliwej są substancje o działaniu nawilżającym ? warto, by krem zawierał roślinne polisacharydy, glicerynę, kwas hialuronowy. Wzmocnienie naturalnych mechanizmów ochronnych skóry oraz ochronę przed czynnikami środowiska wewnętrznego zapewnią antyoksydanty oraz minerały, takie jak miedź, cynk, wapń. W kosmetykach do cery wrażliwej szukajmy też substancji o działaniu łagodzącym i kojącym – allantoiny, D-pantenolu, wyciągu z lnu, minerałów: miedzi i cynku.

Oprócz stosowania na skórę odpowiednich kremów i balsamów o działaniu ochronnym i nawilżającym, należy zwrócić szczególną uwagę na konieczność odpowiedniego oczyszczania skóry. Kąpiele w gorącej wodzie, zwłaszcza zbyt częste, powodują wysuszenie skóry. Zalecane jest używanie delikatnych kosmetyków myjących pozbawionych silnych detergentów, zapachu zawierającego alergeny i barwników, które nie zaburzą funkcjonowania naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry. Szczególną uwagę należy poświęcić oczyszczaniu twarzy i okolic oczu ? tu polecane są delikatne śmietanki i mleczka, których stosowanie nie wymaga spłukiwania wodą.

Pielęgnacja skóry wrażliwej

SKÓRA WRAŻLIWA A SŁOŃCE?

Pielęgnując skórę wrażliwą należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej – ten typ skóry jest często szczególnie wrażliwy na działanie promieni słonecznych, na które może nawet zareagować tzw. fotoalergią. Problem ten nasilić się może w okresie letnim, kiedy wystawiamy ciało na różnorodne czynniki, takie jak słońce, wiatr, słona woda czy różnice temperatur pomiędzy upalnym powietrzem na zewnątrz a chłodnym w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dlatego osoby ze skórą wrażliwą powinny szczególnie zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Osoby ze skórą wrażliwą powinny stosować kremy fotoochronne o co najmniej średnim stopniu ochrony (SPF 20) już od wczesnej wiosny, przez cały okres lata i wczesnej jesieni. Ochrona taka potrzebna jest także zimą, podczas wyjazdów na narty. Osoby, których skóra reaguje na słońce fotoalergią, powinny używać kosmetyków o najwyższym stopniu ochrony (SPF 50).

Czy wiesz, że??

  • W badaniach ankietowych zrealizowanych dla marki Lirene w grupie kobiet w wieku 13-84 w 2010 roku, aż 23% pań zadeklarowało, że ma skórę wrażliwą. Niektórzy lekarze zajmujący się alergiami mówią nawet o 15 milionach i 8-10% wzroście liczby chorych w każdym roku.
  • Co trzecie dziecko przychodzące na świat w Europie jest alergikiem od urodzenia, a w niedalekiej przyszłości, bo za kilkadziesiąt lat, każdy rodzący się Europejczyk będzie już miał alergię.
  • Według najbardziej optymistycznego scenariusza, w roku 2020 liczba alergików przewyższy liczbę osób zdrowych! Nie będzie zatem rodziny, której ten problem nie dotknie…

Fotoalergia – reakcja alergiczna skóry na działanie promieni słonecznych. Występuje najczęściej w postaci swędzącej wysypki, pojawiającej się już po pierwszym kontakcie ze słońcem.

Lirene.pl

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej