Strona główna » Podróżna apteczka, czyli jak przygotować się na wakacyjny wyjazd?

Podróżna apteczka, czyli jak przygotować się na wakacyjny wyjazd?

przez Redakcja
podróżna apteczka

Wyjeżdżając na wakacje, zwłaszcza te egzotyczne, warto zaopatrzyć się w podstawowy medyczny ekwipunek. W podróży może zdarzyć się wiele niespodziewanych sytuacji, w których bardzo ważne będzie szybkie i skuteczne działanie. Dlatego ważne jest, aby pomyśleć o tym jeszcze przed spakowaniem walizki i zabezpieczyć się na przyszłość.

Po pierwsze: zatrucia pokarmowe

Jednym z najczęstszych dolegliwości, które przytrafiają się nam w czasie tropikalnych wakacji są zatrucia na tle pokarmowym. Źle przygotowane jedzenie, zanieczyszczona woda oraz brudne owoce i warzywa mogą stać się źródłem nieprzyjemnych objawów. Wśród nich mogą znaleźć się: uporczywa biegunka, nudności i wymioty. W zdecydowanej większości są to infekcje na tle bakteryjnym, które powinny samoistnie ustąpić. W takich momentach dla zwiększenia komfortu przydać się mogą leki przeciwbiegunkowe, zawierające np. loperamid i preparaty pochłaniające toksyny, np. węgiel aktywowany. Natomiast działanie przeciwbakteryjne i wspomagające leczenie zatrucia posiadają preparaty zawierające pochodne nitrofuranu w postaci nifuroksazydu.

Po drugie: gorączka i przeziębienie

Zmiana klimatu i klimatyzowane pomieszczenia to główne przyczyny zwiększające podatność organizmu na infekcje. Przeziębienie czy osłabienie organizmu to bardzo częste objawy spadku odporności w trakcie podróży. W takich przypadkach mogą pojawić się symptomy, takie jak: katar, kaszel, gorączka, bóle głowy i mięśni. Na tę ewentualność warto wyposażyć się w leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), przez co na gorączkę Aspirin, który ma zarówno działanie przeciwbólowe jak i przeciwzapalne, może okazać się dobrym wyborem.

Po trzecie: zestaw opatrunkowy

Nie ważne, czy wyruszamy w górzyste tereny, czy planujemy leżakować na plaży, w naszej apteczce powinien znaleźć się podstawowy zestaw do opatrywania różnego rodzaju zranień. W tym celu należy wziąć ze sobą dezynfekujące gaziki nasączone alkoholem, jałowe kompresy, bandaż dziany i elastyczny, plastry do cięcia, nożyczki i gumowe rękawiczki. Chcąc zaoszczędzić czas, tego rodzaju gotowe komplety możemy znaleźć w aptekach, przy okazji zaopatrując się w kieszonkowy zestaw do pierwszej pomocy w razie poważniejszych wypadków.

Po czwarte: krem z filtrem UV i preparat na oparzenia

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne nie zawsze kończy się idealną opalenizną. Wystarczy chwila nieuwagi, aby na skórze powstało niepokojące zaczerwienienie, a nawet poparzenie. Jeżeli wybieramy się do krajów ciepłych i bardzo słonecznych poleca się preparaty z wysoką wartością SPF np. 30 lub 50. Bardzo ważna jest ochrona przed słońcem małych dzieci, których skóra jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa. Natomiast gdy dojdzie do oparzenia, przydatny będzie preparat łagodzący zawierający pantenol, najlepiej w postaci aerozolu.

Po piąte: repelenty i balsamy kojące na ukąszenia

Ostatnim również istotnym elementem podróżnej apteczki powinien być środek odstraszający insekty i chroniący przed ukąszeniami. Tego rodzaju preparaty występują w postaci łatwo aplikowanych na skórze atomizerów i sprayów, które skutecznie odpędzą owady, a nawet kleszcze. Ten sposób zabezpieczenia się chroni nie tylko przed swędzącymi grudkami na skórze, ale także – w przypadku osób nadwrażliwych na ukąszenia – przed nadmierną reakcją obronną organizmu. Natomiast w przypadku gdy dojdzie do ukąszenia, można je załagodzić kremem lub żelem zawierającym substancję przeciwświądową (przeciwhistaminową) np. dimetyden.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej