Strona główna » Potliwość stóp – jak sobie z nią poradzić?

Potliwość stóp – jak sobie z nią poradzić?

przez Redakcja
Nadpotliwość stóp

Pocenie się stóp i rąk jest procesem naturalnym o ile nie ma charakteru zbyt intensywnego. Potliwość stóp powoduje nie tylko dyskomfort, ale również zakłopotanie, gdyż poceniu się towarzyszy również nieprzyjemny zapach.

Problem pojawia się nie tylko przez nieodpowiednie obuwie, ale również w wyniku różnych chorób. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia – nadmiernej potliwości stóp można zapobiec. Rozwiązaniem są gabinety padologiczne, które oferują specjalne zabiegi i preparaty o skutecznym działaniu.

Dlaczego stopy się pocą?

Dłonie i stopy to te części ciała, które posiadają najwięcej gruczołów potowych. O ile ich praca jest unormowana, nie powodują nieprzyjemnego uczucia, niewygody i dyskomfortu. Jeśli jednak dojdzie do zaburzeń, pocenie się stóp zaczyna być uciążliwe. Ma to najczęściej związek z chorobami organizmu, w tym metabolicznymi i neurologicznymi. Potliwość stóp szczególnie często pojawia się u osób, które zmagają się z cukrzycą lub niedoczynnością tarczycy. Wpływ mają również zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz wszystkie choroby, jakie je wywołują, na przykład zespół jajników policystycznych. Znacząca jest również odpowiednia dieta, przede wszystkim stosowanie ostrych przypraw w bardzo dużych ilościach oraz unormowany tryb życia. Zbyt duży stres, nerwice lub zaburzenia emocjonalne mogą prowadzić do nadmiernego pocenia się stóp. Nie można również pominąć skarpet i obuwia wykonanych ze sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza. Potliwość stóp pojawia się również często w okresie dojrzewania oraz przekwitania, kiedy dochodzi do największego zaburzenia poziomu hormonów w organizmie, wyjaśnia podolog Katarzyna Sobolewska.

Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością stóp?

Jeśli przyczyną mogą być buty, skarpetki lub rajstopy wykonane ze sztucznych materiałów, należy wymienić je na takie, które pozwolą stopie „oddychać”. Szczególnie zalecane przez podologów są skarpety i rajstopy bawełniane z domieszką włókien węglowych, które absorbują i tym samym neutralizują nieprzyjemny zapach. Stosować należy również dezodorant antybakteryjny do stóp. Jeśli te metody nie przynoszą rezultatu, ratunkiem jest wizyta w gabinecie podologicznym. Pierwszy etap będzie obejmował postawienie diagnozy – podolog przeprowadzi szczegółowy wywiad, by ocenić, co jest przyczyną nadmiernej potliwości. Następnie określi, jaka metoda leczenia będzie skuteczna. Najczęściej są to specjalne preparaty do samodzielnego nakładania w domu, w trudniejszych przypadkach wykonuje zabiegi.

Zobacz także

1 - komentarzy

Jasia 27 maja 2019 - 12:30

Jestem osobą która poradziła sobie z uciążliwym poceniem super rozwiązaniem jakim jest Electro Antiperspirant. U mnie w rodzinie sprawdza sie on skutecznie, no wszyscy mieliśmy ten ciezki problem z poceniem, ja miałam problem z mokrymi stopami. Na ten moment jestem szczesliwa ze juz sie nie pocę, wreszcie moge zalozyc moje buty na lato i nie bac sie ze beda sie slizgaly od potu.

Reply

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej