Strona główna » Prawidłowy dobór kosmetyków do twarzy

Prawidłowy dobór kosmetyków do twarzy

przez Redakcja

Zadaniem kosmetyków jest pielęgnacja skóry i pomoc przy kłopotach z cerą. Nieprawidłowo dobrane kosmetyki do twarzy potrafią szkodzić, prowadząc do powstawania chorób skóry. Przy obecnym, bogatym asortymencie sklepów pomyłki zdarzają się często.

Kosmetyki do twarzy

Pierwszym krokiem do podjęcia właściwej decyzji przed zakupem jest analiza typu skóry, a także określenie jej potrzeb i preferencji. Dopiero gdy dobrze rozpoznamy naszą cerę, należy przyjrzeć się samym produktom kosmetycznym.

Krok 1. Określenie typu cery.

Precyzyjne określenie typu skóry w obecnych czasach jest bardzo proste, jednym z wyjść jest odwiedzenie salonu kosmetycznego, który dysponuje urządzeniem analizującym stan i typ cery. Niestety kobiety często popełniają błędy nie tylko przy samookreśleniu swojego typu. Cera sucha wymaga kosmetyków silne nawilżających i natłuszczających. Błędem jest stosowanie produktów, które nie zawierają wystarczającej ilości substancji chroniących przed szkodliwymi czynnikami środowiska. W efekcie skóra jest szara i ma tendencje do łuszczenia. Z kolei w wypadku cer tłustych, panie często mylą nawilżenie z natłuszczeniem. Poprzez permanentne odtłuszczanie naskórka, skóra staje się odwodniona, pojawiają się zaskórniki i występuje nieestetyczne świecenie. Błędem jest również stosowanie kremów zbyt tłustych, o ciężkiej konsystencji, a także codzienne sięganie po preparaty peelingujące. Cera mieszania wymaga szczególnej troski. Taka kombinacja cery tłustej z suchą wymaga doboru kilku kosmetyków. Różne strefy skóry potrzebują pielęgnacji odpowiednimi preparatami. Przy cerze wrażliwiej liczba możliwych błędów do popełnienia zwiększa się jeszcze bardziej. Ten typ wymaga kosmetyków pełnych substancji łagodzących i kojących. Nieprawidłowo dobrany kosmetyk może powodować uczulenia i podrażniać wrażliwą cerę.

Krok 2. Właściwy demakijaż.

Sygnałem złego doboru preparatu do demakijażu jest na przykład uczucie dyskomfortu w postaci przesuszenia i ściągnięcia skóry. Oznacza to, że produkt zbyt agresywnie usunął barierę hydro-lipidową. Wówczas żel do demakijażu należy zamienić na produkt o formule nawilżającej, a więc mleczko, piankę lub olejek. Żele do mycia twarzy sprawdzają się głównie w przypadku cer bardzo tłustych. Dokładny demakijaż jest bardzo istotny. Niedokładnie usunięty makijaż może prowadzić do podrażnień, stanów zapalnych i symptomów alergicznych.

Krok 3. Odpowiednia tonizacja.

Służy przywróceniu prawidłowego pH skóry po oczyszczeniu z zanieczyszczeń. Skóra sucha wymaga użycia toniku o pH bardziej zasadowym, tłusta o pH bardziej kwaśnym, zaś przy cerze wrażliwej i naczyniowej pH powinno być obojętne. Warto zwrócić uwagę na skład toniku również pod kątem obecności alkoholu. Toniki z alkoholem mają właściwości wysuszające, zaś bezalkoholowe łagodzące.

Krok 4. Serum – na konkretny problem.

Skoncentrowane składniki zawarte w serum mają działanie kierunkowe. Dobierane są przez kosmetologa, pod konkretny problem, stosuje się je w ramach intensywnej pielęgnacji w określonym czasie. Przy cerze suchej stawia się na odbudowę warstwy hydro ? lipidowej, przy tłustej serum powinno działać normalizująco na pracę gruczołów łojowych. Skoncentrowane serum polecane jest w intensywnej kuracji odmładzającej oraz w walce z przebarwieniami.

Krok 5. Dobrze dobrany krem.

Powinien przynosić natychmiastowe uczucie komfortu i oczekiwany efekt. Cera sucha na dzień wymaga kosmetyku odpowiednio nawilżającego i lekko natłuszczającego cerę. Krem na noc powinien zawierać większą ilość składników lipidowych. Odpowiednim kremem na dzień dla cery tłustej jest kosmetyk lekko matujący i nawilżający. Krem na noc powinien mocno nawilżać, regenerować i regulować pracę gruczołów łojowych.

Krok 6. Dodatkowa pielęgnacja – maska.

Salony kosmetyczne oferują profesjonalne maski, warto jednak korzystać z maseczek do samodzielnego nakładania w domu. Obecne w sklepach kosmetycznych maski “bankietowe” to sposób na ekspresową poprawę wyglądu przed ważnym wyjściem. Skład tych masek zawiera substancje silnie nawilżające, napinające i rozświetlające. W codziennej pielęgnacji skóry suchej pomocne są maski zawierające algi, kwas hialuronowy czy chitozan, silnie regenerując skórę. Przy cerze tłustej najlepiej sprawdzają się różnego rodzaju glinki i błota mineralne, działając oczyszczająco i wygładzająco.

Krok 7. Obserwować i nie dać się zwieść.

Nie możemy zapominać, że nasza cera zmienia się z wiekiem, a więc połową sukcesu jest śledzenie jej zmieniających się potrzeb i stanu. Nie wystarczy również samo czytanie etykiet kosmetyków do twarzy, na których producenci umieszczają opisy o długości przepisowego minimum. Reklama, wygląd opakowania i zapach, to czynniki które mają nas skłonić do zakupu. Jeśli zatem mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie używanych kosmetyków, warto skorzystać z fachowej porady.

Paulina Dziedzic
Kosmetolog Kliniki Urody, specjalistka w dziedzinie peelingów chemicznych oraz kosmeceutyków i ich zastosowania w dermatologii i kosmetyce estetycznej.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej