Przebarwienia skórne to zaburzenia barwnikowe występują najczęściej u kobiet i stanowią istotny defekt kosmetyczny, który dzięki zabiegom kosmetycznym jest możliwy do zniwelowania. To melanocyty odpowiadają za odcień skóry. Produkują one melaninę, czyli tzw. pigment skóry. Melanina tworzy w skórze naturalną barierę ochronną przed promieniowaniem UV. Zaburzenia pracy melanocytów przyczyniają się do powstawania przebarwień. Przebarwienia mogą mieć różnorodny charakter. Można wyróżnić kilka ich typów: ostuda, piegi, przebarwienia pozapalne, plamy starcze.
Przebarwienia
Najczęstszym przebarwieniem u kobiet jest ostuda (chloasma i melasma), lokalizująca się w okolicach środkowej części twarzy (policzki, nos, broda, usta) oraz wzdłuż żuchwy. Zaburzenia barwnikowe występują najczęściej pod postacią plam w kolorach opalenizny, osiągając niekiedy barwę ciemnego brązu. Zmiany mają nieregularne i postrzępione granice, jednakże przy tej nieregularności, ciekawostką jest ich symetryczne umiejscowienie. Przebarwienia powstają w wyniku nadmiernej produkcji barwnika zwanego melaniną, przy jednoczesnej, prawidłowej ilości komórek zwanymi melanocytami (znajdującymi się w dolnej warstwie naskórka), które odpowiadają za produkcję tego właśnie barwnika.
Piegi
Piegi to rodzaj przebarwień, które występuję często zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Mają one formę drobnych plam. Najczęściej ilość piegów zwiększa się pod wpływem światła słonecznego, pod jego wpływem stają są ciemniejsze i bardziej widoczne. Powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie. Najbardziej narażone są na powstanie piegów osoby o jasnej karnacji.
Przebarwienia pozapalne to rodzaj ciemnych plam powstałych w wyniku zmian zapalnych, potrądzikowych, po oparzeniowych stanach skóry. Ten typ przebarwień pod wpływem regeneracji naskórka najczęściej samoczynnie ustępuje.
Plamy starcze
Plamy starcze, stanowią rodzaj przebarwień których nazwa związana jest z wiekiem. W wyniku procesu starzenia się skóry i zmian hormonalnych na skórze zaczynają pojawiać się plamy przycierające kolor od jasnego brązu po niemal czarny. Najczęściej pojawiają się pomiędzy 40 a 60 rokiem życia na wierzchu dłoni, szyi oraz twarzy, czyli miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni UV. Przebarwienia z czasem mogą się powiększać oraz ciemnieć.
Od lat naukowcy prowadzą badania nad przyczyną powstawania i sposobem leczenia przebarwień. Powstało wiele prac naukowych na ten temat, z których zgodnie wynika, że głównej przyczyny powstania przebarwień należy upatrywać w promieniowaniu ultrafioletowym.
Do powstawania przebarwień przyczyniają się również zmiany hormonalne takie jak ciąża, menopauza, a także różnego patologie hormonalne w organizmie.
Zabiegi na przebarwienia
Przy działaniu mającym na celu walkę z przebarwieniami ważna jest profilaktyka. Istnieje kilka metod przeciwdziałających przebarwieniom, wśród nich są zabiegi kosmetyczne. Jednym z zabiegów przynoszących widoczne rezultaty jest mikrodermabrazja, czyli rodzaj fizyczno – mechanicznego usuwania komórek naskórka. Zabieg wykorzystuje kryształki glinu wydmuchiwane i odsysane pod ciśnieniem przez specjalną dyszę lub diamentowe ostrza ścierające, co powoduje dość głębokie złuszczenie. Również wszelkiego rodzaju peelingi stosowane w domu w dużym stopniu zmniejszą ciemne plamy. Złuszczanie naskórka powoduje usunięcie komórek zawierających melaninę, jednocześnie zwiększając przepuszczalność naskórka, umożliwiając tym samym penetrację substancji wybielających.
Zabiegiem intensywnie wyrównującym koloryt skóry jest IPL, czyli walka z przebarwieniami wykorzystująca wiązkę światła o odpowiedniej długości fali. Wiązka takiego światła jest niemal całkowicie pochłaniana wyłącznie przez barwnik ciemnej plamy ? melaniną i zostaje zamieniona na ciepło. Poprzez podnoszenie temperatury komórek barwnikowych doprowadza się do ich zniszczenia, dzięki czemu plama zostaje rozjaśniona.
Zabiegi kosmetyczne przynoszą bardzo dobre rezultaty spłycające przebarwienia, jednak ważna jest również profilaktyka wyrównywania kolorytu skóry oraz stosowanie preparatów z filtrami ochronnymi. Kremy stosowane w ciągu dnia powinny zawierać flirty chroniące przed wpływem promieni UV, oraz innymi czynnikami zewnętrznymi, które przyczyniają się do degradacji komórek melanocytów. Ogromną rolę odgrywa zapobieganie przebarwieniom ponieważ walka już z istniejącymi przebarwieniami jest długa i nie zawsze przynosi rezultaty jakie chcielibyśmy osiągnąć. W chwili gdy przebarwienia już się pojawiły należy stosować kremy, serum czy koncentraty wyrównujące koloryt skóry, by rozjaśnić ciemne plamy. W celu skorygowania zmian naskórka warto stosować podkłady korygujące, które dzięki intensywnemu kryciu niwelują widoczność przebarwień i optycznie wygładzają naskórek.