Retinol jest substancją stosowaną w kosmetyce na szeroką skalę. Witamina A nie jest odkryciem ostatnich miesięcy, ani nawet lat, jednak dopiero niedawno wróciła do łask i przypomniano sobie o jej dobroczynnym działaniu na skórę. Retinol stał się jednym z najcenniejszych składników produktów kosmetycznych, zwłaszcza o działaniu odmładzającym i przeciwtrądzikowym.
Po raz pierwszy o witaminie A zrobiło się głośno w 1913 roku, pod względem chemicznym przebadano ją natomiast 17 lat później. To przełomowe odkrycie doprowadziło do wnikliwych analiz dotyczących konsekwencji jej niedoboru w naszym organizmie. Okazało się, że niewystarczające zasoby witaminy A mają bardzo duże znaczenie chociażby dla procesu starzenia się skóry, dlatego też składnik ten zamienne nazywany bywa witaminą młodości i stosowany jest w kuracjach odmładzających. Obecnie magiczny retinol jest jedną z najbardziej poszukiwanych i pożądanych substancji w kosmetykach pielęgnacyjnych.
Retinol w kosmetykach: co to za substancja?
Retinol, który znalazł szerokie zastosowanie w kosmetykach, jest czystą postacią witaminy A. Przypisywane są jej głównie właściwości odmładzające, a tym samym spowalniające proces starzenia się skóry. Retinol stymuluje i pobudza komórki do odnowy, stare komórki zastępowane są młodymi, dzięki czemu cera odzyskuje optymalną gęstość, gładkość i promienność.
Warto jednak nadmienić, że organizm samodzielnie wytwarza witaminę A (z pożywienia), jednak wraz z wiekiem zdolność do jej produkcji maleje. Dodatkowo proces ten osłabia promieniowanie UV. W rezultacie, skóra straci elastyczność, staje się cieńsza, osłabiona i sucha, pojawiają się na niej kolejne zmarszczki.
Antidotum jest magiczny składnik – retinol – nieinwazyjna substancja odmładzająca, która potrafi zdziałać cuda dla urody. Witamina A jest jedną z najlepiej i najwnikliwiej przebadanych, a jej udowodnione działanie stało się początkiem powszechnego zastosowania. Możemy ją odnaleźć w tabletkach, kroplach, a coraz częściej, również w kosmetykach do pielęgnacji twarzy oraz ciała.
Retinol w kosmetykach może występować w różnych formach. Obok retinolu (witaminy A) mogą być retinoidy takie jak: prowitamina A (beta-karoten) retinal (aldehyd), kwas retinowy lub też estry pod postacią octanu retinolu, polimitynianu retinylu czy propianu retinylu. Poza samą obecnością magicznej substancji, ważne jest również jej stężenie, które nie powinno być niższe niż 0,25%.
Więcej informacji na temat retinolu w kosmetykach znajdziesz na: https://horex.pl/blog/retinol-jak-stosowac-10-pytan-i-odpowiedzi-nasz-poradnik/
Retinol: efekty, o jakich marzysz
Retinol, jak już zostało wspomniane, pełni bardzo ważne funkcje w naszym organizmie: ma duży wpływ na proces widzenia o zmroku, reguluje wzrost, ogranicza wydzielanie TSH. Wykorzystywany jest w leczeniu zapalenia przewodu pokarmowego, dróg oddechowych, podrażnienia gałki ocznej, leczeniu wielu chorób skóry, np. rybiej łuski, trądziku czy łuszczycy. Ze względu na swoje zbawienne właściwości na skórę, znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce.
Jak działa retinol? Przede wszystkim wykazuje lekkie działanie złuszczające na wierzchnią warstwę skóry, co pozwala zredukować zrogowaciałą, zniszczoną i przesuszoną warstwę naskórka. W miejscu starych komórek pojawiają się nowe, a skóra staje się bardziej spoista, gęsta i zregenerowana. Po kilku tygodniach odzyskuje odpowiedni poziom napięcia i elastyczności, jest o wiele bardziej gładka.
Witamina A w kosmetykach oddziałuje również na głębsze partie skóry, gdzie stymuluje produkcję elastyny i kolagenu, tym samym wspierając i wzmacniając budowę jej żywej warstwy. Po kilku tygodniach regularnego stosowania kosmetyków z retinolem, z uwagi na poprawę gęstości i jędrności, głębokie zmarszczki ulegają spłyceniu, a drobne całkowicie znikają.
Ponadto, retinol – jako składnik różnych kosmetyków – znakomicie poprawia i wyrównuje koloryt cery. Polecany jest skórze mieszanej, tłustej oraz trądzikowej, ponieważ skutecznie reguluje pracę gruczołów i reguluje ilość wydzielanego łoju. Tym sam ogranicza przetłuszczanie się skóry i zapobiega powstawaniu wyprysków oraz zaskórników. Witamina A z czasem pogrubia również skórę, co jest jej kolejną zaletą – zwłaszcza w przypadku cieni pod oczami.
Retinol – efekty i właściwości:
- spłyca i wygładza zmarszczki,
- niweluje przebarwienia,
- hamuje proces starzenia się skóry,
- poprawia i wyrównuje koloryt cery,
- stymuluje produkcję kolagenu i elastyny,
- delikatnie złuszcza,
- przywraca skórze jędrność i elastyczność,
- poprawa gęstości i napięcia skóry,
- redukuje zrogowaciałą warstwę naskórka,
- działa normalizująco,
- reguluje ilość wydzielanego łoju,
- działa przeciwtrądzikowo,
- odblokowuje i zwęża pory,
- wspomaga leczenie wielu chorób skóry, m. in. trądziku i łuszczycy.
Retinol – jak i kiedy stosować kosmetyki z retinolem?
Retinol jest powszechnym składnikiem wielu kosmetyków, jednak skuteczność ich działania uzależniona jest od odpowiedniego stosowania, a przede wszystkim czasu. Najlepsze efekty będą widoczne w perspektywie miesięcy, ale pierwsze rezultaty zauważyć można już po kilku tygodniach.
Po włączeniu retinolu do rytuału pielęgnacyjnego, początkowo skóra może być zaczerwieniona oraz przesuszona – jest to normalna reakcja, dlatego nie powinna nas niepokoić. Jeśli zdecydujemy się na kurację retinolem w ciepłe miesiące i słoneczne dni (co nie jest polecane), musimy pamiętać o filtrach słonecznych, gdyż jest to substancja fototoksyczna, co oznacza, że w wyniku kontaktu ze słońcem, może dojść do niechcianych podrażnień i przebarwień skórnych. Kurację retinolem najlepiej rozpocząć jesienią lub zimą.
Kosmetyki z retinolem najlepiej jest stosować na noc – po demakijażu i dokładnym oczyszczeniu skóry. W dzień należy nakładać na skórę twarzy krem z filtrem SPF, a także nie zapominać o lekkich kremach nawilżających. Stosując produkty z retinoidami, z naszej pielęgnacji należy wykluczyć inne preparaty, które silnie złuszczają czy oczyszczają skórę. Ich jednoczesne i naprzemienne stosowanie, zdecydowanie nie jest wskazane.
Kosmetyki z retinolem polecane są osobom, który ukończyły 30 rok życia. Wówczas krem z niewielkim stężeniem substancji, będzie chronił naszą skórę przed pierwszymi oznakami starzenia. Z kuracji wykorzystującej retinol nie powinny natomiast korzystać kobiety w ciąży oraz trakcie karmienia.
Ważne jest również odpowiednie przechowywanie kosmetyków z retinolem. Należy stosować się do zaleceń producenta dotyczących optymalnej temperatury, a także nie narażać opakowania z kremem na działanie światła, gdyż witamina A pod postacią retinolu jest czuła na jego działanie.
Retinol w kosmetyce
Retinol jest niezwykle ceniony przez producentów kosmetycznych, dlatego temu składnikowi oraz jego pochodnym, poświęca się wiele badań. Retinol, jako najaktywniejsza forma witaminy A, jest jednak pożądana najbardziej. Właśnie dlatego zasila skład różnego rodzaju kremów, serum, olejków itp.
Jego niezwykła moc odmładzająca, która redukuje objawy fotostarzenia, a więc spłyca zmarszczki i niweluje przebarwienia, jest jego największą zaletą. Po kosmetyki z retinolem sięgają jednak nie tylko osoby z cerą dojrzałą. Z uwagi na to, że wykazuje działanie normalizujące, przyniesie zadowalające efekty w przypadku skóry tłustej i trądzikowej.
Retinol jest substancją multifunkcyjną, wykazuje szereg zbawiennych właściwości, co sprawia, że kosmetyki z jego udziałem, w zawrotnym tempie znikają z drogeryjnych półek. Skuteczna walka ze zmarszczkami, poprawa kondycji cery, wyrównanie kolorytu, wyeliminowanie przebarwień, poprawa elastyczności oraz napięcia, to tylko nieliczne, ale dla wielu najważniejsze właściwości kosmetyków z najaktywniejszą formą witaminy A.