Strona główna » Olejki eteryczne naturalne – jakie mają właściwości i jak je wykorzystać?

Olejki eteryczne naturalne – jakie mają właściwości i jak je wykorzystać?

przez Redakcja
Olejki eteryczne naturalne

Olejki eteryczne naturalne to esencje pozyskiwane z różnych części roślin. Mają one postać płynną i są niezwykle skoncentrowane, dlatego już nawet kilka kropli takiego produktu wystarczy, aby cały dom wypełnił się intensywnym aromatem. Olejki eterycznie odznaczają się jednak wieloma innymi walorami, co przekłada się na ich szerokie zastosowanie. Co warto o nich wiedzieć?

Właściwości olejków eterycznych

Naturalne olejki eteryczne to między innymi olejek lawendowy, eukaliptusowy, miętowy czy sosnowy. Produkty tego typu mają bardzo silny zapach, który wiernie odzwierciedla swoje źródło. Olejki eteryczne naturalne, jak sama nazwa wskazuje, nie są produkowane syntetycznie, lecz pozyskiwane z takich części roślin jak liście czy kwiaty. Większość olejków eterycznych ma właściwości pobudzające i orzeźwiające.

Wiele zapachów może oddziaływać jednak nie tylko na umysł, ale również na ciało. Olejki sosnowe czy miętowe udrażniają drogi oddechowe. Z kolei olejek lawendowy czy eukaliptusowy potrafi odstraszać niechciane owady. Niektóre produkty tego typu mają właściwości antyseptyczne, działają więc antybakteryjnie. Każdy z nich wspiera natomiast odprężenie i pomaga się zrelaksować.

Zastosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne naturalne nie zawierają żadnych sztucznych substancji chemicznych, dlatego mogą być bezpiecznie wdychane i aplikowane na skórę – z reguły po uprzednim rozcieńczeniu w zwykłym oleju bazowym. Takie produkty wykorzystuje się przede wszystkim w aromaterapii. Olejki można wlewać do kominków zapachowych, dyfuzorów i nawilżaczy powietrza, aby ich zapach wypełnił całe pomieszczenie. Sprawdzają się także w kąpieli, wystarczy dolać je do wanny z ciepłą wodą.

Olejki eteryczne naturalne bywają składnikiem świec zapachowych i produktów leczniczych, na przykład na katar. Mogą być stosowane podczas inhalacji w przebiegu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, bowiem działają antybakteryjnie i udrażniająco. Olejki stosuje się również przy rozgrzewających kąpielach oraz masażach, jednak przy aplikacji na skórę konieczne jest łączenie olejków eterycznych z innymi olejami, na przykład z olejem ze słodkich migdałów. Najszersze zastosowanie olejki eteryczne naturalne znajdują w domowych zabiegach SPA, które pozwalają rozluźnić się, oczyścić umysł i wypocząć.

Poza tym, pojedyncze zapachy i ich mieszanki można stosować także jako perfumy do domu czy samochodu. Wystarczy wymieszać je z wodą i umieścić w butelce z atomizerem, nasączyć olejkiem potpourri lub odświeżyć patyczki zapachowe.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej