Strona główna » Suplementy dla wegetarian – czego szukać w składzie?

Suplementy dla wegetarian – czego szukać w składzie?

przez Redakcja
Suplementy dla wegetarian

Wegetarianizm to popularna dieta, która eliminuje z jadłospisu mięso, ryby czy owoce morza oraz produktów zawierających inne elementy zwierząt: np. tłuszczów pochodzenia zwierzęcego czy żelatyny. A takie składniki odzwierzęce można spotkać w suplementach różnego rodzaju! To dlatego tak ważne jest, by będąc wegetarianinem, sięgać po suplementy dla wegetarian, które na pewno nie mają w składzie tego typu składników. Jakich składników dobrze jest unikać, gdy jesteśmy na diecie wegetariańskiej? Czego szukać w składzie suplementów dla wegetarian, by wybrać dobrze? Na te pytania odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Czego nie powinny zawierać suplementy dla wegetarian?

Odmian wegetarianizmu jest wiele. Niektóre odłamy dopuszczają spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, które zwierzęta same wytwarzają, np. jajek, mleka, miodu czy lanoliny. Dlatego tak naprawdę trudno jest stworzyć uniwersalną listę składników do unikania przez wegetarian w suplementach. Ta będzie się zmieniać, w zależności od rodzaju diety wegetariańskiej. Dlatego skupimy się na tych najbardziej popularnych składnikach. Czego unikać w składzie suplementów dla wegetarian? 

  • żelatyny – która często jest składnikiem otoczki kapsułek zawierających suplement. Zamiast tego wybieraj suplementy w celulozowych, wegańskich kapsułkach. Często na opakowaniu znajdziemy informację o tym, że produkt pakowany jest w wegańskie kapsułki. 
  • tłuszcze zwierzęce – w przypadku diety wegetariańskiej należy dokładnie czytać skład produktów i nie sięgać po produkty zawierające np. tran czy oleje z ryb. 
  • naturalne barwniki z owadów – chodzi np. o bardzo popularną koszenilę (oznaczaną w składzie jako E120), która pochodzi z owadów – czerwców kaktusowych.
  • stearynian magnezu – to składnik, który powinni wszyscy wyrzucić ze swojej diety. Dodatkowo często ma pochodzenie zwierzęce. 
  • pyłek pszczeli, propolis – to substancje pochodzące od pszczół, zatem gdy wykluczyliśmy w diecie wegetariańskiej miód, to również na te składniki powinniśmy uważać. 
  • kwasy omega-3 – często pochodzą z ryb. Jeśli na opakowaniu nie widzimy napisu o tym, że to produkt wegetariański lub wegański, a w składzie widzimy te kwasy, prawdopodobnie są one pochodzenia zwierzęcego. 

Czego szukać w suplementach dla wegetarian?

Suplementy dla wegetarian nie różnią się znacząco pod względem składu od suplementów dla osób spożywających mięso i produkty odzwierzęce. Za to na pewno warto zwrócić uwagę na inne suplementy, gdy wykluczyliśmy z diety produkty zwierzęce. Jakie suplementy warto stosować, gdy jesteśmy na diecie wegetariańskiej? Przede wszystkim dobrze jest, gdy regularnie się badamy, by szybko wykryć wszelkie niedobory. Wegetarianie głównie powinni szukać produktów fortyfikowanych w wapń, zawierających dobrze przyswajalną formę witaminy B lub cały kompleks witamin B, witaminę D3, Beta-karoten, żelazo oraz jod.  

Jeśli chodzi o to, jakie suplementy dobrze jest wybierać na diecie wegetariańskiej, to takie, które na opakowaniu mają oznaczenia o byciu “vegan” czy “cruelty free”. Czasem nawet gdy suplement zawiera roślinne składniki, to mógł być testowany na zwierzętach lub pozyskiwany w sposób, który im szkodził i zagrażał. Warto poza składem produktu, zwrócić też uwagę na jego pochodzenie.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej