W każdym niemal gabinecie kosmetycznym wykonuje się mikrodermabrazję. Polega ona na kontrolowanym ścieraniu naskórka warstwa po warstwie za pomocą diamentowych frezów. Frezy te mają różną gradację i są mocno porowate, tak jak pilniki papierowe. Ścierany naskórek wbija się w pory frezu zapychając go.
Użycie danego frezu w następnym zabiegu jest dozwolone tylko wówczas, gdy został on odpowiednio zdezynfekowany i umyty. Sama dezynfekcja nie wystarczy. Unieszkodliwi ona co prawda ewentualne drobnoustroje ale nie wyczyści frezów z komórek naskórka. Wszystkie pięć warstw naskórka osiągają łączną grubość setnych części mm (sama warstwa rogowa jest grubości około 0,005mm). Naskórek jest zatem tak cienki, że nie sposób dostrzec go ?gołym okiem?. Nie jesteśmy więc w stanie ocenić czy frezy po dezynfekcji i przepłukaniu pod wodą są czyste. Aby dokładnie wyczyścić frezy a nie dopuścić do ich uszkodzenia podczas mycia należy używać myjki ultradźwiękowej. Jest to urządzenie, które idealnie sprawdza się w myciu powierzchni (zwłaszcza małych) o skomplikowanych, porowatych kształtach.
Myjki ultradźwiękowe opierają się na charakterystycznym systemie mycia, którego podstawą jest wytwarzanie fal ciśnieniowych wysokiej częstotliwości wywołujących w środowisku wodnym zjawisko kawitacji objawiające się drżeniem wody. Myjka składa się ze stalowej wanienki, do której przymocowane są przetworniki, wprowadzające całość w drgania o określonej częstotliwości. Gdy wanienka wypełniona jest wodą , drgania powodują powstawanie fal dźwiękowych, które rozbiegają się we wszystkich kierunkach, załamując i odbijając się. Pod ich wpływem w cieczy powstają malutkie pęcherzyki pary wodnej, które natychmiast implodują i przestają istnieć. Dzięki temu nawet najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń (w mikrodermabrazji komórek naskórka) mogą zostać usunięte, bez uszkodzenia poddawanego czyszczeniu przedmiotu. Myjka ultradźwiękowa zapewnia efekt precyzyjnego mycia, które eliminuje ewentualność zniszczeń i ubytków.
Należy pamiętać, że myjka nie dezynfekuje a jedynie wymywa brud. Można natomiast do myjki wlać preparat do sporządzania roztworów i przy jednoczesnym myciu zdezynfekujemy dodatkowo włożone do urządzenia przedmioty. W myjce można dodatkowo myć takie przedmioty jak cążki, kopytka, pilniki, frezy z frezarki i wszystkie inne akcesoria wymagające dokładnego czyszczenia. Myjkę ultradźwiękową można wykorzystać także do mycia biżuterii, która po takim zabiegu wygląda jak nowa. Co ważne, czyszczenie myjką nie powoduje zarysowań przedmiotów czyszczonych.
Myjki nie można zastąpić innym urządzeniem jeśli chodzi o usuwanie zanieczyszczeń z porowatych powierzchni, a używanie szczoteczki np. do zębów nie przyniesie pożądanego efektu i dodatkowo może przyczynić się do zniszczenia i stępienia frezów. Nowy zestaw frezów kosztuje około 500 zł a dobrej jakości myjka ultradźwiękowa około 250 zł.
Dystrybutor: ACTIV ul. Potokowa 47, 54-105 Wrocław