Wybór wózka dla dziecka nie jest łatwą decyzją, kiedy na rynku dostępnych jest tak wiele różnych modeli. Z jednej strony jest to dla rodziców ogromne udogodnienie, z drugiej przekleństwo. Jak stawić czoła tej trudnej decyzji? Przede wszystkim warto zacząć od ustalenia priorytetów i określenia własnych oczekiwań.
Wózek dla niemowlaka może posłużyć dziecku zaledwie kilka miesięcy albo nawet parę kolejnych lat. To od rodziców zależy, czy zdecydują się na model wielofunkcyjny, który będzie „rósł” wraz z dzieckiem, czy też bardziej będzie im odpowiadał wózek głęboki, który zamienią później na wygodną spacerówkę.
Określenie własnych oczekiwań
Jednak nie tylko wybór pomiędzy wersją głęboką a wózkiem wielofunkcyjnym jest tutaj istotny. Znaczenie ma także to, po jakiej nawierzchni będziemy się wózkiem poruszać, czy będziemy musieli go wnosić po schodach, jak również wiele innych czynników wpływających na codzienne użytkowanie. Niezwykle istotna jest też waga wózka; jego wielkość; a także rodzaj kół, ich skrętność; przekładana, ergonomiczna rączka i obecność dodatkowych akcesoriów. Przyjrzyjmy się tym kryteriom bliżej.
Rodzaj nawierzchni
Poruszanie się po asfaltowych ulicach i równo wybrukowanych chodnikach niemal nigdy nie stwarza dla rodziców przewożących dzieci w wózkach problemów. Te zaczynają się pojawiać, kiedy zachodzi konieczność pokonywania przeszkód. Mogą one przyjmować różną postać – od piaszczystej lub kamienistej drogi, po nierówne, dziurawe chodniki lub wysokie krawężniki. Wtedy okazuje się, że wózek z niewielkimi plastikowymi lub piankowymi kołami może napotkać sporo trudności. O ile doskonale poradzi sobie na równej nawierzchni, o tyle na wyboistej już o wiele gorzej. Jeśli więc już na etapie kupna wózka wiesz, że przyjdzie Ci się zmierzyć ze stwarzającymi trudności drogami, lepiej wybierz wózek z większymi piankowymi albo pompowanymi kołami. Odpowiednie modele znajdziesz na stronie Wozki-Foteliki.pl.
Waga wózka
Kolejnym ważnym kryterium jest waga wózka. Podnoszenie go podczas wsiadania do środków komunikacji miejskiej albo chowanie do bagażnika może stanowić spore wyzwanie. Cóż dopiero, jeśli przyjdzie się zmierzyć z wnoszeniem wózka na trzecie albo czwarte piętro. Na wagę wózka wpływa wiele aspektów, w tym materiał, z jakiego został wykonany, a także ilość dodatkowych akcesoriów. Pamiętajmy też, że ciężar wózka może się różnić w zależności od rodzaju kół. Pompowane koła, choć zazwyczaj zdecydowanie wygodniejsze na nierównej powierzchni niestety sprawiają, że jego waga istotnie wzrasta.
Dodatkowe akcesoria
Czego nie powinno zabraknąć w wózku, by można było mówić o wygodzie dziecka i rodzica. Dla opiekunów z pewnością ważna będzie ergonomiczna i regulowana rączka. Jeśli model wózka uwzględnia możliwość jej przekładania, wtedy rodzic może ustawić dziecko tyłem lub przodem do kierunku jazdy, czyli zgodnie z aktualną potrzebą. Wiele dziecięcych wózków zostało wyposażonych w specjalne amortyzatory, które poprawiają komfort jazdy maluszka. Ważne jest również to, by wózek miał pojemny koszyk na zakupy i folię przeciwdeszczową. W niektórych przypadkach pomocna może być także moskitiera, śpiworek na nóżki dziecka oraz parasolka. Oczywiście obecność tych akcesoriów lub ich brak podyktowana jest indywidualnymi oczekiwaniami każdego z rodziców.
Wózek dla niemowlaka powinien zapewniać komfort zarówno dziecku, jak i rodzicom. Ustalenie jasnych kryteriów przed dokonaniem zakupu pomoże wybrać najlepszy model.