Ananas to potoczna nazwa owocostanu ananasa jadalnego. Pojawia się on na szczycie łodygi wyrastającej z rozety kolczastych liści. Ananas na skalę masową uprawiany jest na Hawajach, w Meksyku, na Filipinach oraz w Brazylii. Miejscem upraw ananasa jest również kontynent europejski, plantacje ananasów spotyka się choćby na Azorach, wyspach Oceanu Atlantyckiego.
Właściwości lecznicze ananasa
Miąższ dojrzałego ananasa posiada barwę żółtozieloną, jest słodko-kwaśny i soczysty, zawiera 13-17% cukru. W owocu znajduje się witamina C, B1 i A. Jednak podstawową substancją biologicznie czynną jest bromelaina o niezwykle szerokim zastosowaniu. Jest ona mieszanką enzymów proteolitycznych i występuje w łodydze, owocu i liściach ananasa. Substancja ta wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym, spożywczym i oczywiście farmaceutycznym.
Ananas w medycynie
Substancja aktywna znajdująca się w ananasie, czyli bromelaina posiada właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe i z tego względu znalazła zastosowanie w medycynie w leczeniu obrzęków pourazowych oraz stanów zapalnych stawów. Jej działanie polega na hamowaniu procesów syntezy prostaglandyn prozaplanych będących przyczyną bólu i stanów zapalnych. Bromelaina, według niektórych opinii, posiada właściwości lecznicze zbliżone do niesteroidowych leków przeciwbólowych oraz leków przeciwzapalnych.
Preparaty zawierające bromelainę wykorzystuje się do leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów oraz reumatologicznego zapalenia stawów. Znajdują one również zastosowanie w leczeniu dny moczanowej poprzez łagodzenie bólu oraz zdolność usuwania nadmiaru kwasu moczowego, który jest bezpośrednią przyczyną schorzenia.
Ananas wspiera organizm
Ananas dostarcza naszemu organizmowi mangan, żelazo oraz miedź, czyli wszystkie te pierwiastki, które decydują o kondycji ludzkiego kośćca. Mangan jest niezbędny do absorbowania przez organizm wapnia, żelazo zapobiega łamliwości, natomiast miedź bierze udział w tworzeniu kolagenu. To dlatego ananas jest owocem ważnym w diecie wszystkich osób narażonych na osteoporozę.
Ananas na odchudzanie
Ananas jest składnikiem każdej diety odchudzającej. Bromelaina w nim zawarta przyśpiesza przemianę materii, posiada właściwości oczyszczające organizm, poprawia krążenie oraz wspomaga usuwanie nadmiaru wody. Bogactwo pektyn zawartych w owocach, czyli błonnik pokarmowy pęcznieje w żołądku i wypełnia go, dzięki czemu po zjedzeniu ananasa nie odczuwa się długo głodu. Jednocześnie wiąże toksyny i pomaga je usuwać z organizmu.
Ananas w kuchni
Oczywiście wszystkie te cenne właściwości ananasa dotyczą owocu w stanie surowym, a z pewnością nie tego w plastrach i puszkach zalanego słodką i kaloryczną zalewą. Ananas jest doskonałym dodatkiem do sałatek, mięsa i ryb. Służy również do przygotowania sałatek owocowych i koktajli. Można jeść go na surowo lub z dodatkiem alkoholu, smakuje wybornie z grilla. Jednak najwięcej przyjemności dostarcza dojrzały owoc jedzony w postaci naturalnej, bez dodatków tłumiących jego zapach i słodycz.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj więcej o ananasach na stronie Poradnika Ogrodniczego.