Strona główna » Bezpieczeństwo i zalety pracy dla opiekunek w Niemczech

Bezpieczeństwo i zalety pracy dla opiekunek w Niemczech

przez Redakcja
Bezpieczeństwo i zalety pracy dla opiekunek w Niemczech

Rynek pracy w ostatnich latach jest zalewany ofertami pracy w opiece w Niemczech. Jest to dobra okazja dla osób chcących dorobić sobie do emerytury lub poszukujących dobrze płatnej dorywczej pracy.

Wyjazd do Niemiec może też nam pomóc w zamknięciu konkretnych planów, takich jak np. remont mieszkania. Dobrze płatna praca od zaraz, która nie wymaga wygórowanych umiejętności, jest kusząca.

Jednak jak przed każdym wyjazdem za granicę zalecana jest ostrożność. Dlatego warto jest zapoznać się z niniejszym artykułem, by uniknąć powszechnych błędów i kłopotów.

Wyjazd do pracy w opiece w Niemczech: samodzielnie czy z agencją?

Można spotkać wiele osób, które podejmują pracę opiekunki w Niemczech na własną rękę. W takiej sytuacji trzeba liczyć się z faktem, że pracownik lub pracowniczka jest pozostawiona sama sobie i również sama musi dopilnować wszystkich formalności.

Ubezpieczenia zdrowotne, odprowadzanie składek, niezbędne certyfikaty – to wszystko jest w kwestii samodzielnej opiekunki. Musi ona też niemal perfekcyjnie znać język niemiecki, jeśli nie chce zostać oszukana na warunkach umowy. Aby być całkowicie bezpiecznym, dobrze jest też znać tamtejsze prawo i rynek pracy.

Niestety bardzo często samodzielne opiekunki padają ofiarami oszustw, zwłaszcza te, które nie znają zbyt dobrze języka niemieckiego. Zdarza się nawet, że nie dostają umowy, w tym wynagrodzenia. Na miejscu zlecenia często okazuje się, że stan podopiecznego jest o wiele gorszy niż pisano w ogłoszeniu, a rodzina wymaga od opiekunki wykonywania zadań, które do niej nie należą. W takich sytuacjach opiekunki nie mogą się zgłosić do nikogo o pomoc, ponieważ wyjechały bez wsparcia żadnej firmy.

Wszystkich tych nieprzyjemności można uniknąć – wystarczy nawiązać współpracę z agencją. Na rynku pracy jest ich wiele, więc najlepiej skierować się do takiej, która posiada wieloletnie doświadczenie i stawia komfort pracy opiekunki w Niemczech na pierwszym miejscu. Jedną z takich agencji jest Ostina Opieka.

Korzyści współpracy z Ostina Opieka

Opiekunka osób starszych w Niemczech współpracująca z naszą firmą może liczyć na szereg benefitów. Nasze oferty pracy są jednymi z najkorzystniejszych na rynku – przedział wynosi od 1600 do nawet 2000 euro netto miesięcznie.

Premie i bonusy dla Opiekunek osób starszych

Często są też przyznawane premie i bonusy. Dodatkowe koszty opiekunki nie dotyczą: nocleg i wyżywienie zapewnia rodzina podopiecznego. Za transport płaci firma, a kierowca podjeżdża pod dom opiekunki, by z kolei zawieźć ją pod dom seniora.

Opiekunka, która nawiąże z nami współpracę, nie musi też martwić się o formalności. Odprowadzanie składek ZUS, podatków, kompletowanie dokumentów, organizacja ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ – wszystkim zajmujemy się my.

Formalności związane z wyjazdem do Niemiec

Formularz A1 również jest zapewniony. Jedyne, o co opiekunka powinna się martwić, to sporządzenie aktualnego CV i podszlifowanie języka niemieckiego, jeśli poziom jest nie za wysoki. Oczywiście nie jest wymagany perfekcyjny niemiecki, jednak opiekunki nieznające dobrze języka, lub nieznające go w ogóle, powinny nauczyć się przynajmniej podstaw. Bez nich opiekunka nie przywita się nawet z rodziną, nie zrozumie potrzeb i próśb seniora.

Dobra znajomość języka to korzyść nie tylko finansowa. Jeśli opiekunka potrafi się porozumieć z innymi w obcym języku, jest samowystarczalna i nie musi na nikim polegać. Dzięki temu czuje się zaradniejsza i wzrasta jej samoocena.

Panie, które nie znają języka, lub znają jedynie pojedyncze słowa, nie powinny się martwić. Nie jest prawdą, że jesteśmy w stanie chłonąć wiedzę tylko w młodości – języka można się nauczyć w każdym wieku. W internecie można znaleźć mnóstwo darmowych kursów języka niemieckiego czy filmików na YouTube. Oferta darmowych aplikacji do nauki języka, które można zainstalować w telefonie, również jest szeroka.

Z czasem znajomość języka rozwija się naturalnie i staje się coraz lepsza. Rozmawiając z seniorem i jego rodziną w ich ojczystym języku, opiekunki niepostrzeżenie polepszają swoje umiejętności. Rozmowa na co dzień z natywnymi użytkownikami jest najszybszą i najskuteczniejszą metodą nauki języka, a sposobność do tego mają opiekunki przy okazji wykonywania swojej pracy.

Panie przebywające na zleceniu poznają też inną kulturę, obyczaje i odmienną mentalność od naszej. Wyjazd za granicę to doskonała okazja nie tylko do zarobienia pieniędzy, ale również do poszerzenia swoich horyzontów.

Podsumowanie

Wiele doświadczonych już opiekunek wspomina też o innej zalecie pracy w opiece w Niemczech, zresztą rzadko wspominanej. Jest to satysfakcja czerpana z możliwości pomocy osobie słabszej i schorowanej. Seniorzy są różni, ale większość z nich potrafi docenić nietypową pracę opiekunki. Wdzięczność i uśmiech seniora nadaje pracy dodatkowy sens. Poczucie bycia potrzebnym i niezbędnym wpływa niezwykle pozytywnie na samopoczucie i psychikę osoby sprawującej opiekę.

Osoby zainteresowane współpracą z naszą agencją zachęcamy do składania zgłoszeń telefonicznie lub przez formularz na stronie agencji. Zapraszamy do kontaktu!

Materiał zewnętrzny

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej