Masło i margaryna należą do najczęściej używanych tłuszczy w domowej kuchni. Świetnie sprawdzają się zarówno do smarowania pieczywa, jak i smażenia czy wyrabiania kruchych ciast, nadając im delikatnej konsystencji oraz przyjemnie śmietankowego aromatu. Co zawierają używane na co dzień masło i margaryna? Czym się od siebie różnią? Sprawdzamy!
Masło – z czego jest i jak powstaje?
Otrzymywane ze śmietany mleka krowiego (czasami także owczego i koziego) masło należy do grupy tłuszczy jadalnych, przyjmujących w warunkach chłodniczych postać stałą. Najpopularniejsze masło extra zawiera około 82% tłuszczów, śmietankowe nieco mniej – 73%, ale ma za to dodatek składników białkowych mleka. Oprócz tłuszczów i około 18% wody w maśle znajdują się także niewielkie ilości witamin (A, E, B) oraz mikro- i makroelementów (fosfor, potas, magnez, sód, jod).
Masło produkowane jest z wysokiej jakości śmietany zbieranej z powierzchni ukwaszonego mleka, czemu zawdzięcza swój charakterystyczny, delikatnie słodki smak oraz śmietankowy aromat. Jego odmianą jest masło klarowane, wytwarzane poprzez gotowanie na niewielkim ogniu i usuwanie w tym czasie piany lub osadów z białka. Po obróbce termicznej znacznie lepiej znosi wysokie temperatury, dlatego jest stosowane do smażenia lub pieczenia produktów spożywczych. Aby masło jak najdłużej zachowało swoje właściwości, należy przechowywać je w lodówce, w przeciwnym razie może ulec rozpuszczeniu lub szybko zjełczeć.
Przysmaki z dodatkiem masła
Pachnąca jajecznica, ryba w chrupiącej panierce czy klasyczny kotlet de volaille nie zyskałyby unikalnego smaku, gdyby nie dodatek masła, które bardzo dobrze podkreśla naturalne walory tych potraw. Masło jest również wykorzystywane w cukiernictwie jako składnik wielu tortów, mas, kremów i farszów. Pełni też istotną funkcję podczas przygotowywania ciasta kruchego, francuskiego oraz filo, charakteryzującego się cieniutkimi warstwami rozdzielanymi roztopionym tłuszczem.
Margaryna do pieczywa i smażenia
Podobnie jak masło, margaryna należy do tłuszczów jadalnych, ale jest produkowana z olejów roślinnych, np. rzepakowego, arachidowego, palmowego czy sojowego, przez co zawartość tłuszczów wynosi znacznie mniej niż w przypadku masła, bo 40–80%. W zależności od składu margaryna może mieć twardą lub łatwą do smarowania konsystencję, a poprzez zastosowanie wyłącznie tłuszczów roślinnych nie zawiera cholesterolu.
Margaryna jest nie tylko popularnym zamiennikiem masła do smarowania pieczywa, lecz także świetnie się sprawdza podczas smażenia różnego rodzaju mięs. Stanowi również ważny składnik wielu deserów i wypieków takich jak np. chrupiące rogaliki z nadzieniem, aromatyczny sernik, delikatna szarlotka czy kruche ciasteczka z dodatkiem ciemnej czekolady.