Strona główna » Czy można być na ketozie w trakcie ciąży?

Czy można być na ketozie w trakcie ciąży?

przez Redakcja
Dieta keto w ciąży

Dieta ketogeniczna zyskuje na popularności wśród osób chcących zrzucić zbędne kilogramy lub spróbować innej propozycji na zdrowy tryb życia. Keto jadłospis jest wysokotłuszczowy, a węglowodany uwzględniane są tylko w niewielkich ilościach.

Czym jest ketoza?

Wiele osób zainteresowanych dietą ketogeniczną natrafia na pojęcie ketoza. Keto jadłospis jest niecodziennym wyzwaniem dla naszych organizmów, z tego też względu wymagany jest okres przyzwyczajenia ciała do nowego sposobu żywienia. Stan ketozy występuje wtedy, gdy następuje produkcja ciał ketonowych w wątrobie. Następuje wtedy też zmiana źródła dostarczania energii do organizmu. Inaczej mówiąc, energia pobierana jest z tkanek tłuszczowych, a nie z glukozy.

Ciało kobiety w ciąży

Okres ciąży wymaga od kobiety dostarczania odpowiednich składników odżywczych nie tylko dla samej siebie, ale również dla rozwijającego się w niej życia. Do takich składników zaliczyć należy np. witaminy A, B1, B2 czy minerały jak wapń, żelazo, fosfor czy cynk. Jak widać potrzebna jest zróżnicowana dieta, która je zapewni, gdyż niedobór tych składników może skutkować konsekwencjami zdrowotnymi.

Dieta keto a ciąża

Temat keto w ciąży dostarczył wielu sprzecznych ze sobą opinii. Znajdzie się wiele osób, które nie widzą przeciwskazań, trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że ciąża wymaga od kobiety przyjmowania zróżnicowanych produktów. Keto w ciąży może nie być najlepszym pomysłem ze względu na naturę tej diety, która polega głównie na eliminacji i obniżeniu poboru węglowodanów, przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia tłuszczów. Dieta keto pomogła wielu osobom polepszyć swoje zdrowie jak i przyspieszyć proces chudnięcia, jednak w przypadku ciężarnych kobiet może powodować niedobór kluczowych witamin i minerałów.

Dieta ketogeniczna a planowanie ciąży

Planowanie powiększenia rodziny często zmusza partnerów do zadbania o swoje zdrowie celem szybszego poczęcia oraz bezproblemowego przebiegu okresu ciąży. Bardzo często zmianie ulega sposób żywienia. W czasie planowania ciąży istotne może być zatroszczenie się o przybranie kilogramów, gdyż zbyt mała ilość tkanki tłuszczowej może negatywnie wpłynąć na produkcję hormonów. Tutaj dieta keto wydaje się być odpowiedzią, gdyż polega ona głównie na spożyciu tłuszczów. Trzeba jednak pamiętać, że każde przejście na dietę powinno być najpierw skonsultowane z lekarzem, – nie inaczej jest w przypadku diety keto.

Ketoza w ciąży

Stan ketozy jest determinantą dostosowania się ciała do nowego sposobu żywienia. Jest to często bardzo nieprzyjemny okres na który składają się objawy takie jak:

  • Chwilowe pogorszenie kondycji
  • Przejściowe problemy z trawieniem skutkujące biegunkami lub zaparciami
  • Pogorszenie stanu snu, trudności z zasypianiem.

Okres ciąży sam w sobie obfituje w rozmaite obciążenia organizmu, dlatego też stan ketozy może dodatkowo pogorszyć przebieg rozwijania nowego życia. Najlepiej będzie skonsultować swoją dietę z lekarzem, by uzyskać jak najlepszy dla organizmu matki jadłospis.

Podsumowanie

W przypadku jakichkolwiek decyzji dotyczących zmian sposobu żywienia należy swoją decyzję wcześniej skonsultować z lekarzem. Dieta Keto ma swoich wielu zwolenników ze względu na oferowane przez nią poprawę zdrowia bądź pomoc w leczeniu chorób układu neurologicznego.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej