Strona główna » Czy retinol można stosować latem? Odpowiadamy

Czy retinol można stosować latem? Odpowiadamy

przez Redakcja
Retinol

Wokół kosmetyków z retinolem narosło wiele mitów. Najważniejsze z nich dotyczą kuracji latem. Ten wyjątkowy składnik w kontakcie ze słońcem może wywoływać podrażnienia. Czy więc w tym okresie terapia retinolem jest bezpieczna? A może konieczna jest przerwa? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania.

Retinol – co to jest?

Retinol, czyli pochodna witaminy A, to substancja aktywna, która wykazuje wysoką skuteczność w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Kosmetyki z retinolem są odpowiednie dla każdego rodzaju cery, także trądzikowej. Stosowane regularnie dają znakomite efekty odmładzające, rozjaśniające i wygładzające. Jednak ten wyjątkowy składnik musi być umiejętnie stosowany, aby był w pełni bezpieczny i dał pożądane rezultaty. W przeciwnym razie może podrażnić skórę.

Naturalne kosmetyki z retinolem – bezpieczniejszy wybór

Kosmetyki, których skład oparty jest na substancjach pochodzenia naturalnego, to zawsze świetny wybór. W przypadku silnie działającego retinolu warto zdecydować się na uwodorniony retinol H10. Działa niezwykle delikatnie, bez ryzyka podrażnienia skóry, ale jednocześnie jest bardzo skuteczny.

Dodatkowym składnikiem kremów przeciwstarzeniowych może być bakuchiol, który jest naturalnym odpowiednikiem retinolu. Połączenie obu substancji to gwarancja spektakularnych efektów, bez negatywnych skutków ubocznych. Zawiera je m.in. naturalny krem z retinolem polskiej marki Resibo. Będzie idealny dla każdego, szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kuracją tym wyjątkowym składnikiem.  

Jak rozpocząć kurację retinolem?

W trosce o bezpieczeństwo, stosowanie kosmetyków z retinolem musi przebieg w odpowiedni sposób. Bardzo ważna jest retynizacja, czyli okres, w którym skóra jest przyzwyczajana do retinolu. To wymaga cierpliwości i dokładnej obserwacji. W tym czasie skóra może reagować niewielkim podrażnieniem i zaczerwienieniem. Z tego powodu kosmetyki wprowadza się stopniowo, 2-3 razy w tygodniu i tylko na noc. Warto też wybrać odpowiedni moment na rozpoczęcie kuracji. Idealną porą będzie wczesna jesień, kiedy promieniowanie słoneczne nie jest już tak silne, jak latem.

Stosowanie kosmetyków z retinolem latem – o tym pamiętaj!

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego odradza się rozpoczynanie terapii retinolem latem. Odpowiedź jest jedna: silne promieniowanie słoneczne. Niestety, ale ta aktywna substancja mocno reaguje w kontakcie ze słońcem. Dotyczy to zwłaszcza skóry, która jeszcze nie jest przyzwyczajona do retinolu, a więc jest przed okresem retynizacji. Efektem mogą być silne podrażnienia i przebarwienia. W związku z tym kurację najlepiej rozpocząć jesienią. Na szczęście nie trzeba jej przerywać latem, jeśli stosujesz kosmetyki od dłuższego czasu. Wystarczy, że zachowasz odpowiednie środki ostrożności:

  • codziennie stosuj kremy z wysokim filtrem SPF,
  • unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce,
  • możesz zmniejszyć częstotliwość stosowania kosmetyku, np. do 1-2 razy w tygodniu, tylko na noc.

Pamiętaj, że przerwanie kuracji retinolem wiąże się z tym, że już po 2 tygodniach konieczne będzie ponowne przyzwyczajanie skóry do tego składnika. To wiąże się z rozpoczynaniem całego procesu od nowa. Na szczęście nie musisz tego robić. Pamiętaj tylko o stosowaniu się latem do tych kilku ważnych zasad.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej