Strona główna » Podróże z dziećmi – jak bezpiecznie podróżować

Podróże z dziećmi – jak bezpiecznie podróżować

przez Redakcja
Podróże z dziećmi

Czym najczęściej podróżuje rodzina z dziećmi? Oczywiście samochodem. Jest to jeden z najpopularniejszych środków lokomocji nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, a kto wie, czy także nie na świecie. Niestety, popularność samochodowych wycieczek, wcale nie idzie w parze z wiedzą o tym, jak bezpiecznie przewozić w nim dziecko. Sprawdź zatem, najważniejsze z wytycznych, by nie tylko uniknąć mandatu, ale w razie kolizji możliwie najbardziej zabezpieczyć ciało dziecka przed urazem.

Samochodem jeździmy praktycznie codziennie, a z całą rodziną podróżujemy w różnym celu. Na co dzień odwozimy dzieci do żłobka, do przedszkola, potem szkoły, a okazyjnie samochodem przemierzamy nawet kilkaset kilometrów w celu dotarcia na upragnione wakacje.

Żeby było bezpiecznie kupujemy fotelik lub podstawkę, a następnie sadzamy w nim dziecko twierdząc, że zrobiliśmy wszystko, co było konieczne. Niestety zwykle na tym się kończy nasza wiedza o bezpiecznym przewożeniu małego podróżnika. Tymczasem nie uzupełniając swojej wiedzy, ani o to, jakiej klasy jest nasze akcesorium, ani o zasady jego montażu nie tylko narażamy dziecko na bolesne konsekwencje po kolizji, ale przede wszystkim również na otrzymanie mandatu.

Więcej o tym, jak podróżować z dzieckiem w samochodzie dowiesz się z artykułu ekspertów najtańszej porównywarki ubezpieczeń.

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie? Fotelik nie tylko dla niemowlaka

Kiedy widzi się dziecko w foteliku samochodowym, od razu ma się wrażenie, że tylko niemowlakom konieczne jest zapewnienie takiej formy transportu. Nic bardziej mylnego. W przepisach prawa drogowego jest wyraźnie zaznaczone, że w foteliku lub na podkładce zabezpieczającej powinno się przewozić każdego, kto nie ukończył 18 roku życia, a jego wzrost jest niższy niż 150 cm. W praktyce może to oznaczać mniej więcej tyle, że nawet, gdy Twoje dziecko ma już 14 lat, ale nie ma 150 cm, powinno zostać umieszczone na specjalnym akcesorium, zanim ruszysz w jakąkolwiek drogę.

Co powinniśmy natomiast wiedzieć o samym foteliku? Bezpieczne akcesorium to takie, które będzie odpowiednio wyprofilowane i mocno osadzone na fotelu naszego auta. Powinno umożliwić dziecku przyjęcie siedzącej pozycji oraz posiadać 5-krotny pas bezpieczeństwa. Dobry fotelik to nowy fotelik. Ubezpieczyciele nie zalecają kupowania używanego sprzętu. Niestety, nawet niezużyty fotelik może posiadać wady, które podczas wypadku nie zabezpieczą odpowiednio ciała dziecka.

Jak przewozimy dziecko w foteliku? O tym pamiętaj?

Malucha zawsze umieszczamy tyłem do kierunku jazdy i na tylnym siedzeniu samochodu. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest brak miejsca w samochodzie i wyłączenie przednich poduszek powietrznych. Wówczas dziecko można przewozić obok kierowcy.

Pasy bezpieczeństwa obejmujące fotelik z dzieckiem powinny być mocno naciągnięte i najlepiej, by sam fotelik umożliwiał przeplatanie nimi zarówno klatki piersiowej, jak i pasa biodrowego. O prawidłowe założenie pasów najlepiej dopytaj sprzedawcy podczas zakupu akcesorium. 

Pamiętaj, że bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, a na nie składa się Twój sposób jazdy, dobry fotelik i dostosowanie się do zasad prawa drogowego. 

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej