Czy wszystkie mikroorganizmy mieszkające w naszym ciele są złe? Okazuje się, że niektóre z nich są dla nas bardzo przyjazne, a wręcz niezbędne dla naszego prawidłowego funkcjonowania. Czym jest tajemniczy mikrobiom i jakie znaczenie ma dla naszego życia? O tym piszemy poniżej.
Czym jest mikrobiom?
Jako mikrobiom określa się ogół mikroorganizmów (najczęściej bakterii, ale zaliczane są do niego również niektóre grzyby). Organizmy te muszą zamieszkiwać określone środowisko. Aby stworzyły mikrobiom muszą na siebie wzajemnie wpływać. Mają też istotne znaczenie dla swojego otoczenia. Również w naszych ciałach tworzą się mikrobiomy. Badania pokazują, że w ciele każdego człowieka „mieszka” wiele różnego rodzaju mikroorganizmów. Naukowcy wskazują, że całkowita masa mikrobiomu u dorosłego człowieka może wynosić nawet 2 kg.
W cele człowieka bakterie najczęściej „osiedlają się” w jamie ustnej, drogach rodnych, układzie pokarmowym oraz w drogach oddechowych.
Jakie znaczenie dla naszego organizmu ma prawidłowy mikrobiom?
Prawidłowo ukształtowany mikrobiom ma bardzo duże znaczenie dla naszego organizmu. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych może zmniejszyć ryzyko występowania infekcji, czyli oddziałuje na układ immunologiczny.
Dla zdrowia człowieka bardzo ważna jest mikroflora jelitowa. Jej prawidłowy rozwój pomaga hamować rozwój „złych” bakterii. Co istotne, obecne w przewodzie pokarmowym mikroorganizmy pełnią najróżniejsze funkcje. Wpływają nie tylko na nasze zdrowie, ale również np. na proces prawidłowego trawienia i transportowania składników odżywczych pochodzących z jedzenia.
Co zrobić, gdy flora jelitowa zostanie zaburzona?
Niekiedy zdarza się tak, że flora jelitowa zostanie zaburzona. Najczęściej dzieje się tak w czasie antybiotykoterapii, długotrwałego stresu i chorób układu pokarmowego. Dlatego istotne jest uzupełnianie flory bakteryjnej układu pokarmowego. Można to robić jedząc jogurty i kwaśne mleko. Warto jednak przyjmować również specjalistyczne probiotyki, w których są odpowiednio dobrane kultury bakterii. Jak wybrać porobiotyk i dlaczego powinno się go stosować w okresie osłabienia organizmu można przeczytać na portalu lactoral.pl.