Strona główna » Dlaczego nietrzymanie moczu nadal jest tematem tabu?

Dlaczego nietrzymanie moczu nadal jest tematem tabu?

przez Redakcja
nietrzymanie moczu

Kiedy boli nas ząb, nie boimy się mówić otwarcie o tym, że idziemy do stomatologa, by ten ulżył nam, wdrażając odpowiednie leczenie. Dlaczego zatem taką dolegliwość jak nietrzymanie moczu skrzętnie ukrywamy i pomimo – zdawałoby się – coraz większej świadomości społeczeństwa nadal traktujemy jak temat tabu?

Nietrzymanie moczu – podstawowe fakty

Nietrzymanie moczu to nie choroba, ale objaw. Istnieje wiele czynników, które mogą wywoływać lub nasilać NTM. Należą do nich m.in. nadwaga i otyłość, zaparcia, spożywanie napojów moczopędnych (kawa, alkohol), przyjmowanie niektórych leków (głównie diuretycznych).

Prawdopodobieństwo nietrzymania moczu wzrasta u kobiet w okresie menopauzalnym, po każdej kolejnej ciąży i porodzie. Z kolei u mężczyzn może wystąpić w wyniku rozrostu gruczołu krokowego, który uciska na cewkę moczową i powoduje jej zwężenie (jest tzw. nietrzymanie moczu z przepełnienia).

Ponadto nietrzymanie moczu może występować chwilowo wskutek zapalenia pęcherza moczowego, a także towarzyszyć chorobom neurologicznym, jak np. stwardnienie rozsiane. Choć powszechnie przyjęło się, że jest to dolegliwość, która dotyka wyłącznie osoby w podeszłym wieku i jest naturalną konsekwencją starzenia się organizmu, to nieprawda. NTM może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku oraz płci.

Dlaczego nietrzymanie moczu to temat tabu?

Chyba przede wszystkim dlatego, że jest to schorzenie natury intymnej. O ile więc nie mamy problemu z tym, by otwarcie opowiadać o leczeniu kanałowym czy wizycie u chirurga ze złamaną ręką, o tyle fakt nietrzymania moczu wolimy przemilczeć, bowiem jest to temat bardzo wrażliwy, dotykający prywatnej i najdelikatniejszej sfery naszego życia. Obawiamy się ukradkowych spojrzeń, szeptów i niewybrednych komentarzy. Niestety w tej kwestii milczymy nie tylko przed rodziną czy znajomymi, ale przed specjalistami.

Nietrzymanie moczu jest krępujące i niemożliwe do zaakceptowania, bo może się przytrafić zawsze i wszędzie, w najmniej oczekiwanej sytuacji, np. podczas spotkania towarzyskiego, rozmowy o pracę, jazdy autobusem czy stosunku płciowego. Mimowolny wypływ moczu, zwłaszcza gdy jest obfity, trudno ukryć – problem zdradzają pojawiające się na odzieży mokre plamy, a także szybko rozprzestrzeniający się nieprzyjemny zapach. Dlatego osoby borykające się z NTM niejednokrotnie wycofują się z życia towarzyskiego, a nawet zawodowego, zamykają się w sobie, tracą pewność siebie i radość życia…

Jak skutecznie walczyć z NTM?

Kiedy tylko zaobserwujemy pierwsze objawy NTM, warto czym prędzej udać się do lekarza – urologa bądź ginekologa. Tylko on bowiem może postawić prawidłową diagnozę, zlecić ewentualne badania i wdrożyć specjalistyczne leczenie. Obecnie możliwe jest zarówno leczenie farmakologiczne, jak i chirurgiczne.

Ponadto profesjonalne leczenie warto wspierać zdrowym stylem życia. Powinniśmy zatem zadbać o prawidłową masę ciała, by nie przeciążać układu moczowego, odstawić alkohol i inne napoje o działaniu moczopędnym (szczególnie zaraz przed snem lub wyjściem z domu). Udowodnione działanie mają także ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. To właśnie one, a dokładniej rzecz ujmując, ich osłabienie jest główną przyczyną najczęściej występującego typu NTM – wysiłkowego nietrzymania moczu.

Aby na co dzień zapewnić sobie maksimum komfortu fizycznego i psychicznego, warto też sięgnąć po specjalistyczne produkty higieniczne, takie jak m.in. wkładki, pieluchomajtki czy bielizna chłonna. Są one dyskretne (dopasowują się idealnie do kształtu ciała) i bardzo chłonne – pochłaniają nie tylko wilgoć, ale również nieprzyjemny zapach. Dzięki nim na powrót możemy cieszyć się codziennymi aktywnościami, bez jakichkolwiek obaw i dyskomfortu!

Bibliografia:

  1. Dr n med. Drabczyk R., Nietrzymanie moczu,https://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych /57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu: 09.02.2019
  2. Dr n med. Drabczyk R., Nietrzymanie moczu – przyczyny, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/66339,nietrzymanie-moczu-przyczyny, data dostępu: 09.02.2019
  3. Dr n med. Drabczyk R., Nietrzymanie moczu – leczenie chirurgiczne, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/66667,nietrzymanie-moczu-leczenie-chirurgiczne, data dostępu: 09.02.2019

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej