Farmaceuci, podobnie jak pracownicy medyczni, zobowiązani są do noszenia odpowiednich fartuchów w trakcie wykonywania swojej pracy. Niemniej jednak zasady ubioru w aptece nie są, aż tak restrykcyjne, jak w szpitalu. Na jaki strój mogą pozwolić sobie pracownicy apteki?
Autorytet wśród klientów
Podstawowymi elementami wizerunku każdego farmaceuty to fartuch oraz identyfikator. Niemniej jednak spośród wielu aptek, gdzie pracują podobni do siebie pracownicy, klienci wybierają właśnie TĄ placówkę. Dlaczego? Budowanie wizerunku farmaceuty jest niezwykle istotne. Tym bardziej, że apteki postrzegane są przez pryzmat pracowników. By wzbudzić autorytet wśród klientów nie wystarczy tylko wiedza i umiejętności. Bardzo istotny jest również wygląd.
„Pracownicy medyczni w doborze swojego stroju mają o tyle dużą swobodę, że mogą pozwolić sobie na różne fasony lub wzory. W przypadku farmaceutów wybór fartucha musi być bardzo przemyślany. Co prawda tkanina nie musi mieć tak wysokiej odporności bakteriologicznej, jak w przypadku odzieży szpitalnej, ale musi być schludna i stonowana” – twierdzi specjalista sklepu Uniformix.pl.
Dobierając strój do pracy w aptece należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Każdy farmaceuta kojarzy się z białym fartuchem. Oczywiście można od tego rozwiązania odejść. Jak najbardziej dopuszczalne są fartuchy w innych kolorach, takich jak błękit czy turkus. Wybór tkaniny zależy przede wszystkim od polityki apteki. Na wizerunek apteki wpływa personel, a ten musi być ubrany w stonowane i w miarę jednolite uniformy.
Krawat i jeansy?
W przypadku panów pracujących przy pierwszym stole dress code mówi jasno o koszulach. Muszą być to jednak koszule stonowane, bez jaskrawych wzorów, kartek lub kolorów. Krawat jest również mile widziany, jednak podobnie, jak koszula powinien być schludny i nierzucający się w oczy. T-shirty są dopuszczalne, o ile są dobrze dobrane. Jasne gładkie, pasujące do reszty stroju są jak najbardziej mile widziane.
Spodnie farmaceuty muszą pasować do całości stroju. Decydując się na marynarkę, należy dobrać odpowiednie spodnie – takie rozwiązanie wyeliminuje wątpliwości odnośnie wyboru jeansów czy spodni w kant. Buty, pasujące do całego stroju, muszą mieć zakryte palce. Dodatkowo warto zadbać, by były wygodne, ponieważ bardzo często praca w aptece wiąże się z długim staniem przy ladzie. Bez wygodnych butów praca może być znacznie utrudniona, dlatego zwykłe klapki medyczne nie nadają się do apteki.
Panowie muszą pamiętać o tym, by nie eksponować męskiej biżuterii (męskie bransoletki, kolczyki, łańcuszki) lub tatuaży. Zbyt duża ilości żelu na włosach również nie jest mile widziana.
Spódnica czy spodnie?
Panie mają znacznie więcej dylematów w komponowaniu swojego stroju. Zasada jest bardzo podobna – farmaceutka musi wyglądać skromnie i zadbanie. Dotyczy to przede wszystkim makijażu, biżuterii i fryzury. Makijaż nie może być z być mocny, delikatne podkreślenie oczu czy ust nie jest zakazane, ale z zachowaniem umiaru. Jeśli chodzi o makijaż i biżuterie należy kierować się zasadą „mniej znaczy więcej”.
Fryzura farmaceutki nie może być zbyt puszysta lub bardzo polakierowana. W przypadku włosów warto postawić na świeżość i naturalność. Podobnie w przypadku paznokci. Jaskrawoczerwone i długie są zbyt krzykliwe. Paznokcie, najlepiej naturalne, powinny być przycięte równo i zadbane.
Stroje pań pracujących przy pierwszym stole muszą pasować do poszczególnych elementów ubioru oraz do zespołu. Panie mogą pozwolić sobie na chodzenie zarówno w spodniach, jak i w spódnicach. Przy czym długość spódnicy nie powinna być zbyt krótka (maksymalnie 5-10 cm nad kolano). Spódnica musi pasować do obuwia oraz do góry stroju. Wybierając górną część ubioru można pozwolić sobie na delikatny dekolt.
Strój pracowników aptek musi być bardzo schludny i dopasowany. Elegancka aparycja pracowników wiele świadczy o aptece. Warto zadbać o to, ponieważ wygląd pracowników ma duży wpływ na klientów w aptekach