Strona główna » Góry dla początkujących, czyli jak zorganizować swój pierwszy wyjazd?

Góry dla początkujących, czyli jak zorganizować swój pierwszy wyjazd?

przez Redakcja

Góry to jeden z najpiękniejszych darów natury, który najlepiej podziwia się na żywo. Wycieczka w góry to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu dla osób, które marzą o aktywnym wypoczynku, uwielbiają piesze wędrówki oraz chcą być blisko przyrody. Do pierwszej wyprawy w góry warto się starannie przygotować, bez względu na to, czy naszym celem są polskie Tatry czy zagraniczne Alpy.

Dobra kondycja i plan wyprawy jeszcze przed wyjazdem

Posiadanie dobrej kondycji jest podstawowym warunkiem niezbędnym do aktywnego spędzania czasu w górach. Warto o nią zadbać już na kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem i zamiast spędzać wieczory i weekendy przez telewizorem wybrać się na siłownię, rower czy szybki spacer po mieście. Chodzenie po górach jest bardzo wymagające pod względem fizycznym, a do pokonywania kolejnych szczytów potrzebna jest siła, wytrwałość oraz dobrze wytrenowane ciało. Nietrudno także o kontuzje, których główną przyczyną jest zbyt słabe fizyczne przygotowanie do chodzenia po górach.

Kolejnym, najprzyjemniejszym etapem przygotowania do wyjazdu jest wybór miejsca oraz ustalenie trasy wędrówki. Każda piesza wyprawa w góry powinna wiązać się z dokładnym zaplanowaniem trasy oraz zapoznaniem się z warunkami na niej panującymi. Osoby początkujące na swoją pierwszą wyprawę powinny wybrać łatwiejszą trasę, która nie zniechęci ich do pieszego zdobywania gór, ale jeszcze bardziej zmotywuje do podniesienia poprzeczki w kolejnych sezonach. Osoby, które nie mają zbyt dobrej kondycji nie powinny planować długich wędrówek po szlakach o podwyższeniu większym niż 1000 m. Pamiętajmy, że na samym zdobyciu szczytu nasza wyprawa się nie kończy – czeka nas bowiem jeszcze zejście, na które należy zachować siły.

Ekwipunek na górskie wędrówki – jakie akcesoria warto kupić przed wyjazdem?

Planowanie górskiej wycieczki obejmuje także zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria i przedmioty przydatne na szlaku. Pierwszym, który powinniśmy kupić jest plecak turystyczny, w którym będziemy przechowywali wszystkie drobne przedmioty, żywność oraz wodę. Dobrej jakości plecaki turystyczne wykonane są z nieprzemakalnego materiału, są pojemne oraz wyposażone w wiele praktycznych kieszonek i przegródek, w których można starannie umieścić wszystkie potrzebne akcesoria. Oglądając plecaki turystyczne warto zwrócić uwagę na ich wagę – osoby początkujące powinny wybierać możliwe jak najlżejsze akcesoria, które nie będą im nadmiernie ciążyły podczas wędrówki.

Lekkie i pojemne plecaki turystyczne od SportowyBazar to nie jedyne akcesoria, w które powinniśmy się wyposażyć planując swoją pierwszą wyprawę w góry. Oprócz nich każdy podróżnik powinien zaopatrzyć się w dobrej jakości obuwie, które będzie wygodne oraz dobrze dopasowane do jego stóp. Jeśli planujemy zakup zupełnie nowej pary butów warto wypróbować ją jeszcze w domu i w razie konieczności rozchodzić po to, aby buty były dobrze przygotowane na wielogodzinne górskie wędrówki. Oprócz butów o komfort naszych stóp zadbają prawidłowo dobrane skarpety, które powinny być wykonane z dobrej jakości włókien syntetycznych (na lato) lub wełny merino (na zimę).

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej