Ważnym elementem karmienia piersią jest sposób ułożenia dziecka. Wpływa ono nie tylko na wygodę matki, ale pozwala także na dostosowanie się do konkretnej sytuacji. W końcu karmimy w różnych miejscach, czasem w niekomfortowych warunkach. Jak w odpowiedni sposób układać dziecko do karmienia?
Czy pozycja ma wpływ na karmienie?
Myśląc o karmieniu piersią, warto pamiętać, że to czynność, w której uczestniczą dwie osoby – mama oraz dziecko. By niemowlę mogło otrzymać odpowiednią ilość pokarmu, niezbędne jest zapewnienie komfortu jego opiekunce. Udane karmienie zależy od wielu czynników, a każdą z pozycji można stosować w różnych sytuacjach.
Czym powinniśmy się kierować, wybierając pozycję karmienia piersią? Po pierwsze, zwróćmy uwagę na to, by pozycja matki była komfortowa, zwłaszcza podczas długiego podawania pokarmu. Dyskomfort oddziałuje na brak chęci do karmienia, co ma bezpośredni wpływ na laktację.
Istotne jest również ułożenie dziecka. Niemowlę może mieć problem np. z utrzymaniem piersi. Odpowiednie ułożenie ciała podczas karmienia ma wyeliminować podobne problemy i sprawić, że maluch otrzyma porcję pełnowartościowego pokarmu.
Pozycja podczas karmienia – czego unikać?
Na co zwrócić uwagę, wybierając pozycję do karmienia? Można to robić na siedząco oraz leżąco. Kierujmy się wygodą, o każdej porze dnia lepszy będzie wybór innego ułożenia. Ręka podtrzymująca dziecko powinna mieć podparcie. Podczas przystawiania dziecka do piersi należy uniknąć garbienia się, może to poskutkować bólem kręgosłupa. Przystawiajmy dziecko, podnosząc je na odpowiednią wysokość.
Karmienie na siedząco
Jeśli karmimy na siedząco, zadbajmy o wygodny fotel lub krzesło, a gdy karmimy poza domem, spróbujmy dopasować konkretne miejsce do naszej wygody. Wyprostowane plecy najlepiej ułożyć na oparciu. Jeśli mamy taką możliwość, ustawmy nogi na podwyższeniu. Pod rękę utrzymującą dziecko możemy podłożyć poduszkę, dzięki temu utrzymamy maleństwo na odpowiedniej wysokości.
Istnieją jeszcze różne techniku ułatwiające karmienie na siedząco. Trzymanie maleństwa przeciwległą ręką pomaga np. w karmieniu wcześniaków oraz dzieci mających problem z chwyceniem piersi. Pozycja spod pachy z kolei jest komfortowa dla mam bliźniąt oraz kobiet po cesarskim cięciu. Ciało niemowlaka powinno dotykać boku matki, a nóżki powinny znajdować się pod jej pachą. Plecy należy podtrzymywać przedramieniem, a główkę dłonią.
Pozycje leżące
Leżące pozycje karmienia piersią najlepiej sprawdzają się w pierwszych dniach życia oraz nocą. Wystarczy położyć się wygodnie na boku, a dziecko ułożyć przed sobą, przytulone brzuchem do brzucha. Pod jego główkę można położyć przedramię lub poduszkę.
W przypadku karmienia po cesarskim cięciu lub szybkiego wydzielania się pokarmu można wypróbować pozycję na wznak. Wystarczy położyć się na plecach a niemowlę ułożyć w poprzek brzucha.
Źródło: https://www.lactosan.pl/elementarz-karmiacej/pozycje-do-karmienia-piersia