Strona główna » Jak uniknąć rozstępów w ciąży? Najlepsze sposoby na rozstępy!

Jak uniknąć rozstępów w ciąży? Najlepsze sposoby na rozstępy!

przez Redakcja
Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Ciąża to nie tylko wspaniały czas oczekiwania malucha. Podczas jej trwania kobieta musi zmierzyć się też z wieloma nieprzyjemnymi problemami. Jednym z najbardziej powszechnych są właśnie rozstępy. Charakterystyczne pasy na skórze — a przede wszystkim na brzuchu, to prawdziwa zmora przyszłych mam. Warto im zapobiegać, ponieważ, gdy już się pojawią, nie można usunąć ich w sposób bezinwazyjny. Sprawdźmy więc, jak uniknąć rozstępów w ciąży. 

Rozstępy w ciąży — skąd się biorą? 

Rozstępy to blizny skórne, które pojawiają się pod wpływem nadmiernego jej rozciągnięcia. Najczęściej można zaobserwować je w przypadku gwałtownego wzrostu masy ciała, kiedy to właśnie skóra zostaje narażona na rozciągnięcie. Tak też właśnie dzieje się w czasie ciąży. Skóra na brzuchu zostaje naciągnięta nie tylko mocno, ale i stosunkowo szybko. To samo dotyczy także kobiecych piersi. Dlatego też właśnie rozstępy w ciąży są bardzo często duże i bardzo widoczne. 

A jak właściwie powstają rozstępy? Dzieje się to na poziomie reorganizacji struktury włókien kolagenowych. Gdy skóra zostaje nadmiernie rozciągnięta, włókna te stają się znacznie grubsze i zaczynają układać się w równoległe rzędy. Sam naskórek w tym miejscu zmienia swój wygląd. Skóra staje się lekko błyszcząca i wgłębiona — zupełnie tak, jak w przypadku zwykłej blizny. 

Rozstępy w ciąży — jak ich uniknąć? 

Chociaż rozstępy w ciąży są zupełnie naturalnym zjawiskiem, to jednak są sposoby na to, by zapobiec ich powstawaniu lub chociaż zmniejszyć ich obszar występowania oraz wielkość. Na czym więc powinny skupić uwagę przyszłe mamy, by uniknąć rozstępów? Pierwszą i właściwie najważniejszą rzeczą jest nawilżanie skóry. To najlepsza metoda na rozstępy w ciąży. Stosowanie odpowiednich produktów zapewnia skórze nie tylko nawilżenie, ale i odżywienie i uelastycznienie. A im elastyczniejsza skóra, tym bardziej odporna na rozciąganie. Dzięki temu nawet nagły przyrost masy ciała nie będzie powodował tzw. ”pęknięć” w postaci rozstępów. 

Na rozstępy w ciąży doskonale działają także wszelkie peelingi, delikatne masaże, czy też szczotkowanie. Zewnętrza stymulacja pobudza bowiem włókna kolagenowe do wytwarzania kolagenu. To z kolei sprawia, że skóra staje się bardziej odporna na rozciąganie. 

Jak wybrać najlepszy krem na rozstępy? 

W czasie ciąży należy zwracać szczególną uwagę na dobór kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Dlatego też warto wtedy stawiać na sprawdzone preparaty dedykowane przyszłym mamom. Obecnie w sklepach dostępny jest bardzo duży wybór produktów na rozstępy w ciąży. Najlepiej wybrać te w postaci kremów lub olejków, ponieważ są nie tylko skuteczne, ale i zapewniają bardzo przyjemny rytuał pielęgnacyjny. Warto szukać przede wszystkim kosmetyków, które mają w składzie następujące składniki: 

  • kwas hialuronowy
  • masło shea
  • olej lniany 
  • olej z awokado 
  • alantoina
  • witamina E.

Wyżej wymienione składniki są nie tylko w pełni bezpieczne dla kobiet w ciąży, ale i zapewniają bardzo skuteczne działanie. Dlatego też ich obecność w składzie będzie dużym atutem. 

Regularna pielęgnacja — największy wróg rozstępów!

Sam dobór odpowiedniej pielęgnacji oraz metod uelastyczniania skóry nie pomoże, jeśli wszystkie te działania będą wdrażane w życie jedynie raz na jakiś czas. W walce z rozstępami najważniejsza jest bowiem systematyczność. Dlatego też bardzo ważne jest, aby wybrane olejki i kremy stosować codziennie, minimum raz dziennie. Dzięki temu skóra będzie miała zagwarantowane nawilżenie i odżywienie, a to zahamuje lub całkowicie zablokuje powstawanie rozstępów. 

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej