Strona główna » Jak urządzić funkcjonalny gabinet kosmetyczny?

Jak urządzić funkcjonalny gabinet kosmetyczny?

przez Redakcja
urządzamy salon gabinet kosmetyczny fryzjerski

Zaaranżowanie przestrzeni w salonie kosmetycznym nie jest tak oczywiste, jakby się mogło wydawać. Panie odwiedzające kosmetyczkę oczekują nie tylko fachowej i miłej obsługi, ale także stylowego wnętrza, w którym będą czuły się komfortowo. Wizyta w salonie piękności to moment relaksu, oderwania od pełnej obowiązków codzienności – powinna więc być przyjemna pod każdym względem. Jak urządzić gabinet kosmetyczny?

Urządzając gabinet kosmetyczny, warto pomyśleć o nietuzinkowych rozwiązaniach, które zwrócą uwagę klientek i wyróżnią nasz salon na tle konkurencji. Jednak względy estetyczne nie mogą kolidować z wymogami funkcjonalności i bezpieczeństwa. Gabinet kosmetyczny musi być przede wszystkim ergonomiczny i higieniczny. Jak połączyć te wszystkie kryteria w jedną piękną i harmonijną całość?

Prawidłowy podział przestrzeni

Zanim pomyślimy o kolorze ścian, meblach i dodatkach, ustalmy, jakie zabiegi będą wykonywane w salonie i jakim dysponujemy metrażem. Aby stworzyć wygodny gabinet (dla klientów i pracowników) potrzebujemy min. 40 m² – oczywiście im więcej, tym lepiej. Poszczególne stanowiska powinny być chociaż minimalnie oddzielone. Niektóre zabiegi wymagają stworzenia intymnej przestrzeni dla klientki. Oprócz pomieszczeń usługowych obowiązkowe jest wydzielenie toalet, schowka gospodarczego, miejsca na gromadzenie odpadów. Bardzo ważną strefę w gabinecie kosmetycznym stanowi recepcja oraz poczekalnia. To tu klientka jest umawiana na wizytę i kierowana w odpowiednie miejsce. Tu oczekuje na zabieg, przeglądając prasę i popijając kawę. Tu wyrabia sobie pierwsze wrażenie o salonie. W poczekalni nie może zabraknąć wygodnej kanapy lub foteli, miejsca na zostawienie wierzchniej odzieży, stolika kawowego. To idealna przestrzeń na wyeksponowanie informacji na temat usług gabinetu, zdobytych nagród czy certyfikatów.

Higiena przede wszystkim

Utrzymanie czystości to priorytet w gabinecie kosmetycznym. Aby ułatwić sobie zadanie, warto zainwestować w odpowiednie materiały. Szafy metalowe są łatwe w czyszczeniu, niezwykle wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, a dzięki nowoczesnym projektom, także bardzo estetyczne. Zwykle charakteryzują się dużą pojemnością, więc bez problemu pomieszczą wszelkie kosmetyki czy dokumenty. Stoły i lady recepcyjne mogą być natomiast wykonane z płyt HDF lub MDF, które również łatwo utrzymać w czystości. Niemniej istotne są materiały, które znajdują się na podłodze – muszą mieć dobrą przyczepność i być łatwo zmywalne. Pamiętajmy, że w miejscach, gdzie używa się wody, należy zastosować specjalne zmywalne farby lub materiały nienasiąkliwe.

Designerskie rozwiązania

Gabinet kosmetyczny można urządzić w dowolnym stylu – od orientalnego po glamour. Dopuszczalne są ekstrawagancje i mieszanie różnych estetyk, ale pod warunkiem, że wszystko jest spójne, a nadrzędnym celem jest dobre samopoczucie i komfort klientki. Istotną rolę odgrywa kolorystyka. Zapomnijmy o ciemnych, intensywnych barwach na ścianach – sprawią, że wnętrze będzie przytłaczające i trudno będzie się w nim zrelaksować. Subtelne pastele nie tylko koją zmysły, ale optycznie powiększają przestrzeń i podkreślają czystość pomieszczenia. Mocne akcenty kolorystyczne można wykorzystać w mniejszych elementach, jak sofy, fotele, poduszki czy zasłony. Mile widziane są kontrasty. Dobrym pomysłem jest pomalowanie jednej ściany na wyrazisty kolor. Jeżeli chcemy zaszaleć, pamiętajmy o umiarze – postawmy na jeden wyróżniający się element, reszta niech stanowi stonowane tło.

Foto: fotolia.com, 195184491 | Autor: Prostock-studio

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej