Strona główna » Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

przez Redakcja
Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka

Aktywność na świeżym powietrzu jest zdrowa, dlatego dziecko powinno spędzać na zewnątrz jak najwięcej czasu. Przygotowując malucha do wyjścia, na pewno dbasz o to, by było ubrane odpowiednio do pogody, miało na głowie czapkę chroniącą przed zimnem lub upałem, a na nogach wygodne buty. Jednak czy pamiętasz o ochronie oczu? Przeczytaj, dlaczego warto zafundować maluchowi dobre okulary przeciwsłoneczne i jak je dobrać.

Po co dziecku okulary przeciwsłoneczne?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że przeciwsłoneczne okulary dla dziecka to tylko kwestia mody. Przecież maluchy tak słodko w nich wyglądają! Nic bardziej mylnego! Młode oczy są dużo bardziej narażone na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego niż wzrok dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że dziecięce oczy mają większe źrenice i bardziej przezroczyste ośrodki optyczne. Długotrwała i regularnie powtarzana ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do rozwoju wielu chorób oczu – zaćmy, czyli zmętnienia soczewki, zwyrodnienia plamki, jaskry, chorób siatkówki, a nawet nowotworów.

Co ważne, aż 50–80% przypadków ekspozycji na promieniowanie ma miejsce jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia, a więc w dzieciństwie i wieku młodzieńczym. To wystarczający powód, by zadbać o odpowiednią ochronę oczu pociechy. Noszenie okularów przeciwsłonecznych jest jednym ze sposobów, jednak trzeba pamiętać, że nie chodzi o akcesoria z marketu, lecz szkła wysokiej jakości. Powinny zapewniać jak najwyższy stopień ochrony przed promieniowaniem UV.

Kiedy kupić dziecku okulary przeciwsłoneczne?

Przeciwsłoneczne okulary dla dzieci znajdziesz w każdym większym markecie, drogerii czy sklepie z zabawkami. Czy jednak spełnią one swoje zadanie i ochronią wzrok maluszka tak, jak tego oczekujesz? Prawdopodobnie nie. Innym dylematem rodziców jest to, od kiedy można zakładać dziecku okulary przeciwsłoneczne. Można się spotkać z opinią, że już półroczne niemowlęta warto przyzwyczajać do takiej ochrony. Z drugiej strony trzeba jednak pamiętać, że wzrok kształtuje się aż do około 15. roku życia, a zbyt wczesne i częste zakładanie okularów przeciwsłonecznych może ograniczać pole widzenia i zaburzać swobodne poznawanie świata zmysłem wzroku.

Jakie jest zatem najlepsze rozwiązanie? Mówi się o tym, że przez pierwszy rok życia warto chronić dziecko przed bezpośrednią ekspozycją na promieniowanie UV. Chodzi o unikanie wychodzenia na zewnątrz w godzinach, gdy światło słoneczne jest najintensywniejsze.

Do 4. roku życia można okulary zakładać okazjonalnie – najlepiej wtedy, gdy światło słoneczne jest najmocniejsze. To dobry sposób, aby przyzwyczajać malucha do ich noszenia i wyrabiać w dziecku dobre nawyki. Gdy pociecha skończy 4 lata, może już nosić szkła przeciwsłoneczne bez ograniczeń. W tym okresie okulary nie będą już stwarzać zagrożenia dla rozwoju wzroku, a zwiększą komfort przebywania na zewnątrz.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Okulary powinny być dobrane do wieku dziecka, a także do obwodu jego głowy – nie ma okularów uniwersalnych. Muszą być dopasowane indywidualnie. Dobre okulary przeciwsłoneczne pochłaniają 99–100% promieniowania UVA i UVB, zapewniając pełną ochronę. Warto więc sprawdzić, jaki filtr ma wybrany przez Ciebie model (UV 400). Dobre okulary dla dziecka to takie, które:

  • nie zniekształcają obrazu (najwyższa klasa optyczna),
  • mają szkła wykonane z poliwęglanu – nietłukące się i wytrzymałe,
  • mają oprawki wykonane z TPEE, bezpiecznej mieszanki kauczuku i plastiku, odpornej na wyginanie i zgniatanie,
  • w razie takiej potrzeby mają szkła wyjmowane, które można zastąpić szkłami korekcyjnymi.

Okulary dla malucha powinny być wygodne, a także funkcjonalne. Dziecko jest ciągle w ruchu, dlatego warto zadbać, aby wybrany model charakteryzował się trwałością i wytrzymałością. Okulary powinny dobrze przylegać do twarzy, być odporne na zarysowania i uderzenia.

A może warto wybrać nakładki przeciwsłoneczne na okulary? Takie rozwiązanie nadaje się dla starszych dzieci, które potrzebują korekcji wzroku. Rodzice bez trudu znajdą odpowiednie oprawki dziecięce, do których mogą następnie dopasować nakładki z filtrem zatrzymującym 100% promieniowania UV.

Jeszcze innym rozwiązaniem są okulary korekcyjne przeciwsłoneczne – to opcja dla dzieci, które mają dużą wadę wzroku i na co dzień muszą ją korygować. W takim przypadku maluch korzysta z dwóch par okularów – jedne ma do regularnego stosowania, a drugie do noszenia na zewnątrz w słoneczne dni.

Choć słońce i ciepło są mile widziane, nie należy zapominać o ochronie przed negatywnymi skutkami wystawiania się na promieniowanie UV. Troską warto otoczyć również najmłodszych – stosując ochronę głowy, kremy z filtrem i dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. To dobra inwestycja w zdrowie pociechy.

Grafika: freepik.com

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej