Każda kobieta marzy o pięknej cerze, włosach i paznokciach. Niejednokrotnie poszukujemy wiele rozwiązań, które pomogą o nie zadbać i przywrócić im wspaniały wygląd.
Okazuje się jednak, że nienaganny wygląd włosów i paznokci nie jest związany jedynie z odziedziczonymi genami czy codzienną pielęgnacją, ale także jest wynikiem odpowiedniej podaży mikro- i makroelementów w diecie. Istnieją witaminy, których odpowiednia ilość w organizmie znaczenie wpływa na wygląd włosów i paznokci. Jakie witaminy powinny znaleźć się w codziennej diecie? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule.
Dobre witaminy na włosy – co wzmocni i odżywi kosmyki?
Kiedy zauważamy, że z naszymi włosami i paznokciami dzieje się coś złego, a ich wygląd diametralnie się zmienia, należy pamiętać, że najczęściej jest to związane z niedoborami witamin. Dbając o kondycję włosów i paznokci koniecznie należy zaopatrzyć się w witaminy z grupy B, które mają ogromny wpływ na wygląd i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Konieczne jest także włączenie witaminy D, A, H oraz C. Każda z nich odgrywa ogromną rolę w przebiegu wielu procesów fizjologicznych w organizmie, dlatego ich dostarczanie jest bardzo ważne dla zdrowia włosów i paznokci.
Jednym z najprostszych sposobów ich dostarczania jest zwiększenie podaży witamin w diecie, jednak proces ich uzupełniania w taki sposób może być dość długi. Aby szybko przywróci piękny wygląd paznokciom i włosom, warto kupić dobry suplement. Czasami takie problemy mogą być również wynikiem niedoboru żelaza, siarki i chromu. Nie od dziś wiadomo, że siarka odpowiada za kondycję i zdrowie włosów i paznokci, dlatego warto zadbać o jej odpowiedni poziom w organizmie.
Dlaczego witaminy są ważne dla kondycji włosów?
Stan naszych włosów wiele mówi o kondycji, w jakiej znajduje się cały organizm. Jeśli spożywane są ogromne ilości przetworzonego jedzenia i słodzonych napojów gazowanych, wiele mikro- i makroelementów może zostać wypłukanych z organizmu. Kolejną rzeczą, która destrukcyjnie wpływa na stan witamin w organizmie jest stres, zaburzenia hormonalne i wiele chorób, które niekorzystnie wpływają na stan włosów.
Kiedy w diecie nie pojawiają się składniki odżywcze, zawarte w pożywieniu, włosy stają się matowe, pozbawione blasku, łamią się i wypadają. Dlatego, aby zadbać o odpowiedni wygląd włosów konieczne jest uzupełnianie wielu witamin i minerałów. Już pierwsze niepokojące objawy ze strony włosów, skóry i paznokci powinny skłonić nas do refleksji nad swoją dietą. Wtedy należy zabrać się za uzupełnianie witamin i minerałów poprzez odpowiedni jadłospis i dietę.
Biotyna i keratyna na włosy
Nie od dziś wiadomo, że ogromny wpływ na wygląd włosów mają witaminy z grupy B, wśród których biotyna jest jedną z najsilniej działających witamin. Określana jest często jako witamina B7 lub witamina H, świetnie wpływa na kondycję włosów. Wzmacnia je, zapobiega ich wypadaniu oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Świetnie działa również na skórę głowy, gdyż nawilża ją i zapobiega łuszczeniu się naskórka. Jednak biotyna nie jest jedynym składnikiem, który poprawia kondycję włosów.
Wspomnieć należy również o wspaniałym działaniu keratyny, która odpowiada za moc włosów i paznokci. Przeciwdziała ich łamaniu się oraz zapobiega wypadaniu włosów. Sprawia, że są mocne i lśniące. Nie bez powodu jest stosowana w wielu zabiegach fryzjerskich, gdyż jej działanie świetnie sprawdza się na włosach pozbawionych blasku, matowych i łamiących się.
Witaminy A i E
Witaminy A i E są bardzo często sprzedawane w postaci suplementów na włosy, a potocznie nazywane są witaminami młodości. Nic w tym dziwnego, w końcu ich świetne działanie na włosy, skórę i paznokcie znane jest od wielu lat. Witamina A polecana jest najczęściej na wypadanie włosów, gdyż znacznie wpływa na metabolizm cebulek włosa i komórek rogowych znajdujących się w nabłonku skóry głowy. To właśnie dzięki niej włosy stają się silne i gęste oraz nawilżone. Przyjmując witaminę A, można zniwelować łamliwość włosów oraz ich nadmierne wypadanie, ale także znacznie zwiększyć ilość włosów, co jest szczególnie ważne dla osób z cienkimi kosmykami.
Witamina E również niesamowicie poprawia kondycję włosów. Gwarantuje zdrową skórę głowy, a wszystko za sprawą właściwości, dzięki którym usprawnione jest krążenie. Witamina ta świetnie wpływa także na zniszczone włosy, przywracając im blask oraz gładkość. Przyśpiesza również porost włosów i wpływa na ich moc. Polecana jest także do walki z nadmiarem sebum. Wystarczy wmasować jej niewielką ilość w skórę głowy, aby już po kilku zabiegach pożegnać się z problemem przetłuszczających się włosów.
Co powoduje osłabienie i wypadanie włosów?
Jednym z kluczowych czynników wpływających na wygląd, wzrost oraz siłę włosów są witaminy znajdujące się w organizmie. Kiedy dochodzi do braków, pierwsze oznaki są widoczne właśnie w paznokciach, skórze i włosach. Stają się łamliwe, szorstkie, pozbawione blasku i częściej wypadają. Konieczne jest wtedy suplementowanie mikro- i makroelementów, ale także zmiana diety, na tę zawierającą duże ilości świeżych warzyw i owoców.
Przyczyną problemów ze zdrowiem włosów może być także długotrwały stres czy choroby tarczycy, anemia, ale także niewłaściwie zabiegi pielęgnacyjne. Wyniszczająco na włosy działa nie tylko prostownica, ale także lokówka i zbyt gorące powietrze suszarki. Również zabiegi fryzjerskie, jak częste farbowanie czy rozjaśnianie włosów mogą niszczyć ich strukturę, przez co wygląd włosów ulega znacznemu pogorszeniu.