Strona główna » Jakiego szamponu potrzebują Twoje włosy? Czym kierować się w wyborze?

Jakiego szamponu potrzebują Twoje włosy? Czym kierować się w wyborze?

przez Redakcja
Jakiego szamponu potrzebują Twoje włosy?

Piękne, zdrowe, lśniące włosy to marzenie każdej osoby, która je posiada i chce na innych zrobić nimi jak najlepsze wrażenie. Wydawać by się mogło, że odpowiednio częste mycie i odżywianie włosów wystarczy, aby ten cel osiągnąć, ale niestety nie jest to takie łatwe. Wystarczy źle dobrany szampon, by włosy szybko się przetłuszczały lub odwrotnie – nadmiernie puszyły. Jaki szampon wybrać, aby włosy były nie tylko doskonale umyte, ale także głęboko odżywione, gęste, bujne i zdrowe? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Porowatości włosów – jaki typ włosów posiadasz?

Zanim zaczniesz szukasz najlepszego szamponu dla Twoich włosów, warto określić, jaki ich typ porowatości posiadasz.

 • Jeśli Twoje włosy są gładkie, lśniące, zdrowe, niepodatne na stylizacje, trudno się farbują – to jest to typ niskoporowaty. Teoretycznie są to włosy najzdrowsze, ale należy pamiętać, że przez nieodpowiednią pielęgnację włosów można pogorszyć stan tych pięknych włosów,
 • Jeśli Twoje włosy czasem lśnią, czasem nie, dobrze się farbują i nieźle poddają się stylizacji – najprawdopodobniej są średnioporowate,
 • Jeśli Twoje włosy są suche, matowe, rozdwajające się, łamliwe, łatwo się stylizują i bardzo łatwo farbują – masz włosy typu wysokoporowatego. To są włosy wymagające intensywnej opieki przy użyciu najlepszej jakości kosmetyków.

Jeśli nadal masz wątpliwości, przeprowadź test na porowatość włosów. W tym celu zanurz jeden ze swoich włosów w szklance z chłodną wodą na 5 minut. Po tym czasie sprawdź, co się stało z włosem:

 • Jeśli włos nadal pływa po powierzchni wody – masz włosy niskoporowate,
 • Jeśli włos zanurzył się i zatrzymał mniej więcej w połowie szklanki – Twoje włosy są średnioporowate,
 • Jeśli włos opadł na samo dno – Twoje włosy są wysokoporowate.

Świadoma pielęgnacja włosów

Gdy masz już określony typ swoich włosów, dużo łatwiej jest znaleźć odpowiedni szampon do ich umycia.

Czym się kierować podczas wyboru najlepszego dla siebie szamponu do mycia włosów?

 • po pierwsze – warto znaleźć szampon dedykowany naszym włosom,
 • po drugie – czytajmy etykiety lub… zdajmy się na ekspertów,
 • wybierz szampon dobry, ale w rozsądnej cenie. Nie zawsze najdroższy szampon jest najlepszej jakości,
 • warto wybrać szampon o pH 4,5-5,5. Szampony zbyt kwaśne lub zasadowe mogą poważnie je uszkodzić,
 • zasięgnij opinii znajomych – czasem mogą podzielić się ciekawymi doświadczeniami w zakresie świadomej pielęgnacji włosów.

Jaki szampon będzie najlepszy dla Twojego rodzaju włosów?

Wybór szamponu w stacjonarnej drogerii nie jest prosty ze względu na ich mnogość. Na dokładnym lustrowaniu składu kosmetyków można spędzić wiele godzin, a i tak mieć potem problem z wyborem. Można też zaufać sklepowi, w którym znajdziesz tylko najlepsze, naturalne kosmetyki, dokładnie sprawdzone i wyselekcjonowane przez ekspertów. O jakim sklepie mowa? Oczywiście o Ekodrogeria.pl – szampony do włosów niskoporowatych, a także produkty do innej porowatości, czekają na Ciebie w ofercie drogerii.

Odpowiednie mycie włosów

Gdy posiadasz już odpowiedni szampon, warto wdrożyć odpowiedni sposób mycia włosów, aby niczego już im nie zabrakło. Ponadto jeśli nie masz przetłuszczających się włosów, nie myj ich zbyt często. Zwykle co drugi czy trzeci dzień jest w porządku i w zupełności powinien wystarczyć.

Samo mycie należy przeprowadzać delikatnie. Nie drap skóry głowy, delikatnie masuj ją podczas mycia. Po umyciu nałóż odpowiednią maseczkę lub odżywkę i spłucz ją po czasie zalecanym przez producenta. Następne bardzo delikatnie wytrzyj włosy, nie trąc ich nadmiernie ręcznikiem. Najlepiej owiń je nim i daj im trochę czasu, aby podzieliły się z nim wilgocią, a następnie delikatnie rozczesz i wysusz je na wolnym powietrzu. Jeśli to możliwe, nie używaj suszarki lub susz włosy chłodnym powietrzem.

Jeśli zastosujesz się do powyższych porad, jest duże prawdopodobieństwo, że niebawem Twoje włosy będą zachwycać Twoje otoczenie, za co wszyscy trzymamy tutaj mocno kciuki!

Materiał zewnętrzny

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej